Menu
Město České Budějovice
Město České Budějovice bylo založeno roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II.
Samotné založení a projekci města provedl králův rytíř Hirzo z Klingenbergu. Brzy se nové město stalo obchodním a řemeslným centrem celého kraje. Úpadek přinesly husitské války. Největšího rozkvětu dosáhly České Budějovice v 16. století, především díky ziskům z vaření piva, rybničního hospodaření, obchodu se solí a těžby stříbra v okolních dolech. V 19. století podnítila rozvoj obchodu a průmyslu stavba koněspřežní železnice z Českých Budějovic do Lince, byla první na evropském kontinentě. V této době zde vznikaly významné továrny, některé fungují dodnes - například továrna Hardtmuth nebo světové pivovary Budvar a Samson. Boje první a druhé světové války se městu vyhýbaly, až v březnu 1945 se dvakrát stalo cílem náletů amerického letectva, které město značně poškodily a způsobily také velké ztráty na životech. V květnu 1945 pak německá posádka město bez boje vyklidila a přenechala je sovětským jednotkám. V roce 1949 se České Budějovice staly hlavním městem nově zřízeného Jihočeského kraje a začaly se znovu ekonomicky i kulturně rozvíjet.
I dnes jsou České Budějovice hospodářskou a kulturní metropolí jižních Čech, jsou krajským městem. Stavební slohy a památky města
Historické jádro města je od roku 1980 památkovou rezervací a dnes se v něm nachází přibližně 250 kulturních památek. Dochovaly se tu stavební památky ze všech slohových období.
V gotickém slohu například bývalý dominikánský klášter či hradební věž Železná panna.
V renesančním slohu je například Černá věž, dominanta Českých Budějovic. Barokní styl reprezentuje budova radnice, Samsonova kašna na náměstí nebo kostel svatého Mikuláše.
Období klasicismu a empíru připomíná řada městských domů, zájezdní hostinec U Zelené ratolesti a Lannova loděnice. Secesi a kubismus představuje budova rozhlasu či obchodní dům u Hájíčků.
V současné době se České Budějovice rozrůstají, vznikají tu nové, především obytné čtvrti. Osobnosti města
V Českých Budějovicích se narodilo nebo zde působilo mnoho významných osobností. Zakladatelem českobudějovického českého školství a českobudějovickým biskupem se stal kácovský rodák Jan Valerián Jirsík. V budějovické části Čtyři Dvory se 23.4.1805 narodil průmyslník a podnikatel Vojtěch Lanna, zemřel 15.1.1866 v Praze. Dne 21.4.1913 se zde narodil spisovatel Norbert Frýd, který též zemřel v Praze 18.3.1976. Z Českých Budějovic pochází i první český kosmonaut Vladimír Remek. Z herců můžeme jmenovat Karla Rodena, Tomáše Krejčíře nebo Jiřího Mázla, ze zpěváků Petra Koláře, Petra Muka nebo významného houslistu Pavla Šporcla. V Českých Budějovicích začínalo i mnoho skvělých hokejistů, například Radek Bělohlav, Stanislav Neckář, Radek Dvořák nebo Václav Prospal, který v současné době bydlí v Hluboké nad Vltavou. Poloha a klima města
Město leží na soutoku řek Vltava a Malše v jihovýchodní části Českobudějovické pánve. Ta se táhne severně a severozápadně od města a je bohatá na rybníky. Z ostatních směrů je Českobudějovická pánev ohraničena terénními vyvýšeninami, Lišovský práh ji na severovýchodě odděluje od Třeboňské pánve, na jihu se nachází podhůří Novohradských hor, na západě pak podhůří Šumavy, konkrétně Blanský les s Kletí.
Rozloha města k roku 2002 činila cca 5555 ha. Počet obyvatel byl 95986. Nejnižší nadmořská výška Českých Budějovic je 379 m n.m. a nejvyšší 528 m n.m.
Území patří do mírně teplé, mírně vlhké oblasti s mírnější zimou a rovnoměrným rozdělením srážek v průběhu roku. Okolní rybníky způsobují časté a husté mlhy. Dlouhodobý roční průměr teplot je 8,1 C°, nejnižší naměřená teplota vzduchu je z 11.2.1929, činila -42,2 C°. Nejvyšší teplota 37,8 C° byla naměřena dne 27.7.1983. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek na rok činí 623 mm, většinou prší v létě. Povodně
Poloha na soutoku dvou řek vystavovala město značnému riziku povodní. Nejčastěji se rozvodňoval Dobrovodský potok a řeka Malše. Z kronik jsou známy četné případy povodní, kdy voda zaplavila celé centrum města a způsobila značné škody. Riziko povodní výrazně pokleslo až po výstavbě vodní nádrže Lipno.
Katastrofální povodeň postihla město v srpnu 2002. Bylo postiženo centrum města i jeho okrajové části, nejvíce Havlíčkova kolonie. Přírodní zajímavosti ve městě
K přírodním zajímavostem patří například přírodní rezervace Vrbenské rybníky na severozápadním okraji města, přírodní památka Tůně u Špačků na jižním okraji na břehu řeky Malše, dále park Stromovka, který tvoří významný krajinný prvek nebo park Na Sadech, což je malý parčík v centru města. Najdeme tu i památné stromy, jinan dvoulaločný u piaristického kláštera, lípu malolistou u plaveckého stadionu nebo buk lesní červenolistý v Dukelské ulici. Kultura a umění
V Českých Budějovicích se nachází řada muzeí: Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum či Budvar muzeum. Navštívit můžeme i Černou věž, odkud je krásný výhled do okolí.
Kulturní představení můžeme zhlédnout v Jihočeském divadle, v Malém divadle, kde se hraje často i pro děti, v Domě kultury Metropol nebo v Divadle Solnice. Koncerty vážné hudby se pořádají v koncertní síni Otakara Jeremiáše. Navštívit můžeme 4 kina. Je tu více než 20 galerií a výstavních síní. Zajít se dá i do hvězdárny a planetária.
Rozkládá se tu i významné výstaviště, kde se každoročně pořádá světově známá výstava Země Živitelka. Zajít na výstaviště však můžeme i kvůli jiným výstavám. Koná se tu jarní a podzimní výstava Hobby, výstava Vzdělání a řemeslo, Dítě a jeho svět, Gastro - mezinárodní gastronomický festival, festival Móda show, výstavy psů a podobně. Každý si přijde na své. Turistické zajímavosti
České Budějovice jsou vděčným cílem turistů hlavně z Rakouska, Německa, Anglie, asijských zemí.
Mají dostatek historických památek - v centru Piaristické náměstí a přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, dále náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí. Turisty přitahuje také katedrála svatého Mikuláše.
V blízkém okolí se nachází zámek Hluboká, ves Hosín s nádherným kostelem. Okolím bývalé hornické obce Rudolfov vede naučná stezka.
S turistickým ruchem souvisí také síť ubytování. V Českých Budějovicích je mnoho hotelů, penzionů a ubytoven. K nejznámějším hotelům patří Grand hotel Zvon nebo hotel Dvořák, ty se nacházejí přímo na náměstí. Severně od náměstí se nachází největší z budějovických hotelů, výšková stavba z roku 1982, Gomel. Školství, věda a sport
V krajském městě České Budějovice se nachází mnoho škol. Je tu asi 25 mateřských škol, 25 základních škol, 19 středních odborných škol či učilišť, 7 gymnázií, 6 vyšších odborných škol a 2 vysoké školy - Jihočeská univerzita s více než 8800 studenty a Vysoká škola evropských a regionálních studií s asi 240 studenty. V roce 2007 se plánuje otevření nové vysoké školy technické a ekonomické. Ve městě sídlí 6 ústavů Akademie věd České republiky.
Nejoblíbenějším sportem je fotbal, potom hokej. V Českých Budějovicích se nachází fotbalový stadion i zimní stadion s dvěma ledními plochami, kde se hraje hokej a kam chodí bruslit krasobruslaři. Je umožněno i bruslení pro veřejnost. Významný je také plavecký stadion s krytými bazény i letní plovárnou. Míčové hry a atletiku lze provozovat ve Sportovní hale.
V nejvyšších soutěžích reprezentuje město HC České Budějovice v extralize ledního hokeje, SK České Budějovice hrají 1. fotbalovou ligu, volejbalový klub reprezentuje v extralize mužů a TJ Meteor hraje 1. ligu pozemního hokeje. Dobře město reprezentují i SK Moderní gymnastika Máj nebo SK Vodní slalom. Významné podniky
K nejvýznamnějším podnikům v Českých Budějovicích patří pivovary. Budějovický pivovar Budvar byl založen v roce 1895, má zaregistrováno 380 ochranných známek ve více než 100 státech světa. Mezi hlavní odběratele jejich piva patří Německo, Anglie, Slovensko, Rakousko, Rusko a Polsko. Dalším budějovickým pivovarem je Budějovický měšťanský pivovar, vaří pivo Samson.
Dlouhou tradici má v Českých Budějovicích světově známý Koh-i-noor Hardtmuth, výrobce psacích a kancelářských potřeb. Dalším významným podnikem je Gama, zabývá se výrobou a prodejem zdravotnických potřeb a pomůcek z plastu. Gamex potom vyrábí potravinářské obaly.
Mezi strojírenské podniky patří Robert Bosch, spol. s r. o., vznikl v roce 1992, zabývá se výrobou součástí automobilů. Kompletací součástí pro automobilový průmysl se zabývá i podnik Motor Jikov. Nebo Kern-liebers ČR. Dopravním a pozemním stavitelstvím se zabývá firma Strabag a.s., bytovou výstavbou a výstavbou obchodů, budov pro průmysl a podobně se zabývá firma Hochtief VSB a.s. Výrobu a prodej vlnité lepenky a obalů z ní zajišťuje firma Duropack Bupak Obaly a.s.
Nejvýznamnějším potravinářským podnikem je mlékárna Madeta a.s. a společnost Bratři Zátkové, jejíž činností je mlýnská a těstárenská výroba. Obchody
České Budějovice jako krajské město jsou sídlem mnoha obchodů a kompletních obchodních center.
Zajít můžeme do IGY centra, kde se nachází cca 75 různých obchodů a restaurací. Dalším nákupním centrem je Merkury Centrum s obchody a autobusovým nádražím. Pobočky tu mají světové obchodní řetězce: Tesco, Kaufland, Billa, Hypernova, Makro, Interspar, Albert, Delvita, Terno, Lidl, Penny market.
Nábytek nebo bytové doplňky můžeme pořídit v Rolleru, na zahradnictví se specializuje Baumax nebo OBI. Oblečení nebo obuv pořídíme v Prioru, OD Brouk a Babka, OD Družba a mnoha obchůdcích.
Na sport se specializují obchodní centra City Sport, Hervis sport a další. Významné instituce
Ve městě stojí nemocnice, je tu vlakové i autobusové nádraží, sídlí tu policie, městská policie i celní úřad, hasiči, záchranná služba. Sídlí tu krajský úřad, úřad práce, katastrální a finanční úřad. Doprava
V roce 1827 se město stalo výchozím bodem budované koněspřežné dráhy do Lince. Ta byla o 50 let později přebudována na železniční trať. Městská hromadná doprava vznikla už v roce 1909 zavedením tramvají. Tramvajová doprava však po roce 1950 zanikla. Dnes hromadnou dopravu zajišťují městské autobusy a trolejbusy.
České Budějovice také mají nové autobusové nádraží, slavnostně otevřené 1.4.2007. Jsou také významným železničním uzlem.
Jihozápadně od města je bývalé vojenské letiště Planá, existují plány na jeho využití k civilní letecké dopravě. Městská správa
Město spravuje Magistrát města České Budějovice. Zastupitelstvo má 45 členů, jeho úkolem je schvalování programu rozvoje města, rozpočtu, územního plánování, obecních vyhlášek a podobně.
Rada města má 11 členů. V čele města je primátor. Doporučení
České Budějovice jsou krásné a zajímavé město s bohatou historií a rozvíjející se současností.
Stojí za to je navštívit a seznámit se se vším, co nám nabízejí. POUŽITÉ ZDROJE PRO VYPRACOVÁNÍ: http://cs.wikipedia.org
http://www.c-budejovice.cz/ - oficiální stránky statutárního města České Budějovice
Zdroj: JK, 23.05.2007
Diskuse ke slohové práci
Město České Budějovice
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
sportovci epopej Orestea PREISOVÁ františek novotný propaganda Výjmenovaná slova Římská literatura čím je mi můj bratr aforismus směry těžší než nebe kuře melancholik divoky pes Oliver Twist film kolja býčí zápasy hadrů koráb hruza zeleň grillet ostrov Dynamit Dopis babičce the secret Návrat z prázdnin obelisk othelo rýt Etruskové
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 565 356
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí