Menu
Babička Boženy Němcové (literární postava) (2)
Vnoučata si babičku představovala jinak, proto ji neustále pozorovala. Bílé vlasy, vrásčitý obličej, scvrklé ruce a pár zubů. Tak přece babičky nevypadají! I přes babiččin neobvyklý vzhled si ji však zamilovali. Babička jim přinesla dárky, odpovídala na všechny zvídavé otázky a brzy ukázala svou přívětivou povahu.
Hned po příchodu si babička vzala na starost některé domácí práce. Především pečení chleba bylo její výsadou. Mezi zaděláním a vyndáním z pece ho několikrát požehnala a každý musel při vstupu do světnice říci: "Pánbůh požehnej!" Děti nesměly šlapat po drobtech, jinak by duše v očistci plakaly. Pokud na stole zbyl kousek chleba, schovala ho babička do kapsáře a poté ho nasypala zvířátkům. Chlebem se uctíval kdejaký host, dokonce i inspekce ze zámku. Paní správcová a dvě paničky byly zvyklé na lepší stravu a pochopitelně odmítly chléb se solí, který jim babička nabízela. Nejvíce se to ovšem dotklo babičky, jež prohlásila, že kdo u ní nepřijme chléb a sůl, ten není hoden, aby mu židli podala.
V létě vstávala babička ve čtyři hodiny, v zimě v pět. Nejdříve se požehnala, políbila křížek visící na klokočovém růženci a poté se pokropila svěcenou vodou. Nato si sedla ke kolovrátku a předla. Po hodině šla dát krmení drůbeži a vzbudila služky. Barunku probrala ze spánku jemným zaklepáním na čelo. Tímto způsobem se totiž duše nejdříve probudila. Ustrojila všechny děti (s velikým úsilím) a posléze s nimi poklekla před obraz Krista a pomodlila se otčenášek. Potom se obyvatelé Starého bělidla nasnídali a každý se pustil do práce. Babička buď znovu předla nebo šla s dětmi na procházku. Večer se ubírala do svého lože s vědomím, že splnila úkol, který si ráno předsevzala. Pokud se schylovalo k bouři, připravila na stůl hromničnou svíčku a do bílého plátna zabalila bochník chleba. Pomodlila se, růženec si dala pod polštář a usnula.
Na prvním místě v hodnotovém žebříčku byla u babičky rodina. Pro vnoučata by udělala cokoliv, jen aby byla šťastná. Terezka jí překvapila svou zpanštělostí (přebrala návyky vyšších společenských vrstev), proto měla nejspíš raději švagra Jana, jenž byl dobrosrdečný a sdílný. Jeho jedinou chybou byla rodná řeč - němčina. Babička milovala český jazyk a svou rodnou zemi. Mnohdy vlast stavěla na stejné místo jako matku, základ našeho života. K vlastenectví vedla i svá vnoučata. Vyprávěla jim různé příběhy z historie a učila je milovat domov (své rodné stavení i otčinu).
Svou dobrosrdečností si babička dokázala získat srdce všech obyvatel ratibořického údolí. Kdokoli mohl přijít a žádat o radu. Babiččina zkušenost a moudrost se vždy postaraly o vyřešení problému. Rovněž na zámku vítali laskavou tvář, za kterou se skrývalo četné množství dobroty. Paní kněžna si vážila babičky pro její přímost a starostlivost. Vyvstává otázka, zda je reálné, aby existovala harmonie mezi venkovskou a urozenou ženou. V tehdejší (možná i dnešní) době bylo něco takového velice nepravděpodobné. Kněžna by si babičky nejspíše ani nevšimla a dál by žila ve svém panském světě plném přetvářky a nenávisti. Tento vztah tedy působí zidealizovaně stejně jako celá babička. Mnohé z jejích vlastností vyznívají smyšleně.
Dnes už se o skutečné povaze babičky Boženy Němcové můžeme jen dohadovat. Pokud byla stejně laskavá a obětavá jako její knižní podoba, můžeme Němcové jen tiše závidět. I když totiž byla babička pouze chudá stařenka, zapsala se do povědomí nejen svým sousedům, ale i všem generacím čtenářů, kteří dokázali ocenit její prostotu a charakter.
Zdroj: Žužu, 14.05.2008
Diskuse ke slohové práci
Babička Boženy Němcové (literární postava) (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
klášterský před zákonem irský setr Po Hlavě lyrika eliška Příběhy ze sedla Oblomov manifest futurismu Rákosníček Rady rodičů slohovky popisy karlův most toma sawyera chvála síla života skvělý den godunov Veliký ptačí trh Hesperidky Jiří Stránský já a kniha jackson české přísloví Bilbo Pytlík drobounce H.G.wells vykoupen cizina tigrid
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 917 718
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí