ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.53
Hodnoceno: 111x Prosím, ohodnoť práci

Terorismus a jak mu čelit


OSNOVA:

Úvod:a) Co je to terorismus?
Stať:a) Různé náhledy na terorismus a jeho historie,
b) Mezinárodní terorismus.
Závěr:a) Terorismus dnes a jak mu čelit.


Po x-té jsem napsala první větu, ale žádná mi nepřipadala příliš vhodná. Čím to je? Popravdě vlastně ani nevím, co bych měla napsat. Snad proto, že jsem donedávna nepovažovala terorismus za velký celosvětový problém, který se musí řešit a jak moc muže ohrozit bezpečnost nás všech. Tak mě tak napadá, co vlastně vím o terorismu? Nic moc, vím teď jen jediné - jaké může mít následky. Ale to si dnes uvědomuje každý. Sama bych zřejmě špatně hledala ty správná slova, abych si odpověděla na otázku: "Co je to terorismus"? A tak jsem si na pomoc vzala český encyklopedický slovník z roku 1993. Našla jsem, že terorismus je "Souhrn antihumáních metod hrubého zastrašování politických odpůrců hrozbou síly a užití různých forem násilí. Vedle individuálního terorismu existuje terorismus skupin, některé koordinují svoji činnost na mezinárodní úrovni (mezinárodní terorismus)."

Je terorismus vedený s cílem získat nezávislost špatný? Snaha osvobodit se z útlaku nebo vytvořit nezávislý stát, či se připojit ke státu jinému, než je ten, k němuž patří? Je možné, aby byl terorismus úspěšný? Je to jistě těžká otázka, ale mnoha osvobozeneckým bojům a revolucím předcházel právě terorismus. Na začátku 19. století existovalo jen 23 suverénních států, dnes je tento počet daleko větší - až 120 států.
Přečetla jsem si také, že za úspěch terorismu se dá považovat i postoj států v Evropě. Ačkoliv to žádná vláda nemůže oficiálně připustit, je téměř jisté, že v několika případech se dospělo k určité formě tajných dohod mezi teroristickými skupinami a představiteli západních zemí. Ale to dnes nikdo nemůže dokázat žádné zemi.Těžko říci, jestli je to možné. Říká se, že na každém šprochu pravdy trochu... Ale tohle raději nechám koňovi.
A nebo co byste řekli na teorii, že teroristé nechtějí, aby po jejich činech bylo mnoho obětí, neboť by tím mohli přijít o širší podporu veřejnosti, a o tu jde především. Cílem teroristů tedy není vysoký počet obětí, ale vzbudit ve veřejnosti pocit strachu, anebo zažehnout vzpouru? Hm, možná, že opravdu takoví teroristé jsou, ale podle mého názoru je více fanatiků, kterým nezáleží kolik lidí připraví o život, kolik bude zraněních, oni jen plní svůj úkol...bohužel.
Je mnohdy těžké zjistit ideologické pohnutky terorismu. Svět se naštěstí nedělí na přátele a nepřátele.

Myslím, že nejhorší na mezinárodním terorismu je, že ohrožuje celou lidskou civilizaci. Konkrétním projevem jsou hlavně pumové útoky proti osobám a objektům, používání dopisových bomb, zadržování rukojmí, vraždy, únosy osob a letadel, vydírání a vyhrožování násilím.
Podle mě významnou roli zde hrají, především v posledních letech, i všechny druhy médií, neboť věnují těmto zprávám značnou pozornost, mnohdy se snahou udělat z vlastního aktu terorismu senzaci, čímž vlastně "jistým způsobem" teroristické požadavky nebo dokonce i program zveřejňují.

Dnes se v oblasti terorismu objevují spíše jen náboženské skupiny.
Stále přetrvává konflikt mezi Palestinci a Izraelci na Blízkém východě (Hamás, Hizballáh, ale i mnohé ultraortodoxní sionistické skupiny), terorismus je na vzestupu v Alžírsku, kde po anulování výsledků, v nichž jednoznačně vyhrála Islámská fronta spásy, nastaly tvrdé represe vůči civilnímu obyvatelstvu, stále neklidná je situace v severním Irsku.
Rozvíjí se však i nepochopitelný terorismus, jehož jasným příkladem je výbuch nálože ve Světovém obchodním centru v New Yorku 11. září 2001. Výsledkem bylo 5000 mrtvých a více než 1000 zraněných. To však není nic proti tomu, co by nastalo, kdyby výbuch způsobil pád jedné věže na druhou, jak bylo plánováno. Tyto budovy denně navštíví 60 000 lidí a je jasné, jaký masakr to mohl být.
Terorismus tak ze života nás všech rozhodně nezmizel a můžeme jen čekat, kde se vlna terorismu rozhoří příště.
Již dříve byly uzavřeny různé dohody mezi státy, aby se spojily v boji proti terorismu. Věřím, že tato cesta je správná a doufám, že se podaří díky těmto spojením terorismus co nejvíce eliminovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Terorismus a jak mu čelit







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)