ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Carl Oberg

Carl Albrecht Oberg se narodil 27. ledna 1897 v Hamburku. Vstoupil do německé armády, s níž bojoval v první světové válce. Po jejím skončení se stal příslušníkem jednotek Freikorps a podílel se na Kappově puči (1920, Kapp-Putsch). Nějakou dobu pracoval pro firmu obchodující s tropickým ovocem, potom byl delší čas bez práce. V roce 1930 získal v Hamburku trafiku na tabákové výrobky. Vstoupil do NSDAP a roku 1932 úzce spolupracoval v Mnichově s Reinhardem Heydrichem. Nakonec se stal Heydrichovou pravou rukou v SD. V roce 1938 velel praporu SS v Meklenbursku, následně byl po roce jmenován šéfem policie ve Zwickau.

Po vypuknutí druhé světové války byl převeden do Polska jako velitel SS a policie v oblasti Radom, kde byl zodpovědný za zatýkání Židů a shánění Poláků na nucené práce.

V březnu 1942 byl povýšen na SS-Brigadeführer a dva měsíce nato byl odvelen do Paříže, kde se stal velitelem SS a policie v okupované části Francie. V této pozici se snažil potlačit francouzský odboj. K jeho prostředkům patřily mimo jiné popravy rukojmích. Taktéž byl zodpovědný za provádění "konečného řešení" ve Francii. Výsledkem bylo přes 75 tisíc Židů deportovaných do koncentračních táborů v Polsku i Německu.

V srpnu 1944 byl Carl Oberg povýšen na SS-Obergruppenführera a generála policie. Později v témže roce získal vojenské velení v armádní skupině řízené Heinrichem Himmlerem.

V červnu 1945 byl Spojenci zatčen v rakouském Tyrolsku. Následujícího roku byl vydán do Francie, kde byl obviněn z válečných zločinů a 9. října 1954 odsouzen k trestu smrti. Tento trest byl posléze změněn na doživotí, načež roku 1962 získal milost od prezidenta Charlese de Gaulla a byl propuštěn.
Zemřel 3. června 1965 v severoněmeckém Flensburgu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Carl Oberg







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)