ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.86
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Stav současné naší mateřštiny

OSNOVA:

  1. Odraz techniky v českém jazyce
  2. Co má vliv na naši mateřštinu?
  3. Citát Karla Čapka

Za posledních padesát let nastaly v našem jazyce velké změny. V souvislosti s rozvojem technických a dalších oborů a objevem nových věcí dochází k jejich pojmenovávání a tím i k rozšiřování slovní zásoby. Intelektualizace češtiny vlivem vědecko-technického rozvoje vede k rozšíření jmenných vazeb a předložkových obratů (v důsledku, z hlediska). Každým rokem roste počet odborných termínů - terminologizace, ale zároveň spousta termínů přechází do oblasti méně odborné až neodborné (např. parametr, počítač, ...) - jedná se o takzvanou determinologizaci.

Kromě odborných výrazů přejímáme stále více slov z cizích jazyků (především anglického) - jazyk se internacionalizuje. Naše mateřština ovšem není ovlivňována pouze novými výtvory a cizími jazyky, ale i způsobem našeho života, mluvy a psaní. Spisovný jazyk se začíná promíchávat s nespisovnou obecnou češtinou, hovorové výrazy se stávají neutrálními, později knižně spisovnými (př. holka). Vlivem školy a stále vyšších nároků na vzdělání roste jazyková úroveň uživatelů. Dochází k odstraňování zastaralých slov a tvarů - k demokratizaci. Hromadné sdělovací prostředky stírají nářeční rozdíly, se kterými se můžeme setkat především při rozhovoru se staršími lidmi na vesnicích z různých koutů naší republiky. Z televize, rádií, novin se k nám hrnou nová slovíčka, obraty a podvědomě rozšiřují naši slovní zásobu a ovlivňují výběr slov. To vše se zobrazí v našich příštích rozhovorech.

"Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národa." Mohu-li usoudit podle této věty, vyřčené známým spisovatelem Karlem Čapkem, že řeč je nastavené zrcadlo pro duši Čechů, řekla bych, že jsme čím dál hravější. To se projevuje především v písemném projevu mladých lidí. Objevuje se častější použití písmena W, než v českém jazyce bývá obvyklé, písmena se mění, vynechávají či naopak zbytečně přidávají. K již dříve používaným slovům jako vokurka, vokna se přidávají wčera, wýjdem, ahoooj, jůůů a podobně. Ale myslím, že v tomto případě nejde o nějaké znehodnocování naší řeči, možná jde jen o to, aby rozhovory byly různorodější, přátelštější, dětštější - reakce na stále větší nároky na jednotlivce, na urychlované dospívání. Vždyť dětmi jsme jen jednou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Stav současné naší mateřštiny







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)