Menu
Pravda a dohady o původu předků Boženy Němcové
Jiným směrem se vydal spisovatel literatury faktu PhDr. Miroslav Ivanov. Po celou dobu zpochybňoval svými články hypotézu Heleny Sobotkové o dřívějším narození B. Němcové i to, že je dcerou vévodkyně Dorothey Zaháňské a hraběte Karla Clam-Martinice. Své názory shrnul v roce 1992 v Knížce "Zahrada paní Betty (později Boženy N.)" v nakladatelství Panorama.
S hypotézou H. Sobotkové nesouhlasí ani PhDr. Josef Polák, dlouholetý vysokoškolský učitel dějin české literatury 19.století. Vyjádřil to v knížce "Tři kapitoly o životě Barunky Panklové (Boženy Němcové)" vydané v roce 1992 u Tomáše Houšky v Praze.
Autoři prvních životopisů B. Němcové se rodopisným otázkám buď zcela vyhýbali, nebo hledali vysvětlení v autorčině díle, především Babičce.
Teprve ve "Sborníku o životě a díle Boženy Němcové" vydaném v roce 1912 péčí Učitelské jednoty Komenský v Náchodě uveřejnil redaktor sborníku Václav Černý v závěrečné kapitole "Doklady životopisné a literární" zápisy z matrik v České Skalici, spisovatelčin křestní zápis z Vídně a doklady o existenci Magdaleny Novotné (babičky B. N.) a jejích dětí z Kladska. Václav Černý však přečetl kladské matriky nepozorně a přehlédl zápisy o narození a úmrtí dalších dětí manželů Novotných, a proto došlo k mnohým omylům při určování opravdové matky Boženy Němcové.
Někteří badatelé se i nadále drželi literárního zpracování v Babičce a správně pokládali nejmladší dceru manželů Novotných Johanu Barboru Terezii narozenou 5.10.1805 za Barunčinu tetu Johanku. O Johaně Magdaleně Františce narozené 1.1.1803 byli přesvědčeni, že zemřela 14 dní po narození a byla pohřbena pod jménem Anna. Narození matky Boženy Němcové TEREZIE předpokládali v letech 1794-99.
Převládl však jiný názor: Barbora Novotná, pozdější spisovatelka Božena Němcová, se narodila 4.2.1820 ve Vídni čtrnáctileté svobodné matce Johaně Barboře Terezii narozené 5.10.1805 v Kladsku. Tuto domněnku vyslovil poprvé v roce 1915 v Herbenově Novině Zdeněk Záhoř, manžel spisovatelčiny vnučky Marie Záhořové – Němcové. Tuto domněnku podpořili v různých drobných obměnách například Václav Tille, Zdeněk Nejedlý, Josef Lelek a především Miroslav Novotný. Protože v křestním zápise Barbory Novotné nebylo uvedeno jméno otce, není se možno divit ani těm, kteří v Boženě Němcové hledali dítě cizí šlechty.
Roku 1932 objevil Jan Konečný v Zaháni úmrtní list skutečné matky Boženy Němcové, Terezie Panklové. Podle zaháňské matriky zemřela 4.12.1863 ve věku 63 let 5 měsíců a 7 dní. Jan Konečný proto vystoupil proti domněnce o čtrnáctileté matce Boženy Němcové, protože pokud byl zápis v úmrtním listě byl správný, Terezii Novotné by v době narození B. Němcové bylo 20 let a podle Konečného by se tedy narodila 27.6.1800.
Teprve sedmdesátá léta přinesla rozluštění těchto záhad. V červenci roku 1970 nalezl Adolf Irmann ve vídeňském archivu zápis o projednání pozůstalosti při úmrtí Magdaleny Novotné. Obsahoval jména i věkové údaje dětí, které matku přežily, synů Kašpara a Josefa a dvou dcer: nejmladší z dětí, otcova pohrobka Johany Barbory Terezie, provdané Fräntzlové, a starší Marie Magdaleny Terezie, Provdané Panklové, která se podle zápisu narodila 10.11.1797. Tato Terezie Novotná, provdaná Panklová, jen nejpravděpodobněji matkou Boženy Němcové.
Zdroj: Sharees, 06.03.2006
Diskuse ke slohové práci
Pravda a dohady o původu předků Boženy Němcové
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
úvahy o náboženství Ionesco Revizor rozbor osvětim houbaření alkoholismus kuchařka praotec Čech Světnice VYVOLENÁ diktát Pozor, vyletí ptáček referát svatý václav domácí skřítek becket Pasternak idealizace kanada Naprostý důkaz Lyrické básně želva potápění Královnin náhrdelník Fráňa Šrámek píseň svatý václave neživá věc signál času trideni krysař analýza člověk ve futrálu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 038 211
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí