Menu
Současný vrcholový sport: tělesná kultura, politika, nebo obchod?
Sport je dnes velice oblíbenou a vyhledávanou činností. O přesném místě a způsobu vzniku se stále vedou historické pře. Faktem však je, že záznamy o tělesných aktivitách se soutěžním charakterem byly objeveny u řady starověkých říší. Jaký byl ale účel těchto "prasportů"? Snad měly souvislost s náboženstvím a představovaly určité rituály. Ani estetickou funkci bychom nemuseli zavrhnout. Možná ale měly hráče jen pobavit a změřit jejich tělesnou zdatnost, stejně jako je tomu dnes. I když nutno podotknout, že tento hlavní cíl již ustupuje do pozadí. Sport už totiž není jen otázkou tělesné kultury, ale spíše obchodu, peněz a možná i trochu politiky. Zkusme se nad tím zamyslet.
Pojmem tělesná kultura se nemyslí jen zdokonalování fyzických schopností člověka, ale také formování charakteru jedince prostřednictvím tělesných cvičení. Vždyť sport nemá jen tvarovat tělo, přinášet požitek z pohybu nebo upevňovat zdraví. Má nás naučit soutěživosti, disciplíně a morálce. Obzvláště morálka se v současné době ve vrcholovém sportu vytrácí. Historie si přece pamatuje jen vítěze, poražení upadají v zapomnění.
Cílem je být nejrychlejší, nejsilnější, nejobratnější a je jedno za jakou cenu. Dopingovými testy se dnes tráví více času než samotnými sportovními kláními. V roce 1962 byl vydán první seznam zakázaných látek způsobujících především zvýšenou tvorbu červených krvinek, růst muskulatury a urychlení regenerace. Mezi několika stovkami položek bychom našli i tak známé názvy, jako je erytropoetin (EPO), testosteron nebo růstový hormon (HGH). Nutno podotknout, že doping není právě levnou záležitostí. Za zvýšení výkonnosti se platí i 50 tisíc dolarů ročně. Nepřestává takový sport být vůbec sportem? Není to už jen podvodné divadlo ve stylu gladiátorských her antického Říma?
Fyzická aktivita zaujímá podstatné místo v životě moderních lidí. Ti proto neváhají a obětují jí spoustu času i peněz. Není pak divu, že se sport stává stále více komerční záležitostí. Konzumní společnost zkrátka zasahuje již do všech odvětví lidského života. Nikoho už dnes nepřekvapí prodej hráče do jiného klubu za 50 milionů dolarů, ani 800 tisíc euro jako prémie za vítězství v turnaji. Není nejmenších pochyb o tom, že vrcholový sport stojí na tom, kdo kolik zaplatí. Má ale takový společenský přínos, že si zasluhuje finanční ohodnocení takových rozměrů?
Za povšimnutí stojí i fakt, že se všudypřítomná politika v posledních desetiletích vkrádala do odvětví, ve kterých rozhodně nemá co dělat. Častým terčem státních mocenských zájmů vždy byly olympijské hry. Nechvalně proslulým zásahem politiky do sportu a zároveň i zneužitím olympijské mírové myšlenky byl incident na hrách v Mnichově v roce 1972, kdy vzájemná nenávist Izraele a Palestiny dospěla tak daleko, že bylo jedenáct izraelských olympioniků uneseno a posléze zavražděno palestinskou teroristickou skupinou. I totalitní režimy uplatňovaly své mocenské zájmy ve sportu. Právě velké mezinárodní akce sloužily především k propagandě, k demonstraci blahodárného vlivu správné ideologie na lidstvo. Vždyť také u nás jsme mohli z rádia slýchat nadšeného hlasatele mluvit o síle a jednotě, která soudruhům opět umožnila porazit kapitalistický svět. Slábnoucí vliv politiky na sport je dnes již faktem. Možným vysvětlením by byl pád většiny velkých totalitních režimů, i když ty setrvávající stále ještě své mocenské zájmy ve sportu mají. Kupříkladu komunistická Čína byla v roce 2008 odsouzena širokou veřejností za to, že olympiádu v Pekingu pojala jako velkou propagandistickou akci.
Sečteno a podtrženo: co je skutečnou podstatou současného vrcholového sportu? Tělesná kultura, politika, nebo peníze? Politiku bychom mohli s konečnou platností vyloučit. Dobám její vlády nad sportem už ve většině světa odzvonilo. Fyzické schopnosti budou samozřejmě vždy potřeba, ale když už příroda nestačí, nastupuje chemie, aneb v dnešním světě nevyhrávají sportovci, ale chemické laboratoře. Nakonec zbývá již jen vyslovit známou pravdu, že stejně jako celá konzumní společnost, stojí na penězích i sport, neboť sport je jen jeden velký byznys.
Zdroj: Wiss, 25.05.2010
Diskuse ke slohové práci
Současný vrcholový sport: tělesná kultura, politika, nebo obchod?
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
Deník mimoňky zbraslavský opat po nás ať přijde býti básníkem žalář válečník jan marhoul zborov los angeles lidská komedie okupace oteplování mackbeth bílá paní Josef Karel Šlejhar příprava jídla soucit a vzdor po nás potopa hygiena funkční styly Každý má svou pravdu román ve verších srnc oficiální dopis Mannové jobs literární žánr kluci Mucha jabloňová panna
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 968 669
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí