Menu
Chuck Yeager
Charles Elwood Yeager, brigádní generál, veterán a zkušební pilot USAF, se narodil 13. února 1923 farmářům Susie Maeové a Albertu Halu Yeagerovi v americké Myře v Západní Virginii.
Měl čtyři sourozence - dva bratry (Roye a Hala Jr.) a dvě sestry (Doris Ann a Pansy Lee). Doris byla ve svých dvou letech omylem usmrcena svým bratrem Royem, když si jako šestiletý hrál s brokovnicí.
V červnu 1941 absolvoval střední školu v Hamlinu.
Prvně do styku s armádou přišel v pubertě (během léta 1939 a 1940) ve vojenském výcvikovém táboře Fort Benjamin Harrison v Indianě.
Yeager seděl v letadle poprvé až v roce 1942. Přesto do konce války jako stíhač stihl sestřelit 13 německých letadel. Říkal, že jako pasažér mu v letadle bývalo špatně, při pilotování však na tyto pocity neměl čas.
I Yeagera jednou dostala německá stíhačka, unikl však zajetí a lidé z francouzského hnutí odporu mu pomohli přejít přes Pyreneje do neutrálního Španělska. Po čase se vrátil do Británie. Když mu nechtěli dovolit vrátit se do boje, obrátil se přímo na nejvyššího velitele Dwighta Eisenhowera a prosadil si své.
Svého nejslavnějšího letu se dočkal jako testovací pilot.
Pár dní před úspěšným pokusem ale Chuck s ženou Glennis navštívili restauraci na oblíbeném ranči. Po večeři se rozhodli, že si ještě půjdou zajezdit. "Když jsme se vraceli, někdo zavřel bránu. Byla tma, neviděl jsem to, a tak můj kůň narazil do plotu, vyhodil mě a já jsem si zlomil dvě žebra," přiznal po čase. Létat nepřestal, kamarád doktor mu pomohl zranění zatajit. Protože se nemohl pořádně hýbat, dveře na letadle zavíral odřezanou rukojetí z koštěte.
14. října 1947 Yeagerův stroj Bell X-1 prošel hladce z nestabilního těsně podzvukového letu do stabilního nadzvukového letu (Mach 1,07). "Letěli jsme nadzvukovou rychlostí! A let byl hladký jako dětská prdelka. Babička by tam nahoře mohla sedět a srkat limonádu," popsal Yeager svůj zážitek.
Brzy svůj rekord zlepšil na více než 1500 kilometrů za hodinu. Na rozdíl od rekordů pístových letadel, které jejich nejslavnější éru končily, první nadzvukový let novou éru jen začínal.
O devět let později další stroj označený X-2 překonal rychlost zvuku trojnásobně. O tempu vývoje svědčí i to, že Yeager v době, kdy testoval "Glamorous Glenn" létal týdně na dalších 12-15 typech letadel. Na slavné Yeagerové X-1 se po 14. říjnu létalo ještě pět let a deset pilotů s ní letělo spolu 82krát. Přinesla neocenitelné poznatky pro letecký výzkum - dnes je v muzeu ve Washingtonu. Jeden ze dvou dalších kusů skončil havárií a jeho pilot byl těžce popálený.
Yeager dodnes žije v Penn Valley v americké Kalifornii.
Zdroj: Getner, 28.02.2017
Diskuse ke slohové práci
Chuck Yeager
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
o zimě stephenie Casanova viktor dyk krysař panelák myších kulturní vega globalizace linkin park neviditelný pes učitelka ve školce Karel Pecka mušketýři různá proroctví listy heroin gabi milost čarodějka otevrení kateřina horovitzová A.Camus Částice po maturitě Hayden lovec jelenů turistika proust rádio automechanik
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 988 581
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí