Menu
České památky zapsané v seznamu UNESCO
UNESCO je mezinárodní organizace pro výchovu, vědu a kulturu.
Zapsání památky nebo lokality na Seznam světového dědictví je pro každý stát velkou událostí. Jednotlivé státy se téměř předhánějí v předkládání nových památek. Zápisy do UNESCA jsou vždy velkou společenskou událostí.
V České republice je 12 památek, které byly zařazeny na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
- V roce 1992 bylo do seznamu zapsáno historické jádro Prahy, které zobrazuje 1100 let vývoje města. Je plné věží, kostelů a chrámů, a proto se říká, že je Praha stověžatá.
- Ten samý rok bylo do seznamu zaevidováno také historické jádro Českého Krumlova, jež se rozvíjelo od 13. století podél řeky Vltavy. Také zde žil nejmocnější český panský rod, Rožmberkové.
- V roce 1992 bylo do seznamu přidáno i historické jádro Telče. Telč je jedno z našich nejkrásnějších měst, proto ho navštěvuje mnoho českých i zahraničních turistů.
- Roku 1994 byl do seznamu zapsán poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Je to jedinečné umělecké dílo. Založení kostela souviselo se svatořečením Jana Nepomuckého.
- Dále bylo do seznamu v roce 1995 zapsáno historické jádro Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Kutná Hora je bývalé královské město a také se tu nachází velká naleziště stříbrné rudy.
- V roce 1996 se na seznam dostala i kulturní krajina Lednice-Valtice, která leží na hranici jižní Moravy a Dolního Rakouska. Je to rozsáhlý park, jenž byl budován především v 18. a 19. století.
- O dva roky později, tedy roku 1998, byly do seznamu přidány zahrady a zámek v Kroměříži. Na hradě, který byl později předělán na zámek, sídlili biskupové z Olomouce. Kroměříž také byla několikrát poničena náboženskými válkami.
- Ten samý rok se do seznamu UNESCO zapsala i vesnická památková rezervace Holašovice. Jedná se o unikátně dochovaný soubor hospodářských usedlostí. V průběhu 2. poloviny 20. století byla převážná většina staveb historického jádra obce postupně prohlášena za kulturní památky.
- Další památkou, která se dostala na Seznam světového dědictví, se stal v roce 1999 zámek v Litomyšli, který postavili v letech 1568-1581 pro Vratislava z Pernštejna.
- V historickém centru Olomouce stojí sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl do seznamu zapsán v roce 2000. Má vysokou symbolickou hodnotu, protože reprezentuje hlubokou náboženskou víru a zároveň i občanskou hrdost.
- K dílům moderní světové architektury patří vila Tugendhat v Brně, která byla do seznamu přidána roku 2001.
- Zatím poslední českou památkou zapsanou do Seznamu světového dědictví je Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči, která do tohoto prestižního seznamu byla zapsána v roce 2003.
Zdroj: Lukáš Koričanský, 10.01.2018
Diskuse ke slohové práci
České památky zapsané v seznamu UNESCO
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
dopis ředitelce Satanismus Krkonošská pouť zkusit Afghánistán clarkov jiří karásek asertivita druhé kapsy valdice Perličky na dně slavný výprask adriana Enšpígl jazyk matersky karel čapek matka Cikánova píšťalka reflexivní lyrika blobelová korea dějové linie Tolstoj Josef kainar V přírodě slezské sabriel o+králi+svatoplukovi Romské pohádky jatka č.5 Lodě
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 987 284
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí