ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Rock and roll a jeho představitelé

Rock and roll (jinak také rock 'n' roll), z angličtiny houpání a válcování, se poprvé objevil v 50. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Z USA se postupem času dostal i do jiných zemí. Od 60. let minulého století se používá pro tuto hudbu termín rock. Dodnes je rock 'n' roll jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů.

Mezi významné představitele tohoto žánru patří zejména Elvis Presley, Chuck Berry, Buddy Holly, The Big Bopper, Little Richard a Bo Diddley. Začněme tedy od začátku.

Elvis Presley (1935-1977) je považován za Krále Rock 'n' Rollu (The King), i když jeho prvním představitelem byl Chuck Berry. Presley zastával spíše hudbu ve stylu country, již od mládí jej přitahovali kovbojové, objevoval se spíše v televizních show, ale i v muzikálech. Je také držitelem ceny Grammy za píseň How Great Thou Art (1967). Singl Jailhouse Rock, vydaný 24. září 1957, se pravděpodobně stal zase tím nejznámějším.
Další jeho známé skladby: Love Me Tender, Hound Dog, Don't Be Cruel.

Chuck Berry (1926), průkopník rokenrolu, jenž z rhythm and blues zpracoval jeho základy. Berry je dodnes stále žijící uznávaný černošský zpěvák, přestože nejaktivnější kariéru si zažil v 50. až 70. letech minulého století.

Buddy Holly (1936-1959) byl jedním z průkopníků rocku, avšak v hudebním průmyslu si pobyl jen rok a půl. Hollyho si mimo jiné vzaly za vzor například kapely The Beatles či Rolling Stones. Z jeho výtvorů zmiňme například Everyday, Dearest, Peggy Sue, Maybe Baby nebo Rave On!
Holly umírá tragicky při havárii letadla koncem padesátých let minulého století, a to ve svých pouhých 22 letech. Uvnitř aeroplánu s ním byli i The Big Bopper a Ritchie Valens. Tento den je proto nazýván dnem, kdy zemřela hudba (The Day the Music Died).

The Big Bopper (1930-1959) pocházel z Texasu, živil se jako diskžokej v rozhlase, než přešel k rokenrolu. Zpočátku hrál ve stylu hillbilly, ale písněmi Purple People Eater Meets the Witch Doctor a Chantilly Lace se stal opravdovým rokenrolovým zpěvákem.
3. února 1959 umírá spolu s Ritchiem Valensem a Buddy Hollym při letecké nehodě v již zmiňovaném Dni, kdy zemřela hudba.

Little Richard (1932) je černošským umělcem proslulým písněmi Tutti Frutti a Long Tall Sally, jež později zazněla ve filmu Predator (1987). Zahrál si také ve filmu Dont Knock the Rock a dalších. Své písně složil do alba Tady je Little Richard (Here's Little Richard). Byl o něm také natočen snímek Little Richard, kde jej ztvárnil populární černošský herec Leon. Za svůj život dostal cenu Grammy za celoživotní dílo, ale stačil také získat zkušenosti s nejrůznějšími drogami. Richard stále žije, ovšem jeho popularita není již taková, jaká bývala.

Bo Diddley (1928-2008) proslul písní I'm A Man, která byla považována za jeden ze základních rytmů rock 'n' rollu. Svou práci se zvukem inspiroval i jiné žánry, než byl rock (např. punk, blues, psychedelic...). Koncem 80. let 20. století vstoupil do Rokenrolové síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame).
Jeho další známé písně: Say Man, Road Runner, Dearest Darling nebo Pretty Thing.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rock and roll a jeho představitelé







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)