Menu
Kytice z pověstí národních (pracovní list)
V úvodní dedikační básni Kytice je zpracována pověst o původu jména rostliny a zároveň je zde obsažena informace o genezi a smyslu sbírky. Toto tvrzení vysvětli a dolož konkrétními verši.
Mateřídouška je podle pověsti pojmenovaná po zemřelé matičce, která se z lítosti převtělila do květiny. Děti poznaly matičku po dechu, proto květinu pojmenovaly jako mateří dech = douška.
V této básni vidím jisté přirovnání autora k matičce, dětí k vlastencům a díla k mateřídoušce.
To, že je báseň věnována právě vlastencům, dokazují tyto verše:
Ve skrovnu já tě kytici zavážu
ozdobně stužkou ovinu;
do širých zemí cestu ti ukážu,
kde příbuznou máš rodinu.
Vyhledej ve slovníku: dedikace, geneze.
Dedikace = věnování
Geneze = vznik, vývoj
V závěru sbírky je jako protějšek k úvodní Kytici umístěna báseň Věštkyně (s podtitulkem Úryvky). Přečti ji celou. Co obsahuje?
Obsahuje poslání pro český národ, aby nezoufal, protože přijde doba, kdy bude znovu slavný. Můžeme si všimnout různých přirovnání, kterými vyjadřuje krásu a sílu českého národa.
Tyto dvě básně tvoří jakýsi aktualizující rámec pro ostatní básně Kytice. Některé jsou látkou blízké pověstem národním (Poklad), pověstem zvykoslovným (Štědrý den), pověstem démonologickým (Polednice; Vodník), legendám (Svatební košile; Vrba; Záhořovo lože), pohádkám (Zlatý kolovrat) a lidovým baladám (Dceřina kletba; Holoubek).
Lilie se vymyká. Popiš její obsah i formu.
Báseň Lilie vypráví o smrti mladé dívky, na jejímž hrobě vyrostla lilie. Této květiny si všiml urozený pán a odvezl ji na svou zahradu. Sluha se o lilii staral, díky čemuž se třetí den proměnila v krásnou dívku, která se za pána vdala a měla s ním dítě. V době, kdy musel pán pomoct královi, se nemohl o svou dívku starat. Toho využila jeho matka. Příběh končí smrtí dítěte i nevinné dívky.
Od ostatních básní se odlišuje nevinností hlavní postavy. Přestože dívka neudělala nic špatného, byla zabita matkou svého chotě. Báseň byla přidána do sbírky později a netvoří s jinou básní pár. Všechny sloky básně mají čtyři verše se sdruženým rýmem.
Na Kytici je zajímavé (mimo jiné), že tragický konflikt je často vyhrocován kolem postavy ženy. Právě žena nejčastěji překračuje hranici, porušuje normu, přitom bychom očekávali pasivní roli v tehdejším (tradičním) společenství. Jak si to vysvětluješ? Dolož příklady.
Myslím si, že Erben chtěl upozornit na důležitost a postavení žen ve společnosti. Matka ovlivňuje život dítěte před i po jeho narození. Můžeme si povšimnout matky v básni Dceřina kletba, která má moc dítě zabít. V básni Vodník se naopak matka snaží své dítě ochránit, což se jí za cenu ztráty vnoučete podaří. Žena je tou bytostí, kterou všechno začíná, ale i vše končí.
Ve kterých básních dojde hrdina(ka) vykoupení a ve kterých překročení norem znamená fatální následky?
Vykoupení
- Poklad
- Svatební košile
- Zlatý kolovrat
- Záhořovo lože
Fatální následky
- Polednice
- Štědrý den
- Holoubek
- Vodník
- Vrba
- Dceřina kletba
- Lilie
Sbírka je velmi důmyslně komponována. Vždy dvě básně se spojují do páru. Spojte je a najděte společné téma.
- Poklad a Dceřina kletba - vina matky, volnost dítěte
- Záhořovo lože a Zlatý kolovrat - vykoupení
- Polednice a Vodník - nadpřirozené postavy
- Svatební košile a Vrba - přeměna člověka
- Štědrý den a Holoubek - kontrast štěstí a smutku, lásky a smrti
- Kytice a Věštkyně - vlastenectví, naděje
V čem spočívá význam této sbírky? Koho (a co) ovlivnila? Vyhledejte v odborné literatuře, případně na internetu.
Sbírka inspirovala generace dalších autorů a přispěla k národnímu obrození. Na motivy balad vznikl i povedený film od Františka A. Brabce nebo divadelní představení zpracované J. Suchým hrané v divadlu Semafor.
Zdroj: mrtaf, 17.05.2021
Diskuse ke slohové práci
Kytice z pověstí národních (pracovní list)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
jiří wolker balada orestes písně mužů Koníčky a zájmy Třetí řiše lovci tři zlaté vlasy děda nora pseudolus Jako řeka, jež plyne daktylotrochej nejoblibenější jídlo mé nejmilejší místo Zdeněk Rotrekl Nákupní centrum Zdraví nemocní Dokonalost reklamy Mňačko Karel Šiktanc podivín zdravy rozum satanova sláva kdo je hloupější Rozprava bělostný měsíc Caligula kouřit Patrik jan neruda figurky
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 984 862
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí