Menu
Může placebo léčit?
Ještě předtím než vás začnu seznamovat s tím, co to vlastně placebo je a jak se projevuje, chtěl bych velmi zdůraznit, že jakékoliv odtajněné informace v této práci mohou rapidně zhoršit váš zdravotní stav. Zříkám se proto veškeré zodpovědnosti a doporučuji těm, kterých se to týká, aby si zacpali uši, případně aby odešli.
Určitě se vám už někdy stalo, že jste snědli jiné jídlo než to, které jste si mysleli, že jíte. Přesto jste to zjistili, až vám to někdo řekl. Odlišnost jídla jste ale nepoznali. Mohlo se i stát, že jste snědli jídlo, které vám nechutná nebo které vůbec nejíte, a v domnění, že jste spořádali úplně něco jiného, jste jej bez problémů pozřeli. Podobným způsobem funguje i placebo. Co to tedy je? V encyklopedii Československé akademie věd je placebo popsáno takto: farmakologický přípravek, který obsahuje pouze farmakologicky indiferentní látky, tj. neobsahuje účinné léčivo. Efekt vyvolaný přesvědčením nemocného, že je léčen, se nazývá placebo efekt. Laicky řečeno: jedná se o náhražku léku, která neobsahuje účinné látky a svojí vůní a svým vzhledem připomíná užívaný lék. Placebo se využívá jako kontrolní vzorek při testování nových léků. Vědci se stále dohadují, jak je možné, že na někoho placebo účinkuje a na někoho zase ne. Na Internetu jsem našel mnoho odpovědí na tuto otázku. Většina z nich byly ovšem pouze dohady a spekulace. Když se nad tím zamyslím, jestli může placebo léčit, dostanu se ke kladnému závěru, avšak za předpokladu že se nejedná o závažné, nevyléčitelné choroby. Vždyť když dáte pětiletému dítěti kovovou dvacetikorunu a řeknete mu, že je to poklad nevyčíslitelné hodnoty, pak dítě nabude myšlenky, že je nejbohatší na světě a začne se podle toho i chovat.
Problematika tohoto tématu mě natolik zajímala, že jsem se zeptal známého lékaře, jak to vlastně je. Jak jsem se zmínil o placebu, hned se usmál, že se jedná o současný oříšek medicíny. Aby ne, když 62 % amerických lékařů s tímto způsobem léčení souhlasí a přitom jsou v rozporu s lékařskou etikou. Pokud vás zarazila tato informace, potom se podivte nad následující statistikou: prostřednictvím placeba v USA léčí své pacienty polovina lékařů, kde 40 % z nich používá placebo ve formě tlumičů bolestí a dalších 38 % lékařů používá placebo jako vitamíny. Někteří jsou dokonce tak odvážní, že nahrazují léky pilulkami z cukru. I známý lékař uznal, že placebo má cosi do sebe.
V souvislosti s placebo efektem mě také napadlo léčení pomocí šamanismu, kde šaman, který vystupuje jako léčitel a kouzelník dohromady, se stará o celý kmen. Přitom léčí tak, že vyvolává nadpřirozené bytosti a domlouvá jim, aby pomohly nemocnému. Jedná se o složitou proceduru, jež bývá často úspěšná. Důkazem toho je, že lidé těchto kmenů přežili dlouhá staletí jen díky tomuto šarlatánství. Jak tedy přesně funguje placebo? To je záhada, která bývá často objasňována zase záhadou.
Možná používáte placebo, aniž byste to věděli. Nechci vám kazit iluze, ale je tu velké množství léků, které zřejmě fungují jako placebo a jsou nám doporučovány v lékárnách nebo i lékaři samotnými. Jelikož jsme ve školním prostředí, zmíním proto nejdříve antidepresiva. Nejhojněji používaným antidepresivem je Prozac. Dále jsou tu léky, které při menších obtížích vůbec nepomáhají, a ten kdo je užívá, je přesvědčen, že mu pomáhají k úplnému zdraví. Nastává tu placebo efekt. Tyto léky jsou například Effexor, Paxil (Seroxat). Vedle antidepresiv tu jsou homeopatika - další placebo, které se hojně vyskytuje mezi námi. Stále vzrůstající počet alergiků na různé alergeny požaduje nové léky, jejich vysoká cena nutí samozřejmě využívat i placebo.
Vědci v oboru lékařství doporučují, aby lidé při menších virózách vůbec nepoužívali žádné léky proto, aby tělo získalo vlastní protilátky. Z toho mi vyplývá, že pokud budeme používat placebo a budeme ho považovat za účinný lék, potom se uzdravíme rychleji, a to tak, že tělo získá přirozenou cestou vlastní protilátky a splní se tak požadavky vědců. Jenže, jak jsem v úvodu nastínil, na každého působí placebo jinak...
Rád zmíním také jeden zajímavý pokus, který může ledasco vysvětlovat. Vědci z Michiganské univerzity v Americe vpravili dobrovolníkům neškodnou dráždící látku pod kůži. Zároveň jim řekli, že půlce podají placebo a druhé půlce účinný lék. Ve skutečnosti dostali všichni placebo a výsledky byly hodně zajímavé: všem se ulevilo, ale v míře úlevy se značně lišili. Každého dobrovolníka snímaly senzory, které určovaly hodnoty hladiny dopaminu v části mozku (dopamin = chemická látka přirozeně vznikající právě v mozku). Tato část mozku se aktivuje v očekávání příjemného prožitku. Tak to třeba funguje u narkomanů, když berou drogu. Tatáž část mozku se uvedla do pohotovosti i u dobrovolníků očekávajících úlevu od bolesti. Skutečná úleva byla přímo úměrná míře nabuzení mozkového centra a tudíž i očekávané úlevě. Tento pokus mě přivedl k myšlence, zda se nejedená o podmíněný reflex. Bohužel, s tím jsem se ale nikde nesetkal.
Závěrem bych rád zmínil přísloví: "Věř, a víra tvá tě uzdraví." Myslím, že právě toto přísloví dokonale charakterizuje léčení prostřednictvím placebo efektu a potvrzuje můj názor, že je to možné. Takže rada pro vás všechny: pokud se vám něco stane, věřte tomu, že to nic není a pokud budete věřit dostatečně, opravdu to nic nebude.
POUŽITÉ ZDROJE:
Malá československá encyklopedie věd
iHNed.cz: Výzkum: Polovina doktorů v USA "léčí" své pacienty placebo efektem
Rozhlas.cz: Jak funguje placebo?
Wikipedia.org: Placebo
Zdroj: Martin Lapeš, 03.03.2009
Diskuse ke slohové práci
Může placebo léčit?
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
oba na konci Weiner kain mé oblíbené zvíře perlorodky předvánoční čas moula ano masaryk literární forma Bic dramata houbař eugen oněgin Eichendorff krvave chodby Antonín Sova skrblík Šukšin šťastný princ něžná stárnutí sinuhet plihal zdravotní sestřička homonyma prosté motivy řešení konfliktů Miloš Urban kanada slon
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 606 738
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí