ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

   
­­­­

Nezbedný bakalář: starobylý obrázek z Rakovnicka (2)

Povídka je mistrným psychologickým portrétem vsazeným do historicky věrného společenského rámce.
Autor tak vytvořil řadu brilantních psychologických portrétů vsazených do historického společenského rámce a podařilo se mu živě evokovat atmosféru českého města v době české renesance.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1984 (1. vydání tamtéž). Text připravil a poznámky napsal Josef Špičák. Počet stran: 143.

POSTAVY:

Anna - krásná vdova; roznáší pivo v hospodě
Jan Pička Písecký - bakalář; holduje alkoholu; dobrý učitel; prostořeký
konšelové - členové městské rady ve středověku; též holdují alkoholu

DOBA A PROSTŘEDÍ:

Předbělohorská doba, Rakovník

OBSAH:

V Rakovníku přijdou o bakaláře. Konšelé se proto vydají do Prahy sehnat nového. Na univerzitě doporučí Jana Pičku Píseckého. Najdou ho v hospodě. Díky vyhlášenému rakovnickému pivu se jim podaří bakaláře přemluvit.

Když bakalář spatří školu - zděsí se. Je využívána k sušení chmele. Trámy jsou ztrouchnivělé. Avšak je tu náš dobrý učitel, Jan Pička. Učí zábavně a hlavně rád. Má jediné dva neduhy: Tendenci urážet či říkat nevhodné vtípky, a pivo, které pije rád a hodně. Konšelům i obyvatelům se jeho urážky a alkoholismus nelíbí. A proto napíšou do Prahy o nového bakaláře. Ani bakaláři Pičkovi se zde nelíbí. Není jídlo pro žáky, oblečení či dřevo na zimu. Všichni se zdráhají přispět na školu.

Anna, do níž se bakalář zamiluje, se rozhodne žít raději s řezníkem.

Jeden z žáků onemocní, protože konšelé nejsou ochotni přispět ani na základní potřeby. Bakalář už takhle dále nemůže.
Žákům nařídí, ať si vezmou od lidí, co chtějí (krádeže), jen aby je zachránil. Když se dozví, že ho chtějí konšelé nahradit, rozloučí se s Annou, bubeníkem a odjíždí zpět do Prahy spolu s žáky. Předtím spolu s nimi zdevastují školu. Rakovničtí nemají školu a Jan Pička se stane advokátem.

CITÁT Z KNIHY:

"Když vstal Kristus Pán z mrtvých a příroda, lid, kněz, žáci zpívali o svátcích veliké noci hlučné allelujah - stál bakalář Pička na kůru jako bidlo o římsu opřený a - mlčel. Všecko pociťovalo jarní probuzení, jenom ne Pička."

VLASTNÍ NÁZOR:

Představa, že v dnešní době žijeme a učíme se v takových podmínkách, je strašná. Nedovedu si představit, že by nám učitel nařídil zdevastovat školu a my to opravdu udělali.
Kniha je zajímavá, ale psaná staročesky a nečtivě.

Film (1946, režie Otakar Vávra) je dobře zpracovaný a chvilkami zábavný. Ukazuje věrně život v Rakovníku té doby. Úžasný výkon Zdeňka Štěpánka v roli Jana Pičky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellean, 17.01.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Nezbedný bakalář: starobylý obrázek z Rakovnicka (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)