ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.88
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

České Švýcarsko

České Švýcarsko, patřící mezi čtyři národní parky v České republice, je naším nejmladším národní parkem, neboť jím byl vyhlášen až teprve 1. ledna roku 2000, a to pro své mimořádné přírodní hodnoty, které jsou v mnoha ohledech unikátní v celoevropském měřítku. Na tomto území se dochovaly jedinečné labyrinty pískovcových skalních měst se specifickými skalními útvary, vzácnými rostlinami i živočichy.

Celková rozloha Českého Švýcarska činí 79,23 km2. Nachází se v Ústeckém kraji a přiléhá k německé státní hranici. Park z velké části obepíná Chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce a z východní strany jej lemuje Chráněná krajinná oblast Lužické hory.
Za hranicí na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko, od něhož vlastně byl odvozen název České Švýcarsko.
Českému Švýcarsku se také někdy říká Zadní hory, jak tuto oblast nazval liberecký spisovatel Miroslav Nevrlý.

Symbolem tohoto národního parku se stala Pravčická brána, největší pískovcový skalní most v Evropě. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska. Má rozpětí 26,5 metrů, výška otvoru je 16 metrů a šířka 7-8 metrů. V roce 2009 byla dokonce nominována na novodobý sedmý div světa.

U brány stojí výletní zámeček Sokolí hnízdo, jenž byl vybudován v roce 1881 na místě, kde původně stála chatrč z dubové kůry, využívaná jako výčep. Dnes se v prvním patře nachází galerie s fotografiemi a v přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.
U místa vstupu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na tři vyhlídky s výhledem na samotnou Pravčickou bránu, ale také na České a Saské Švýcarsko.

České Švýcarsko je chudé na stojaté vody a povrchové vodní toky, nicméně nachází se tu bohaté zásoby spodních vod, jež jsou významným zdrojem pitné vody.
Hlavním vodním tokem v této lokalitě je řeka Labe, která odvodňuje naprostou většinu území. Pod Děčínem Labe vytváří mohutný kaňon, místy hluboký až 300 metrů.
Známá je též řeka Kamenice, jež pramení pod horou Jedlová. V obci Hřensko vtéká tato řeka do Labe.
Nejznámějším přítokem Kamenice je Chřibská Kamenice, která také pramení pod Jedlovou. Dalšími přítoky jsou Olešnička, Jetřichovská Bělá a Dlouhá Bělá s přítokem Suchá Bělá. Jedná se o vodní toky s mimořádně čistou vodou.
Pověstná je také řeka Křinice, která pramení u obce Studánka, protéká Krásnou Lípou a dále pokračuje do Německa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
České Švýcarsko







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)