ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Novinky

­­­­

5 tipů, jak se naučit víc za kratší čas

26. srpna 2021

Zdá se vám, že učením trávíte mnoho času, ale výsledky se nedostavují? Věděli jste například, že učebnice jsou ke studiu mnohem vhodnější než obrazovka počítače? Nebo že se při učení vyplatí zapojit kromě zraku také sluch a hmat?

Nenechte se rušit

Po každém vyrušení trvá téměř 30 minut, než se opět dokážete plně soustředit. Při učení proto mějte vypnutý mobil nebo si alespoň ztište upozornění na příchozí zprávy a hovory, nezapínejte televizi a nedovolte si brouzdat po internetu. Jakmile se dostanete do stavu naprosté koncentrace, učení pro vás bude hračka.

Vytvořte si vhodné podmínky

Studium je práce jako každá jiná, tudíž si k němu vytvořte vyhovující podmínky. Základem je prostorný stůl s dostatečně osvětlenou pracovní plochou a pohodlná ergonomická židle. Kromě toho se snažte v místnosti udržovat teplotu kolem 19 °C, často větrejte a dbejte na to, aby vše mělo své jasně dané místo.

Vytištěné materiály a učebnice

V době moderních technologií se stále více studentů učí z obrazovky svého notebooku. Podle vědeckých výzkumů je však mnohem efektivnější, pokud si probíranou látku vytisknete nebo se učíte přímo z učebnice. Jednak vás nerozptylují sociální sítě, jednak můžete v tištěných materiálech podtrhávat, zvýrazňovat nebo si na jejich okraje psát doplňující informace.

Zjistili jste, že vám ke studiu chybějí ty správné učebnice? Nepropadejte panice – na Heurece najdete širokou nabídku učebnic pro studenty základních, středních i vysokých škol. Stačí si jen vybrat, objednat a počkat, než vám učebnice dorazí.

Opakování matka moudrosti

Takzvaná křivka zapomínání říká, že většina nově nabytých informací se vám z hlavy vykouří už po několika hodinách. Jak tomu zabránit? Opakováním probírané látky v pevně stanovených intervalech. Jestliže si učivo z přednášky zopakujete ještě týž den, zůstane vám v paměti až 80 % informací. Dalším opakováním – ideálně druhý, sedmý a dvanáctý den – se vaše znalosti prohlubují a, což je nejdůležitější, zapisují se do vaší dlouhodobé paměti.

Zapojte všechny smysly

Zkuste při studiu zapojit kromě zraku i další smysly. Informace si pouze nečtěte, ale přepisujte je, podtrhávejte a zvýrazňujte. Poslechněte si nahranou přednášku nebo podcast na téma, kterému se ve škole zrovna věnujete. Čím více smyslů při učení zapojíte, tím lépe se vám informace uloží do paměti a snáze se vám vybaví, až bude třeba.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku






Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí Mediální zastoupení Tento portál mediálně zastupuje Impression Media,s.r.o.