ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Jan Neruda a jeho Povídky malostranské

Jan Neruda byl spisovatelem, básníkem a novinářem 1. poloviny 19. století, za jehož vrcholné dílo se považují Povídky malostranské. Svou dobou však nebyl přijat a byl pochopen až mladší generací.

Právě v Povídkách malostranských nám ukazuje život lidí z této části Prahy, ve které také vyrůstal. Využívá jejich mluvu a zaměřuje se na detailní popis míst ("A v den ten pohyboval se pozdě odpůldne nádherný pohřeb Oujezdem k bráně.") i charakteristiku postav ("Modré jeho oko bylo jaksi plno ostychu, jako oko kopnutého psa.").

Neruda se řadí mezi májovce, kteří se snažili zachytit skutečnost tak, jak ji v okolním světě viděli. Popisovali tedy i negativní rysy doby. Především chtěli čtenářům ukázat problematiku městského života a sociálních problémů.

V povídce Doktor Kazisvět je hlavní postavou Heribert, vystudovaný lékař, který nikdy nepraktikoval. Malostranští obyvatelé mladého lékaře mezi sebou vítali, jelikož byl synem již zesnulého doktora Heriberta, velmi oblíbeného a žádaného lékaře mezi zdejšími obyvateli. Tím nám Neruda ukazuje, že mladý Heribert byl přijat bez potíží, jelikož se jednalo o jakousi tradici - prostě byl synem zdejšího lékaře a nejednalo se o žádného nováčka. Což byla jediná cesta, jakou malostranští uznávali - neměli rádi nové věci, na které nebyli zvyklí. Heribert však se sousedy nenavazoval kontakt: "Stalo se, že některý dobrosrdečný soused malostranský si k němu přisedl a mluviti začal. Ale dr. Heribert vstal, sklapnul knihu a šel, neodvětiv ani slova."
Když malostranští po jedné příhodě opět začali stát o jeho společnost, s ním to stále nehnulo a postupem času tak upadl v zapomnění.

Závěrem tedy lze říci, že se Nerudovi opravdu podařilo vykreslit každodenní život malostranských obyvatel a ve svých povídkách reflektovat realitu i s negativními rysy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan Neruda a jeho Povídky malostranské







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)