ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Potraty

Potratem se rozumí ukončení těhotenství před porodem, při kterém embryo či plod zaniká.

PRO

Žena má právo svobodně se rozhodnout, s kým a za jakých okolností chce mít dítě. I to je pro zdravý vývoj dítěte důležité.

Zdravotní důvody - ohrožení na životě matky, zdravotní vada plodu.

Zákazem potratů se rozšíří nelegálně prováděné interrupce.

PROTI

Náboženské důvody - dítě je dar od Boha a člověk nemá právo měnit jeho vůli.

Je to ukončení vývoje počínajícího života. Tedy vražda.

I postižené dítě může přinést štěstí. Je zbytečné dítě zabíjet, "jen když se lékaři něco nezdá".

SHRNUTÍ

Tato tematika začala světem rezonovat jako reakce na zákaz potratů v Polsku a následně v některých státech USA. Na spoustě místech proto proběhly protesty za oba dva názory.

Polsko

V Polsku se potratovým zákonem zabýval Ústavní soud od podzimu roku 2020. Do té doby bylo právo na přerušení těhotenství značně omezené. Bylo umožněno pouze v případě otěhotnění při znásilnění, incestu nebo při podezření na vážné poškození plodu. Soud dospěl k závěru, že i tohle je v rozporu s polskou ústavou (každému člověku se zaručuje právní ochrana života, podle dřívějšího rozhodnutí se plod stává člověkem v okamžiku početí), a proto rozhodnutí ústavního soudu z ledna 2021 prakticky znemožňuje provádění legálních interrupcí. Na protest tomuto rozhodnutí vypukly v řadě polských měst a i jinde po světě masové demonstrace.

USA

V USA měly ženy právo uměle končit těhotenství do 23. týdne. Letos v červnu nejvyšší soud legislativu změnil a nyní se přenesl postoj k této tematice z federální úrovně na úroveň států. Jejich politika se liší. Amerikanistka a literární historička Františka Šormová (členka křesťansko-feministického kolektivu RFK) se k tomuto tématu vyjadřuje následovně: "Celkem to odpovídá konzervativnímu trendu, který můžeme vidět nejenom v Americe, ale také v různých evropských státech." Dále připomíná, že v USA nejsou všude podmínky nastavené tak, aby ženy potraty podstupovat nemusely: "Nevidíme kontext sexuální výchovy, kterou ti samí lidé, kteří podporují totální zákaz interrupcí, odmítají. V USA jsou také tzv. antikoncepční poušti, což jsou oblasti, ve kterých ženy nemají možnost nechat si předepsat antikoncepci a tak dále."

Česko

U nás byly zákony pro zakázání interrupce předloženy např. v roce 2003 stranou Lidovců. Tehdy probíhaly v parlamentu vášnivé diskuse a semináře s videonahrávkami narozených zohyzděných dětí anebo zdeformovaných tělíček zárodků po potratu. Na obou stranách stáli i lékaři.

Mezi argumenty zaznělo, že někteří lékaři hodně mladým maminkám či ženám po prvním genetickém vyšetření "preventivně" doporučují potraty a tlačí do nich i ženy, jež by si dítě jinak chtěly nechat. Argumentem proti potratům byl také přednesený fakt, že život vzniká již po splynutí spermie s vajíčkem, tudíž ukončení jeho vývoje v těhotenství je pořád vražda.

Pro legální interrupci zněly názory zmiňující svobodnou volbu, zdravotní důvody interrupce, případy, kde ženy chtějí podstoupit interrupci po znásilnění a také obavy, že zákaz potratů způsobí přenesení zákroku do kriminální sféry.

Někteří poslanci se v tomto tématu zdrželi hlasování s názorem, že tento zákon sice chrání nevinná novorozeňata, ale je represivní vůči matkám.

Letos bylo u nás téma otevřeno i předními představiteli katolické církve v souvislosti se znásilněními během války na Ukrajině. Například kardinál Dominik Duka komentoval, že ženy, které se při znásilnění brání a v důsledku toho zemřou, konají hrdinský čin. Zatímco odsoudil ženy, které si po znásilnění vezmou pilulku "po" a způsobí si tím potrat. Navíc komentoval znásilňující vojáky jako oběti nejsilnějších emocí a vášní. Následně sice zmínil, že tyto činy neschvaluje a viníci by měli být potrestáni, i tak ale jeho výroky rozpoutaly vášnivé diskuse.

V opozici k těmto výrokům byl katolický kněz Tomáš Halík, jenž se udivuje nad rozporuplnými výroky kardinála, které poškozují církev a zmiňuje, že se vyjadřuje k tématu, kterému úplně nerozumí (pilulka "po" nezpůsobuje potrat, ale pouze brání uhnízdění vajíčka v děloze, takže k oplodnění vlastně nedojde). Dále zmiňuje, že potrat je v každém případě zlo, ale někdy člověk volí mezi dvěma zly a v tomto případě by on osobně ženy neodsoudil.

V souvislosti s touhle tematikou se ozývá i Hnutí pro život, které nepodporuje dodávky Postinolu (pilulka "po") na Ukrajinu a spíše bojuje za prevenci znásilnění. Chtějí, aby ženy měly k dispozici pepřové spreje, houkadla, elektrické paralyzéry, případně zbraně, aby se znásilnění mohly samy bránit.

V Česku jsou potraty nejčastější u žen ve vztahu, které již mají dvě děti a nepřejí si další. Hnutí pro život ČR v tomto případě upozorňuje, že by stát měl tyto rodiny více finančně podpořit. Celkově ekonomické důvody patří k častým důvodům potratů. Jako řešení jim odpůrci potratů nabízí babyboxy.

MŮJ NÁZOR

Osobně bych nikdy nechtěla být v situaci, kde bych se musela rozhodovat, jestli jít na potrat, nebo ne. Mám ráda děti, a pokud by se z nějakého důvodu stalo, že bych otěhotněla v nečekanou dobu, asi bych se snažila si dítě za každou cenu nechat a přizpůsobit mu můj život. Z výše zmiňovaných lidí souhlasím s panem Halíkem, že potrat je vždycky zlo, ale pokud se člověk rozhoduje mezi dvěma zly, neměli bychom ho soudit. A tak naprosto chápu situace, ve kterých se ženy pro potraty rozhodují. Někdy je možná lepší ukončit těhotenství "včas", než dítě začne vnímat, než ho nutit žít ve světě, kde by nemělo dobré podmínky (zdravotní, rodinné). I když věřím, že dítě je radost a dar, tak jsem proti nucení žen do dokončení těhotenství, pakliže si to nepřejí. Nejlepší by bylo nastavit takové podmínky, aby ženy na potraty vůbec chodit nemusely, bohužel v této fázi ještě nejsme. Proto nesouhlasím s odebráním práva na potrat.

ZDROJE:

  • WikiSkripta: Potrat [online]. c[2022] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Potrat
  • iDnes.cz/Magazíny: K čemu je dobré zakázat potraty? [online]. c[2003] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/k-cemu-je-dobre-zakazat-potraty.A031112_235549_zdravi_pol
  • iDnes/Zpravodajství: Zákaz? Bitva o potraty začíná [online]. c[2003] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zakaz-bitva-o-potraty-zacina.A031111_220201_domaci_pol
  • Extra.cz: Kardinál Duka ocenil Ukrajinky, které místo potratu zemřely při znásilnění. Zkus to říct vlastní dceři, zuří lidé [online]. c[2022] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.extra.cz/zpravy-kardinal-duka-ocenil-ukrajinky-ktere-misto-potratu-zemrely-pri-znasilneni-zkus-to-zkusit-rict-vlastni-dceri-zuri-lide-ab9b9
  • Youtube. DVTV: Duka rád proti někomu zápasí. Potrat je zlo, ale znásilněné ženy bych z něj neobviňoval, říká Halík [online]. c[2022] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=hn6eb7xheJU
  • iDnes/Magazíny: Jak funguje a co s tělem ženy udělá pilulka po příliš bezstarostné noci [online]. c[2020] (citováno 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/postinor-potratova-pilulka-pilulka-po.A200813_080344_zdravi_drdv
  • Blesk.cz: Demonstrace: Pro potrat a proti potratům! V Praze se střetli aktivisti obou názorových proudů [online]. c[2022] (citace 26. 10. 2022). Dostupné z: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/711110/demonstrace-pro-potrat-a-proti-potratum-v-praze-se-stretli-aktivisti-obou-nazorovych-proudu.html
  • iRozhlas: V USA chybí podmínky, aby ženy nemusely potrat vůbec podstupovat, míní protestantský kazatel Novák [online]. c[2022] (citováno 27. 10. 2022). Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/interrupce-usa-pravo-na-potrat-republikani_2209042131_ula
  • Centrum pro lidská práva a demokracii: Polský soud rozhodl o znemožnění interrupcí [online]. c[2021] (citováno 27. 10. 2022). Dostupné z: https://www.centrumlidskaprava.cz/blog/polsky-soud-rozhodl-o-znemozneni-interrupci

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Potraty







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)