Menu
Otevřený dopis panu Palackému o Evropské unii
Vážený pane Palacký,
píši Vám jako odborníkovi na české dějiny. Při studiu Vaší literatury Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě mě zaujal Váš přístup k podrobnému záznamu dějin národa. Má velký význam pro další pokolení. Chronologicky se snažíte zaznamenat dějiny. Zaujala mě také Vaše snaha v politickém životě Vaší doby. Váš názor austroslavismu (sjednocení slovanských národů) je velmi pozoruhodný. Myslím, že jste předběhl dobu.
V současnosti v české zemi proběhl obdobný proces. Není to sdružení národů slovanských, ale všech národů Evropy. A tak se spolu postupně setkávají jednotlivé národy ve velké Evropě. Dnes tomu říkáme Evropská unie.
Byla založena Maastrichtskou smlouvou, která vstoupila v platnost v roce 1993. Jejím programem jsou tři hlavní pilíře, na nichž je Evropská unie postavena.
- pilíř - Podporovat ekonomický a sociální pokrok, který je vyvážený a udržitelný, zejména vytvořením prostoru bez vnitřních hranic, posilováním ekonomické a sociální soudržnosti a zavedením hospodářské a měnové unie.
- pilíř - Prosazovat svou identitu na mezinárodní scéně, zejména prováděním společné zahraniční a bezpečnostní politiky včetně dlouhodobého vymezení společné obranné politiky, která by časem mohla vést ke společné obraně.
- pilíř - Rozvíjet úzkou spolupráci v oblasti justice a vnitřních věcí posilováním společného právního systému.
Státy jsou řízeny Evropským parlamentem s 626 poslanci, sídlící ve Štrasburku a Radou Evropské unie, jež má sídlo v Bruselu.
Evropskou unii tvoří již tyto státy: Belgie, Dánsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko - posledních deset vyjmenovaných států přistoupilo do Evropské unie 1. května 2004.
Státy jsou plně svobodné a rovnoprávné. Jak vidíte, je jich už více, než jste uvažovali ve Vaší době. A jsou to národy slovanské, germánské, románské, francké a jiné. A tak díky Vašim myšlenkám jsme položili základní kámen nové Evropy.
Kdybyste ještě psal, určitě byste s radostí zaznamenal další kapitoly dějin národa českého. A myslím, že byste se za ně nemusel stydět. Náš malý národ hodně znamená i ve velké Evropě.
Zdroj: janka, 24.03.2007
Diskuse ke slohové práci
Otevřený dopis panu Palackému o Evropské unii
Aktuální pořadí soutěže
- Veru (2,5)
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
dennik moje sny Bible Starý zákon stahování Vrchlický Jaroslav f. x. šalda majerov Heidi děvčátko z hor plot Ovidiovy Proměny škola základ jak napsat fejeton gygés de La Fontaine pec aly věta rozkazovací krys monte moll flanders madrid J.Kolář zlomenina apokryfů schovanka O vodníkovi úvaha láska zpěvy staré číny dělníci moře nezvaný host
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 719 213 219
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí