Menu
Otevřený dopis panu Palackému o Evropské unii
Vážený pane Palacký,
píši Vám jako odborníkovi na české dějiny. Při studiu Vaší literatury Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě mě zaujal Váš přístup k podrobnému záznamu dějin národa. Má velký význam pro další pokolení. Chronologicky se snažíte zaznamenat dějiny. Zaujala mě také Vaše snaha v politickém životě Vaší doby. Váš názor austroslavismu (sjednocení slovanských národů) je velmi pozoruhodný. Myslím, že jste předběhl dobu.
V současnosti v české zemi proběhl obdobný proces. Není to sdružení národů slovanských, ale všech národů Evropy. A tak se spolu postupně setkávají jednotlivé národy ve velké Evropě. Dnes tomu říkáme Evropská unie.
Byla založena Maastrichtskou smlouvou, která vstoupila v platnost v roce 1993. Jejím programem jsou tři hlavní pilíře, na nichž je Evropská unie postavena.
- pilíř - Podporovat ekonomický a sociální pokrok, který je vyvážený a udržitelný, zejména vytvořením prostoru bez vnitřních hranic, posilováním ekonomické a sociální soudržnosti a zavedením hospodářské a měnové unie.
- pilíř - Prosazovat svou identitu na mezinárodní scéně, zejména prováděním společné zahraniční a bezpečnostní politiky včetně dlouhodobého vymezení společné obranné politiky, která by časem mohla vést ke společné obraně.
- pilíř - Rozvíjet úzkou spolupráci v oblasti justice a vnitřních věcí posilováním společného právního systému.
Státy jsou řízeny Evropským parlamentem s 626 poslanci, sídlící ve Štrasburku a Radou Evropské unie, jež má sídlo v Bruselu.
Evropskou unii tvoří již tyto státy: Belgie, Dánsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko - posledních deset vyjmenovaných států přistoupilo do Evropské unie 1. května 2004.
Státy jsou plně svobodné a rovnoprávné. Jak vidíte, je jich už více, než jste uvažovali ve Vaší době. A jsou to národy slovanské, germánské, románské, francké a jiné. A tak díky Vašim myšlenkám jsme položili základní kámen nové Evropy.
Kdybyste ještě psal, určitě byste s radostí zaznamenal další kapitoly dějin národa českého. A myslím, že byste se za ně nemusel stydět. Náš malý národ hodně znamená i ve velké Evropě.
Zdroj: janka, 24.03.2007
Diskuse ke slohové práci
Otevřený dopis panu Palackému o Evropské unii
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
rozum a štěstí píseň svatý václave justin bieber Doznání Nata Turnera Puma zvratná zájmena šaty dělaj člověka salambo děv E.M Remarqua Kdysi dávno nejcennější jezero duší pověst o troji holan vladimír existuje bůh domácnost dekuju pepa zákazník valence Wilson bible kniha Sportem ku zdraví rodinná kronika míti filipa sonet most sebevrahů T. G. masaryk BABA
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 600 156
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí