ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.02
Hodnoceno: 57x Prosím, ohodnoť práci

Bezu Fache (literární postava)

Kniha Američana Dana Browna, Šifra mistra Leonarda, se stala před třemi lety bestsellerem na americkém a evropském knižním trhu. V průběhu se mi velmi zalíbil kapitán pařížské policie a tajný člen fanatické křesťanské skupiny Opus Dei (Dílo Boží), Bezu Fache.
Je právě v letech, kdy plno mužů začíná šedivět. Bezu je svými podřízenými přezdívaný Le Taureau, což znamená býk. Tato přezdívka ho přesně vystihuje - vysoká postava, široká ramena stažená nazad, brada skloněná na prsa.
Tmavé řídnoucí vlasy má ulíznuté dozadu, což zvýrazňuje pruh rostoucí do špičky uprostřed jeho vystouplého čela a připomínající příď bitevní lodi. Při chůzi se jeho hnědé oči přímo vpalují do země, po které kráčí, a vyzařují prudký jas, z něhož se dá soudit, že se jedná o osobu za všech okolností přísnou a prudkou. Avšak dominantou jeho zvrásněné snědé tváře je velký orlí nos.
Způsob jeho života se odráží na jeho oděvu. Na pravé ruce nosí stříbrné hodinky se starým koženým páskem. Zpod bílé košile, zastrčené v jeho letitých džínách, vykukují černé hrudní chlupy. A ve své černé kožené bundě, zvýrazňující jeho velká ramena, nosí všechny své cennosti včetně služební zbraně značky Glock a malého křížku.
Bezu je hodně agresivní a podrážděný člověk, snad proto se ho většina lidí bojí a neopovažuje se mu odporovat. On nikdy nebyl dokonalý, ale myslí si to o sobě. Spíš než by při vyšetřování používal logiku, spoléhá na svůj instinkt dravce.
U pařížské policie pracuje Fache už alespoň dvacet let a nedokáže ho nic překvapit. Avšak i po těchto dlouhých letech strávených u policie si zachoval důstojnost, hrdost a hlavně víru v to, že jeho celoživotní láska - jeho práce - se mu jednoho dne odmění za dosavadní úsilí. Když přišel k policii, dal si předsevzetí, že musí udělat velký čin, aby mohl jít v poklidu a s čistým svědomím do důchodu a mohl se pyšnit tím, co dokázal.
A právě na začátku knihy mu pod nohy spadne velký případ. Je zavražděn správce pařížského Louvru Jaques Saniére. A hlavním podezřelým je Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbologie. I když sám Bezu ví, že správce nechal zabít spolu s dalším důležitými lidmi hlavní představitel Opus Dei, jemuž se po celou dobu knihy neřekne jinak než Učitel, kvůli tomu, že pan Sauniére byl velmistr Převorství Sionského, které chrání přesné místo svatého grálu, snaží se Bezu Fache za každou cenu zatknout Roberta Langdona.
Ale chytřejší Langdon mu "o fous" pokaždé unikne, aby mohl zastavit Učitele v cestě za získáním svatého grálu. Nakonec si však Bezu Fache postavení na špatné straně uvědomí a přestane spolupracovat s Opus Dei a zatkne pravého vraha Jaquese Sauniéra.
Bezu Fache je podle mého soudu jednou z osob, která prochází vnitřní proměnou. Pozná své chyby, omyly a v závěru knihy není jen tvrdohlavým mezkem, zarytým policistou jdoucím po úspěchu, ale i vnímavým, myslícím a spolehlivým člověkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bezu Fache (literární postava)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)