Menu
Ohrožení lesů
Kdysi obepínal svět jediný kruh lesů. Euroasijský a severoamerický jehličnatý les - tajga - přechází na severu v tundru a na jihu do listnatého lesa. Kolem rovníku byly husté tropické pralesy. Ale jak přibývalo lidí, tento obrazec se měnil.
V nížinách mírného pásma, což je většina Evropy, není ztráta lesního porostu tak velká, ale byly vyhubeny některé živočišné druhy. V horských oblastech, kde byly stromy káceny na palivo nebo materiál, je však půda ze svahů často odplavena. V oblastech se silnými dešti, jako je Skotsko, může vzniknout "vodní poušť", kde přežije jen málo druhů. Proto především v Evropě a Severní Americe znovu osazují vykácená území. Návrat stromů však neobnovuje biologickou diverzitu, zvláště živočichů. V současné době je v ohromném měřítku ničena tajga v severní Asii.
Nejvíce ohroženy jsou však tropické pralesy. Ty dnes pokrývají pouhých 6 % zemského povrchu, ale obsahují více než polovinu všeho rostoucího dřeva a podle odhadů 70-90 % všech živých druhů, z nichž je většina stále neznámá a má velký hospodářský a medicínský potenciál. Pralesy jsou tradičně využívány těžbou dřeva a vypalovány pro rozšiřování zemědělsky obdělávaných ploch. V lepším případě se malé úseky po několik let obdělávají a pak se navrací džungle. Ale pralesní ekosystémy ohrožuje i takové využití.
Zemědělství nahrazuje vysokou druhovou diverzitu pralesa monokulturami nebo několika druhy rostlin, většina živočichů je však závislá na původním pralesním prostředí se stromy. V Jižní Americe je většina plochy vymýcených pralesů pro pastvu dobytka. Ale pralesní půda je málo úrodná, a tak se musí pást na velmi rozsáhlých plochách, což způsobuje značné ekologické škody.
Dolování zlata a dalších minerálů znečišťuje řeky a poptávka po vzácném dřevu způsobuje, že jsou pralesy káceny v ohromném měřítku. V některých oblastech pokoutní dřevorubci létají přímo do chráněných území a porážejí starobylé stromy.
Světová spotřeba dřeva je kolem 3,4 milionu m3 ročně: 55 % pochází z listnatých lesů a 45 % z jehličnatých; každoročně je pokáceno kolem 200 000 km2 listnatých a jehličnatých lesů. Zhruba polovina vytěženého množství je použita jako palivo v průmyslu.
Zdroj: jirkec, 06.03.2013
Diskuse ke slohové práci
Ohrožení lesů
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Bratr vlk za 100 let agresivita Závody Fronta knižní recenze hlavní téma drsná láska trapasy cesta do města tvorba veronika se rozhodla Česká služka sportovci filipa drijverová kopietzová baletka dušičkách Morana postavením ženy Před bouřkou Oblaka Můj život po životě sekora padlí andělé přípona jihočeský kraj Deltora Transplantace
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 567 853
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí