ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Dialog

Už jste někdy vedli dialog se třemi osobami? Určitě ano. Ale je to tak správně? Dialog je rozhovor dvou a více osob, což vždy platilo, ale nová doba si žádá nová řešení.

Dialog patří do mnou vytvořené skupiny "logy". Tam řadím i monolog. Takových slov však existuje více, takže pokud vám to vadí, vymyslete si vlastní dělení!

Monolog je ucelená promluva jednoho mluvčího a kromě slova log obsahuje ještě slovo mono. To se překládá jako pouze, což dává smysl, jelikož při monologu hovoříme sami k sobě.

U dialogu vidíme zase předponu di, ta je latinská a můžeme si jí povšimnout například u chemického názvosloví. Di znamená dvě, tudíž podle mé úvahy sedí dialog na rozhovor dvou osob. Ale ať hledám, jak hledám, nějak v něm neumím najít těch více. Proto jsem zastáncem toho, abychom starý význam trochu ochudili. To ale neznamená, že by naše čeština byla nějak zraněna, naopak jsem zastáncem přidání nových a zajisté užitečných slov.
Novými slovy by mohly podle systému latinských předpon di, tri, tetra být trialog, tetralog a další. Tímto vynálezem by se vyřešil problém s nepřesným vyjadřováním a vysvětlování by bylo rázem jednoduší!
Takto se dá pokračovat prakticky donekonečna, to ovšem není možné, tedy prozatím.

Zajímavou odnoží této teorie je předpona hemi. Ta má na rozdíl od ostatních zvláštní charakter, jelikož znamená půl. Přesné využití nemůžu jako teoretik určit, ale pár nápadů mi přišlo na mysl. Nacházíme-li se v rovině pouze teoretické, mohlo by se jednat o monolog kentaura nebo jemu podobné stvůry. Jelikož je člověkem jen z poloviny, nemůže se jednat o plnohodnotný monolog.
Drobný problém však nastává při hovoru dvou kentaurů. Podle zákonů matematiky je půl a půl celá. Tímto se objevil zvláštní jev, kdy spolu sice mluví dva kentauři, ale označujeme to jako monolog čili samomluvu.
Další příklady jsou naneštěstí příliš drastické, tak se od nich radši oprostím.

Jdu poslat dopis Ústavu pro jazyk český a doufám, že se má idea ujme a zastaví tu nesnesitelnou nepřesnost našeho jazyka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dialog







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)