ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Alternativní stravování

Alternativní stravování jako takové je druhem stravování, jež se nějak odlišuje od toho "většinového". Zahrnujeme zde široké spektrum způsobů stravování, od různých diet až po makrobiotiku. Důvody, které vedou k jinému, specifickému stravování, mohou být například touha po hubnutí či protest proti zabíjení zvířat. Vzhledem k množství a rozmanitosti alternativního stravování se nedá říct, zda je špatné a zdraví škodlivé, či naopak. Obecně však platí, že čím širší výčet potravin může člověk konzumovat, tím se mu dostává do těla více živin, a to je zdraví prospěšnější.

Pravděpodobně nejznámějším a jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství. Lidé se v tomto případě dobrovolně vzdají konzumace masa. Vegetariánství se dále rozčleňuje na několik poddruhů, například na pescetariánství (pescetariáni konzumují i rybí maso), vitariánství (vitariáni konzumují pouze syrovou rostlinnou stravu - návrat k pravěku) či veganství (absolutní absence živočišných potravin).
Tato strava je v mírnějších formách považována za neškodlivou a má na světě mnoho příznivců. Naopak striktnější formy vegetariánství (veganství apod.) jsou často odsuzované, avšak zvládne-li člověk doplňovat důležité látky jinak než z živočišných zdrojů, není ani v takovémto stravování problém.

Dále bych zmínila také makrobiotiku, směr nejen stravovací, ale také filozofický.
Makrobiotika dělí potraviny na potraviny se silou jin (koření, cukr, tekutiny, olej, ovoce, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny), potraviny se silou jang (ryby, maso, vejce, sůl) a potraviny harmonické (obilniny, luštěniny, některé druhy zeleniny; za nejharmoničtější potravinu považuje rýži). Cílem je vytvořit v těle harmonii, tudíž mají v jídelníčku převládat především potraviny harmonické, doplněné o vyváženou kombinaci potravin sil jin a jang.
Nejpřísnější makrobiotici se živí pouze neloupanou rýži, přičemž tvrdí že biologickou transmutací v těle se změní na jiné potřebné látky. Je to sice velmi fascinující, ale naprosto v rozporu s vědeckými poznatky. Makrobiotici také soustavně odmítají veškeré léky, jelikož si vznik nemocí vysvětlují jako porušení rovnováhy jin a jang. Domnívají se také, že přísná dieta dokáže vyléčit všechny závažné nemoci včetně rakoviny.

Alternativním způsobem stravování jsou také diety. Ne všechny musí být zdraví prospěšné, a naopak. Jedním z nejhorších druhů jsou tzv. jednostranné diety, založené na konzumaci jedné potraviny, případně pouze jednoho druhu. Například dieta vajíčková, grapefruitová, Beverly Hills (jen ovoce) či tukožroutská polévka (vaří se ze zelí, cibule, paprik, rajčat a celeru). Člověk sice zhubne vzhledem k omezenému výběru potravin, ale okamžitě po nastolení normální stravy začne zase tloustnout.

Obecně tedy platí, že ne každá alternativní strava je ta zdravá, ale pokud si člověk vybere s ohledem na své zdraví, může pro něj být mnohem prospěšnější než běžné stravování. A pro ostatní platí, že pokud budete jíst pestrou a vyváženou stravu v pravidelných časových intervalech, zachováte si pevné zdraví a dožijete se vysokého věku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Alternativní stravování







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)