Menu
Dostihový sport
Důkazy o koňských dostizích pocházejí už ze starého Egypta a jako sport se objevily na řeckých olympijských hrách roku 648 př.n.l.
Moderní dostihový sport má své kořeny v Anglii. Roku 1110 Jindřich I. koupil arabského hřebce. První organizované veřejné dostihy se konaly roku 1174 na koňském trhu ve Smithfieldu. V roce 1195 vypsal Richard I. peněžní odměnu pro vítěze v koňských dostizích mezi rytíři. Charles II. učinil z Newmarketu centrum dostihového sportu a během jeho vlády začal chov plnokrevníků. Všichni dnešní dostihoví koně pocházejí z mužské části ze tří hřebců přivezených do Anglie na začátku 18. století - tureckého Byerlyho, arabského Darleyho a berberského Godolphin. První steeplechase se podle některých pramenů konala roku 1752 v Irsku.
Dostihové vzdálenosti se stále měří v mílích a furlonzích (osmina míle). Dostihy se dělí na rovinné a překážkové.
Rovinné dostihy jsou pro koně dvouleté a starší s dráhami dlouhými od 5 furlongů (1 km) do 1,5 míle (2,4 km). Některé dráhy jsou dlouhé i přes dvě míle.
V překážkových dostizích soutěží koně staří tři a více let (2 až 3 míle) a na steeplechase závodí koně od čtyř let výš (4,5 míle).
V dostizích s handicapem koně nesou zatížení podle své předchozí zdatnosti. Jezdci se váží se sedlem, které má kapsy na dané zatížení. V dostizích bez handicapu mají mladí koně výhody v zatížení, pokud závodí v dostihu s nerozlišeným věkem koní. Mladé a starší klisny mají výhodu v zatížení před hřebci. Jezdečtí učňové mají také výhodu v zatížení.
Jezdci mají na sobě dres v barvách stáje, za kterou závodí, "národnost" vítěze závisí na tom, kde je trénován.
Zdroj: jirkec, 07.02.2013
Slohová práce Dostihový sport ve slovenštině?
Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:
Diskuse ke slohové práci
Dostihový sport
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Noční+běh+městem dalimilova kronika něžná Goethe utrpeni arrow Euridika Byla to náhoda Modrá sféra ideální policista figury Šťastná hvězda poslední rok Nabokov harry argumentační Píseň o Nibelunzích individualismus ciri samo chalupka dopis pro arabela pan dokonaly přípona Třetí poločas kocábová payne jedenáctý bílý kůň apostrofy svěrák-smoljak Bohov
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 571 318
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí