Menu
Orientační běh
Orientační běh (OB) je sport založený na schopnosti orientace. Závodník potřebuje buzolu a mapu, kterou obdrží na startu. Tyto mapy jsou jiné než běžné turistické, najdeme na nich mnohem podrobnější značky jako například výrazný strom nebo vývrat. Obsahují také libovolné množství kontrolních stanovišť, takzvaných kontrol, které musí závodník oběhnout v co nejkratším čase.
Dříve byly na kontrolách zavěšené kleštičky a těmi pak běžec vyrazil určitý znak do závodní kartičky. Dnes se používá moderní systém ražení, kdy se elektronický čip vkládá do krabičky připevněné na každé kontrole.
Tratě jsou většinou připraveny v různé obtížnosti v závislosti na věku nebo pohlaví závodníků. Obtížnost se určuje délkou, převýšením nebo umístěním kontroly - například je snazší nalézt kontrolu na asfaltové cestě než uprostřed neprostupného lesa.
Orientační běh se již dostal do spousty odlišných sportů, takže dnes nerozlišujeme pouze klasickou běžeckou variantu, ale i lyžařský orientační běh (LOB) na běžkách, variantu pro horská kola (MTBO) nebo závod pro tělesně postižené (Trail orienteering).
Zvláště oblíbenou variantou je sprint, kde jde hlavně o rychlý běh a rozhodování. Například to, z jaké strany oběhnete dům, může znamenat rozdíl mezi prvním nebo pátým místem. Trať je o dost kratší a není dobrá pro vytrvalostní běžce.
Ve všech variantách se tradičně závodí ve štafetách s hromadným startem. Aby se smazala nespravedlnost mezi těmi, kteří kontroly vážně hledají a těmi, kteří se pouze drží, jsou zde nějaké kontroly takzvaně "farstovány" - leží blízko sebe, ale každá trochu jinde.
Orientační běh vznikl ve Skandinávii, přesněji v norském Oslu, kde proběhl první závod. Odtud se pak rychle šířil po Evropě, včetně České republiky, a své zastánce má i v Severní Americe, Austrálii a Japonsku. Z důvodu náročnosti pořádání tohoto atraktivního sportu ještě nebyl zařazen jako disciplína na olympijských hrách, ale jeho obliba mezi lidmi stále roste. Dnes se mu věnuje zhruba milion lidí v 68 státech světa.
ZAJÍMAVÉ ODKAZY:
- Oficiální stránky Českého svazu orientačních sportů - www.orientacnisporty.cz - podsekce:
- OB - www.orientacnibeh.cz
- MTBO - www.mtbo.cz
- LOB - www.ski-o.cz
- Trail-O - www.trailo.cz
- Informační systém Českého svazu orientačních sportů (ORIS) - oris.orientacnisporty.cz - obsahuje zejména kalendář pořádaných závodů v orientačních sportech v rámci České republiky
- OB postupy závodníků z vybraných závodů - www.obpostupy.cz
- Soukromé digitální archívy orienťáckých map - www.bestik.cz/mapy/:
Zdroj: Ajka Stará, 31.01.2016
Diskuse ke slohové práci
Orientační běh
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Stížnost na souseda aforismy kostra Pelzer deset ran egyptských žádost o místo VÍNO SILNÝCH dvojí domov slovesný rod UKRADENÝ SPIS 139 chlapec a hvězdy projev slavík kámen mudrců pracovní den vyskočil U stolu Den pro Šakala sul nad zlato Bílým šátkem mává rimmer Žvýkačka sedmiramenný svícen Ježíš kristus sergejevič časopisy faustuv dum prostesdelovaci styl krylovovy bajky Žito kouzelník
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 545 937
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí