Menu
Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. století
Vybrala jsem si knihu Kulička, kterou napsal francouzský spisovatel Guy de Maupassant. Jedná se o jednu z jeho nejvýznamnějších prací a rychle autora zařadila mezi nejlepší soudobé francouzské spisovatele.
Dílo je pojmenováno po hlavní hrdince Alžbětě Rousselové, francouzské prostitutce, jíž se přezdívalo Kulička právě kvůli její tělesné tloušťce.
Kulička cestuje v dostavníku spolu s dalšími vlivnými lidmi společnosti. Když po chvíli cesty dostavník zapadne ve sněhu, Kulička se s ostatními spolucestujícími dělí o své jídlo. Následujícího dne dojedou do městečka Tótes. Zde je zastavuje německý důstojník, který jim zakazuje vyjet bez splnění jeho podmínky - požaduje po Kuličce, aby s ním strávila noc. Ta několik dní odmítá, ale po několikadenních prosbách svých spolucestujících, aby se důstojníkovi podvolila, souhlasí a žádost splní. Poté může s ostatními pokračovat v jízdě.
Na další cestě ovšem další spolucestující Kuličkou opovrhují za její čin, a nyní, když si ona sama zapomněla jídlo na cestu, nikdo není ochoten se s ní podělit a Kuličce je do pláče.
Autor nám v díle chtěl ukázat, že i člověk, který se v očích společnosti nachází na jejím úplném dně, může být sám o sobě dobrý. Obětavost Kuličky si můžeme dokázat na citátu: "Čin sám o sobě špatný se stává záslužným, vedou-li k němu správné důvody."
Lze si tedy všimnout, že Alžběta Rousselová má větší charakter než lidé z vyšší společnosti.
"Cítila, že tone v opovržení těchto počestných hlupáků, kteří ji nejdříve obětovali a pak odhodili jako špinavou a neužitečnou věc."
Jak je patrné, i Kulička, která se pohybovala ve vyšších kruzích společnosti, neměla tušení o její falešnosti a zkaženosti. Tento čin jí otevřel oči a ona prozřela: "Kulička se neodvažovala zvednout zrak. Zlobila se na všechny své spolucestující a mrzelo ji, že se nechala poskvrnit polibky Prušáka, do jehož náruče ji pokrytecky vehnali."
Jaké ponaučení si tedy z knihy můžeme vzít? Snad to, že postavení nepotvrzuje charakter, tedy že i člověk na samém dně společnosti se může chovat morálně lépe než člověk z vyšší společnosti. S tímto úzce souvisí zlozvyk lidí - soudit ostatní podle prvního dojmu. Jak jsme totiž mohli zjistit, dobrota a ochota prostitutky může být větší než dobrota zámožného hraběte.
Zdroj: mohr55, 26.11.2020
Diskuse ke slohové práci
Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. století
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
před bouří O dobré a zlé moci změny eklogy a písně Théseovi jací jsme muj sourozenec V zemi hobitů a elfů vlk a beránek Bismarck my děti plovoucí ostrov lazebník anticke drama christiane Na koňském hřbetě lidskost ŠOA opisování Josef Nesvadba robert burns první třída Den Země rozbor děl recepce evropské město tmavomodry svět demokracie slovesný rod uhli
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 710 651 467
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí