Menu
České památky zapsané v seznamu UNESCO
UNESCO je mezinárodní organizace pro výchovu, vědu a kulturu.
Zapsání památky nebo lokality na Seznam světového dědictví je pro každý stát velkou událostí. Jednotlivé státy se téměř předhánějí v předkládání nových památek. Zápisy do UNESCA jsou vždy velkou společenskou událostí.
V České republice je 12 památek, které byly zařazeny na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
- V roce 1992 bylo do seznamu zapsáno historické jádro Prahy, které zobrazuje 1100 let vývoje města. Je plné věží, kostelů a chrámů, a proto se říká, že je Praha stověžatá.
- Ten samý rok bylo do seznamu zaevidováno také historické jádro Českého Krumlova, jež se rozvíjelo od 13. století podél řeky Vltavy. Také zde žil nejmocnější český panský rod, Rožmberkové.
- V roce 1992 bylo do seznamu přidáno i historické jádro Telče. Telč je jedno z našich nejkrásnějších měst, proto ho navštěvuje mnoho českých i zahraničních turistů.
- Roku 1994 byl do seznamu zapsán poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Je to jedinečné umělecké dílo. Založení kostela souviselo se svatořečením Jana Nepomuckého.
- Dále bylo do seznamu v roce 1995 zapsáno historické jádro Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Kutná Hora je bývalé královské město a také se tu nachází velká naleziště stříbrné rudy.
- V roce 1996 se na seznam dostala i kulturní krajina Lednice-Valtice, která leží na hranici jižní Moravy a Dolního Rakouska. Je to rozsáhlý park, jenž byl budován především v 18. a 19. století.
- O dva roky později, tedy roku 1998, byly do seznamu přidány zahrady a zámek v Kroměříži. Na hradě, který byl později předělán na zámek, sídlili biskupové z Olomouce. Kroměříž také byla několikrát poničena náboženskými válkami.
- Ten samý rok se do seznamu UNESCO zapsala i vesnická památková rezervace Holašovice. Jedná se o unikátně dochovaný soubor hospodářských usedlostí. V průběhu 2. poloviny 20. století byla převážná většina staveb historického jádra obce postupně prohlášena za kulturní památky.
- Další památkou, která se dostala na Seznam světového dědictví, se stal v roce 1999 zámek v Litomyšli, který postavili v letech 1568-1581 pro Vratislava z Pernštejna.
- V historickém centru Olomouce stojí sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl do seznamu zapsán v roce 2000. Má vysokou symbolickou hodnotu, protože reprezentuje hlubokou náboženskou víru a zároveň i občanskou hrdost.
- K dílům moderní světové architektury patří vila Tugendhat v Brně, která byla do seznamu přidána roku 2001.
- Zatím poslední českou památkou zapsanou do Seznamu světového dědictví je Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči, která do tohoto prestižního seznamu byla zapsána v roce 2003.
Zdroj: Lukáš Koričanský, 10.01.2018
Diskuse ke slohové práci
České památky zapsané v seznamu UNESCO
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
obezita životní styl pán věže Než+jsem+te+poznala feuchtwanger podzimní počasí Zatmění čarovná zahrada beatníci Homosexuálové vyznání svíčka aslan kwai ideál cesta vlakem básnická povídka Dorotea já u pramene jsem chudí lidé popis pohlednice argo drak odměna Děsivé dějiny flegmatik třídní učitel poprask na laguně mlen Richard III.
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 887 848
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí