ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Novinky

­­­­

3 tipy, jak efektivně číst knihy

6. srpna 2022

Nemůžete si během čtení knih zapamatovat důležité informace? V tomto článku vám s tím pomůžeme. Přinášíme tři tipy, díky nimž si z každého titulu odnesete maximum.

Způsobů, jak efektivně číst, je hned několik. Každý člověk je ale odlišný. Proto je důležité najít si takovou techniku, která bude fungovat vám. V následujících řádcích vám proto přinášíme tři tipy, jak toho můžete docílit i vy.

Přemýšlejte a čtěte zároveň

Tohle chce trošku cviku. Jakmile však tuto techniku ovládnete, budete rychle číst a zároveň ukládat informace. Nejprve ovšem musíte ulehčit vašemu mozku. Čtením „tradičním“ způsobem totiž svoji hlavu moc zatěžujete. Proto se naučte přemýšlet nad textem jako nad bloky slov, nikoliv jako nad jednotlivými slovíčky složenými do vět. Díky tomu si nebude váš mozek muset skládat celkový obrázek sám, a vám zbyde dostatek prostoru pro to, abyste přemýšleli nad samotným textem. Ptejte se sami sebe, co vlastně jednotlivá slova znamenají. A tak si toho zapamatujete mnohem víc.

Přemýšlejte v obrázcích

Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. Při čtení to sice neplatí, i přesto si ale touto technikou můžete ušetřit spoustu času. I kdyby jeden obrázek vydal za několik desítek slov, výrazně si tím zkrátíte dobu celkového čtení. A zároveň si lépe zapamatujete, co se vlastně v daném titulu odehrálo. Až se tedy příště ponoříte do vaší nejčtenější knihy, nebo vsadíte na nejoblíbenější knihy vašich přátel, zkuste si bloky textu vizualizovat.

Pauza a zkouška

Berte čtení jako cvičení vaší paměti. Přečtěte pár odstavců, případně stránek, poté se zastavte a otestujte si, co si vlastně pamatujete. Jestliže se zaseknete a nebudete vědět, hledejte pomoc v nadpisech. Možná vám pomohou osvěžit si paměť a uložit získané informace. Nové informace pak zasazujte do kontextu toho, co už jste se v knize dozvěděli. Pokud takhle budete postupovat při čtení každé knihy, určitě si z nich odnesete mnohem víc, než když ji jen prolétnete.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku






Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí Mediální zastoupení Tento portál mediálně zastupuje Impression Media,s.r.o.