ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.80
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Ostrov Madeira

Ilha Madeira, ostrov Madeira, se nachází v Atlantickém oceánu 580 km severozápadně od pobřeží Maroka a 880 km jihozápadně od Portugalska. Od západu k východu měří 60 km, od severu k jihu 30 km. Protíná ji přibližně 34° s.š. a 17° z.d. Je to převážně hornatý ostrov, přičemž celé jeho horstvo se začíná zvedat kousek za pobřežím a směrem do vnitrozemí strmě stoupá vzhůru. Na západní části ostrova kulminuje v náhorní plošinu Paúl da Serra s průměrnou výškou okolo 1500 m n.m. Nejvyšší vrcholy jsou však na západě ostrova. Nejvyšší hora, Pico Ruivo, sahá do výšky 1862 m n.m. Nachází se zde však další tři vrcholy přesahující 1800 m n.m. Na vrchol Pico do Arreiro, vysoký 1818 m, vede silnice. Z vršku je překrásný výhled na okolní hory a také hluboké zalesněné údolí Curral das Freiras.
Pobřeží není členité, až na nejvýchodnější cíp ostrova, kde se za městečkem Caniçal nachází dlouhý úzký poloostrůvek, přezdívaný poušť Madeiry. Tento asi 5 km dlouhý útes tvoří skály a pokrývá jej písek, ze kterého vyrůstají agáve, kaktusy a jiná pouštní flóra.
Madeira není ve svém okolí sama. Několik set metrů za caniçalským výběžkem se nachází pouštní ostrůvky Ilheus Desertas a 52 km severovýchodně leží ostrov Porto Santo. Nejvzdálenější část Madeiry, Ilhas Selvagens (Zalesněné ostrůvky), se rozkládá 280 km jižním směrem.
Za zhlédnutí stojí určitě vesnice Santana, ležící na severu se svými původními barevnými rybářskými domky se slaměnou střechou. Na jižním pobřeží se zase nachází nejvyšší mořský útes v Evropě, Cabo Girão, který vyčnívá z hladiny do výšky 580 m.
Za zhlédnutí ostatně stojí celý ostrov Madeira, mezi mnoha jinými se jí přezdívá Zelená perla Atlantiku. Určitě právem za to Madeira vděčí bujnému zelenému porostu, který pokrývá téměř celý ostrov. Díky extrémně příznivým klimatickým podmínkám a zavlažovacím kanálům - levadám - zde rostou rostliny, které nikde jinde na světě neporostou. A rostliny pěstované i jinde zde dosáhnou i pětinásobné velikosti.
Zřejmě díky podnebí a okolní izolaci se zde dochoval prales Lauriselva obsahující i třetihorní stromy, rostoucí zde nepřetržitě už 70 mil. let. UNESCO prohlásilo tento prales za přírodní klenot naší planety. Podnebí je zde tak mimořádně příznivé, že lidé z celého světa si na Madeiru jezdí léčit plíce. Ty své si na Madeiře léčila i rakouská císařovna Sisi. Poslední rakouský panovník a nepřímo český král Karel I. zde paradoxně roku 1922 zemřel na zápal plic.
Ostrov Madeira patří Portugalsku a má zhruba 150.000 obyvatel. Nejvíce jich žije na pobřeží, směrem do vnitrozemí se hustota zalidnění snižuje. Správním střediskem, a tedy hlavním městem, ostrova je Funchal, žije v něm 60.000 obyvatel. Kromě univerzity a úřadů se zde nachází velké množství běžných i luxusních obchodů. Sídlí zde také portugalský guvernér ostrovů. Funchalský přístav zároveň slouží jako významná základna portugalského námořnictva. Město začíná vlastně hned na břehu a směrem do vnitrozemí stoupá. Přímo z pobřežní promenády vede lanovka na 550 m vysoký vrch Monte, nacházející se asi 3,5 km od pobřeží.
Mezi další významná města na Madeiře patří Santa Cruz, Machico, São Vicente, Porto Moniz, Câmara de Lobos ad.
Obyvatelstvo tvoří Portugalci, úředním jazykem je portugalština, oficiálním náboženstvím římskokatolické křesťanství. Jako měna zde platí EURO. Ekonomika těží částečně z turistiky, částečně ze zemědělství. Pěstuje se zde mimo jiné proslulé madeirské víno, ceněné pro svou kvalitu po celém světě. Ekologie je zde na prvním místě a EU prohlásila Madeiru za nejekologičtější oblast celé Evropy. Životní úroveň je zde dosti vysoká, výdělky tomu odpovídají. Zároveň je na Madeiře velice draho. Průměrná životní úroveň však neplatí o vesnických zemědělcích z vnitrozemí, kde starší lidé často ani neumí pořádně číst a psát.
Celkově se však o Madeiře mluví jako o "zahradě Evropy" a díky všudypřítomné zeleni, květinám a horám je popisována jako nádherný kus země, což mohu z vlastních zážitků potvrdit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ostrov Madeira







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)