ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Puritáni

Puritánství bylo původně anglickým protestantským hnutím 60. let 16. století. Zdůrazňovalo účinnost modlitby, kázání a studia bible spíše než autoritu kněze. Puritáni často bývají zobrazováni jako přísní moralisté, kteří zavrhují obyčejné lidské radosti; ve skutečnosti však horlí pro náboženskou svobodu a zdůrazňují náboženskou svobodu i lidská práva, která bývají přehlížena.

Jedna ze skupin, separatisté, se na počátku 17. století odštěpila od hlavního proudu a odešla zprvu do Nizozemska a později do Severní Ameriky, kde se roku 1620 usídlila v Mayfloweru, na místě nynějšího Plymouthu ve státě Massachusetts. Nyní jsou známi pod názvem Pilgrim Fathers (Otcové poutníci).

Anglickým puritánům se dařilo za Olivera Cromwella, avšak restaurace Karla II. (1660) znamenala jejich zkázu a mnoho z nich emigrovalo do Ameriky. Usadili se ve Virginii, v Massachusetts v Bay Colony, v Connecticutu a na dalších místech pobřeží Nové Anglie. Vybudovali právní společnost organizovanou v součinnosti s jejich chápáním bible. Harvardova (1636) a Yaleova (1701) univerzita vděčí za svou existenci puritánské silné víře ve vzdělání. Jejich postoje silně ovlivnily vládu, společenský a náboženský život Severní Ameriky. Puritánská víra ve vládu společenské smlouvy se nyní pokládá za jeden z tradičních principů americké demokracie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Puritáni







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)