ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bezděková Zdeňka (*19.04.1907 - †12.08.1999)

­­­­

Říkali mi Leni (2)

Tento román z doby války napsala Zdeňka Bezděková. Hlavní hrdinku představuje malá Leni, která ještě jako holčička byla odvezena na převýchovu do Německa. Leni je samotářské, tiché a na první pohled citlivé dítě toužící po mateřské lásce, které se jí doma nedostává.
Společně se svou nevlastní matkou, babičkou a bratrem Raulem žije v městečku Herrstadt v západním Německu. Lenin nevlastní otec zahynul ve válce. Matce v duchu říká Ledová královna, protože ji nikdy neobjala, neusmála se na ni a ani žádný náznak lásky neprojevila. Čtrnáctiletý bratr Raul chodí na gymnázium a Leni neustále popichuje a provokuje. Jediné, co mají společné (s jejím nevlastním bratrem Raulem), je nenávist k strýci Ottovi, který často navštěvuje jejich matku. Lásku Leni nachází pouze v babičce, ta jediná je totiž na Leni hodná.
Ve škole se Leni zpočátku setkává se svojí učitelkou, která Leni také nemá ráda. Potom ji však vystřídá nový pan učitel Baum, který je sice také Němec, ale je si plně vědom toho, co jeho národ napáchal.
Nejlepší kamarádkou je jí Toni, ale jinak zbytek třídy stojí proti ní, v čele s Anne Lore. Tato skupina dívek jí na Mikuláše pošle lísteček, kde stojí NEJSI ŽÁDNÁ FRIEWALD, JSI CIZÍ HARANT A NAŠLI TĚ NA NÁDRAŽÍ! Po tomto okamžiku začala Leni pochybovat o jejím původu. Začala se rozpomínat na různé okamžiky nebo předměty - například: vzpomněla si na chvíli, kdy ji pravý tatínek drží za ruku a předříkává básničku tleskajíc přitom rukama. Nebo se ptala nevlastní matky na bílý klobouček s důlkem. Nejdůležitější část knihy je v momentě, kdy Leni předstírajíc spánek vyslechne rozhovor babičky a matky o nějakém kufříku, který je schován na půdě. Z rozhovoru Leni vytušila, že se jedná o její kufřík, proto se vydala na půdu, aby ho našla. Na kufříku byl připevněn kovový plíšek s nápisem MADE IN CZECHOSLOVAKIA.
Když jednou s Toni sáňkovaly, potkaly dva americké vojáky, kteří jim rozbili sáňky. Omlouvali se a nabízeli peníze a pomeranče, ale ty Leni odmítla s větou: "Páni vojáci, já nechci peníze, já chci, abyste mě odvezli domů k mamince!"
Od té chvíle začal koloběh výslechů a otázek. Leni z počátku nikdo nevěřil, přestože jim ukazovala kufřík. Jenomže nebyla na seznamu hledaných dětí, proto jí nemohli pomoci.
Jeden z Američanů však Leni pomoci chtěl. S pomocí učitele Bauma napsal do Čech matce Leniny bývalé kamarádky žádost, aby se obrátila na příslušné úřady. Pak se na základě zbylých pár písmenek na jejím kufřík zjistí její jméno - Alena Sýkorová. Tak se Leni dostala na seznam hledaných a následně za pomoci Červeného kříže odjela domů za maminkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Šujanová, 26.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeňka Bezděková - Říkali mi Leni (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)