ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.41
Hodnoceno: 133x Prosím, ohodnoť práci

!$Češtinář není programátor

OSNOVA:

I. Češtinář je programátor
II. Věta nebo $veta;
III. Je to jedno

Řekl by hlupák, utřel by si pot z čela a vzal si do ruky krumpáč. Chytrý a vzdělaný člověk se však nad tím zamyslí a zauvažuje: Češtinář skutečně není programátor? Ale to je přeci hloupost. I když se to možná na první poslech či pohled zdá absurdní a nesmyslné, že by mohly mít tyto profese něco společného, je tomu skutečně tak.
Základním společným znakem každého češtináře i programátora je pracovní nástroj, jazyk, ať už jde o jazyk mluvený či strojový, samozřejmě kromě jazyku od bot - krejčí s nimi opravdu nemají nic společného. Na druhou stranu hlavní rozdíl mezi češtinářem a programátorem je v tom, jak jazyk používají a jak ho vnímají. Například takový zběhlý češtinář při pohledu na měně či více spletitou větu vidí houfy přísudků, podmětů, předmětů, vět hlavních, vedlejších, nadvedlejších, příslovečných určení, čárek, háčků, kroužků a všelijakých megalomanských hypersloves, které s neomylnou bravurností dokáže hbitě určit a analyzovat. Programátor by nad takovými nesmysly ohrnul nos a s češtinářovskou arogancí by tuto hloupou definici poslal do háje. Z pohledu programátora je věta řetězec znaků uložených v dvourozměrném poli písmen s asociativními indexy slov a je mu úplně jedno, jestli autor věty píše každé písmeno dvakrát nebo přehazuje pořadí slov, zajímá se pouze o informační charakter věty a o to, jak "nahňácat" informace do co nejmenšího počtu slov kvůli úspoře místa v databázi. Obě tyto definice jsou trochu "ulítlé" a laik by nad nimi jistě žasl, ale právě v tomto si jsou češtináři a programátoři podobní, v takovémto rozdílném úhlu pohledu na svět a hodnocení obyčejných věcí.
Takže pokud jste se rozhodli být v budoucnu hnidopišským a nepříjemným programátorem nebo puntičkářsky spisovným a odměřeným češtinářem, je prakticky lhostejné, jakou volbu si zvolíte, protože rozdíl mezi nimi není o nic patrnější než rozdíl mezi tučňákem a tuleněm, i když oba dva od sebe radši žijí v uctivé vzdálenosti na opačných pólech země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
!$Češtinář není programátor







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)