ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Boka Kotorska

Boka Kotorska je souhrnný název pro úzký a dlouhý fjord, skládající se ve skutečnosti ze čtyř menších zálivů - Tivatského, Herceg Novského, Risanského a Kotorského. Celková délka bokakotorského pobřeží činí 105,7 km, což je téměř ⅓ černohorského pobřeží.
Za nadvlády Rakouska-Uherska byla Boka Kotorska hlavní základnou rakousko-uherského válečného námořnictva.
Většina lodních výletů začíná v přístavním městě Tivat. Plavba odtud pokračuje zpravidla do města Herceg Novi, přičemž po levé straně můžete pozorovat největší kotorský poloostrov Luštica. Po připlutí do města Herceg Novi turisty zpravidla čeká jeho prohlídka.
Herceg Novi byl založen roku 1386 a za prohlídku zde stojí především městská pevnost, tyčící se nad městem. Za turecké nadvlády zde byli před zraky velmožů mučeni a zabíjeni vězni a poté házeni dolů ze srázu za pevností, odtud její název - Krvava rokla.
Dále plavba pokračuje po západním břehu Boky Kotorske. Asi po hodině plavby je možno spatřit Jadranské loděnice Bijela, založené roku 1929, avšak přístavní doky zde existují již od roku 1327. Odtud je to už kousek nejužšímu bodu Boky Kotorské. Mezi městečky Kamenari a Lepetane je záliv široký pouhých 315 m a hluboký 35-45 m. V 16. století zde připlul osmanský admirál Chajr ed-Dīna "Barbarossa" a 600 obyvatel osady Kamenari odvedl do otroctví. Od té doby byla úžina po celou dobu přehrazena řetězy, aby se zabránilo nepřátelskému vpádu. Proto se této úžině říká Verige, což znamená "řetězy".
Za mořskou úžinou plavba pokračuje směrem doprava a objeví se krásný výhled na pohoří národního parku Lovćen s jeho nejvyšším vrcholem Štirovnik, vysokým 1749 m.
Na úpatí hor stojí nejstarší a nejznámější místo zálivu - město Kotor.
Kotor byl založen už ve starověku v době nadvlády římského impéria. Už z dálky jsou vidět impozantní hradby, chránící původní umístění Kotoru, tedy skalnatou horu nad dnešním městem. Vchod do města vede přes tzv. Morska vrata - opevněnou bránu, vedoucí na náměstí - centrum nynějšího města. V Kotoru se nacházejí dvě katedrály a mnoho dalších historických památek. Stará část města je protkána úzkými uličkami, křižujícími se mezi starými kamennými domy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Boka Kotorska







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)