ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Ohrožení lesů

Kdysi obepínal svět jediný kruh lesů. Euroasijský a severoamerický jehličnatý les - tajga - přechází na severu v tundru a na jihu do listnatého lesa. Kolem rovníku byly husté tropické pralesy. Ale jak přibývalo lidí, tento obrazec se měnil.

V nížinách mírného pásma, což je většina Evropy, není ztráta lesního porostu tak velká, ale byly vyhubeny některé živočišné druhy. V horských oblastech, kde byly stromy káceny na palivo nebo materiál, je však půda ze svahů často odplavena. V oblastech se silnými dešti, jako je Skotsko, může vzniknout "vodní poušť", kde přežije jen málo druhů. Proto především v Evropě a Severní Americe znovu osazují vykácená území. Návrat stromů však neobnovuje biologickou diverzitu, zvláště živočichů. V současné době je v ohromném měřítku ničena tajga v severní Asii.

Nejvíce ohroženy jsou však tropické pralesy. Ty dnes pokrývají pouhých 6 % zemského povrchu, ale obsahují více než polovinu všeho rostoucího dřeva a podle odhadů 70-90 % všech živých druhů, z nichž je většina stále neznámá a má velký hospodářský a medicínský potenciál. Pralesy jsou tradičně využívány těžbou dřeva a vypalovány pro rozšiřování zemědělsky obdělávaných ploch. V lepším případě se malé úseky po několik let obdělávají a pak se navrací džungle. Ale pralesní ekosystémy ohrožuje i takové využití.

Zemědělství nahrazuje vysokou druhovou diverzitu pralesa monokulturami nebo několika druhy rostlin, většina živočichů je však závislá na původním pralesním prostředí se stromy. V Jižní Americe je většina plochy vymýcených pralesů pro pastvu dobytka. Ale pralesní půda je málo úrodná, a tak se musí pást na velmi rozsáhlých plochách, což způsobuje značné ekologické škody.

Dolování zlata a dalších minerálů znečišťuje řeky a poptávka po vzácném dřevu způsobuje, že jsou pralesy káceny v ohromném měřítku. V některých oblastech pokoutní dřevorubci létají přímo do chráněných území a porážejí starobylé stromy.

Světová spotřeba dřeva je kolem 3,4 milionu m3 ročně: 55 % pochází z listnatých lesů a 45 % z jehličnatých; každoročně je pokáceno kolem 200 000 km2 listnatých a jehličnatých lesů. Zhruba polovina vytěženého množství je použita jako palivo v průmyslu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ohrožení lesů







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)