Menu
Stav současné naší mateřštiny
OSNOVA:
- Odraz techniky v českém jazyce
- Co má vliv na naši mateřštinu?
- Citát Karla Čapka
Za posledních padesát let nastaly v našem jazyce velké změny. V souvislosti s rozvojem technických a dalších oborů a objevem nových věcí dochází k jejich pojmenovávání a tím i k rozšiřování slovní zásoby. Intelektualizace češtiny vlivem vědecko-technického rozvoje vede k rozšíření jmenných vazeb a předložkových obratů (v důsledku, z hlediska). Každým rokem roste počet odborných termínů - terminologizace, ale zároveň spousta termínů přechází do oblasti méně odborné až neodborné (např. parametr, počítač, ...) - jedná se o takzvanou determinologizaci.
Kromě odborných výrazů přejímáme stále více slov z cizích jazyků (především anglického) - jazyk se internacionalizuje. Naše mateřština ovšem není ovlivňována pouze novými výtvory a cizími jazyky, ale i způsobem našeho života, mluvy a psaní. Spisovný jazyk se začíná promíchávat s nespisovnou obecnou češtinou, hovorové výrazy se stávají neutrálními, později knižně spisovnými (př. holka). Vlivem školy a stále vyšších nároků na vzdělání roste jazyková úroveň uživatelů. Dochází k odstraňování zastaralých slov a tvarů - k demokratizaci. Hromadné sdělovací prostředky stírají nářeční rozdíly, se kterými se můžeme setkat především při rozhovoru se staršími lidmi na vesnicích z různých koutů naší republiky. Z televize, rádií, novin se k nám hrnou nová slovíčka, obraty a podvědomě rozšiřují naši slovní zásobu a ovlivňují výběr slov. To vše se zobrazí v našich příštích rozhovorech.
"Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národa." Mohu-li usoudit podle této věty, vyřčené známým spisovatelem Karlem Čapkem, že řeč je nastavené zrcadlo pro duši Čechů, řekla bych, že jsme čím dál hravější. To se projevuje především v písemném projevu mladých lidí. Objevuje se častější použití písmena W, než v českém jazyce bývá obvyklé, písmena se mění, vynechávají či naopak zbytečně přidávají. K již dříve používaným slovům jako vokurka, vokna se přidávají wčera, wýjdem, ahoooj, jůůů a podobně. Ale myslím, že v tomto případě nejde o nějaké znehodnocování naší řeči, možná jde jen o to, aby rozhovory byly různorodější, přátelštější, dětštější - reakce na stále větší nároky na jednotlivce, na urychlované dospívání. Vždyť dětmi jsme jen jednou.
Zdroj: Kudlanka, 21.02.2007
Diskuse ke slohové práci
Stav současné naší mateřštiny
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
tobiáš lolness Karkulka naruby aprílové počasí ledová královna Zdeněk Svěrák turistický průvodce časy se mění co+jsem+dělal Předpověď počasí poláček - bylo nás pět tsunami ovoce chov třídní procházka lesem lakomce hra na vraždu Co si myslí Vysoký cíl čarodějův dva tisíce slov Iron Man dopis spisovateli theby pata sluha saturnin Srdce na dlani chtěla bych byt jako nonsens Don Juan
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 968 075
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí