ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Rudolf Hess

Rudolf Walter Richard Heß se narodil 26. dubna 1894 v Alexandrii v Egyptě, kde jeho otec působil jako úspěšný exportér a velkoobchodník. Byl vzděláván zejména soukromými učiteli, protože jeho otec se nedomníval, že by místní protestanská škola vpravila Rudolfovi do těla dostatečnou disciplínu.
V roce 1908 se vrátili zpět do Německa.

Na začátku první světové války se dvacetiletý Hess ihned přihlásil jako dobrovolník. Nejprve sloužil u 7. bavorského pluku polního dělostřelectva, pak byl přeřazen k pěchotě, kde si vysloužil Železný kříž II. třídy za statečnost. Vstoupil do letectva, avšak krátce poté, co ukončil výcvik, válka skončila.

Když poprvé spatřil Hitlera na shromáždění Německé dělnické strany (budoucí NSDAP), byl uchvácen jeho zápalem. Rovnou vstoupil do strany a od té doby oddaně pomáhal Hitlerovi při dosahování jeho politických cílů.
Během těžkých časů Pivního puče a věznění v Landsbergu, kde sdíleli celu, se z nich stali blízcí přátelé, zde také mimochodem Hitler nadiktoval Hessovi Mein Kampf (Můj boj). Poté Hitler jmenoval Rudolfa Hesse svým osobním tajemníkem.
Když se nacisté roku 1933 chopili moci, Hess dostal tituly "zastupující vůdce NSDAP" a "říšský ministr bez portfeje".

Jak válka nabírala na obrátkách, stal se Hess obětí Bormannových intrik a náhle zjistil, že přišel o většinu svého vlivu. Věděl, že Hitler si velice přeje mír s Anglií (aby mohl bojovat jen proti Rusku), takže se rozhodl vrátit do Hitlerovy přízně zoufalým činem - vyjednat mír přímo v Británii.

Ve stíhacím letounu Messerschmitt Bf 110 přeletěl v květnu 1941 do Skotska, kde z letadla vyskočil. Právě ve Skotsku byl jeho "přítel" Douglas Hamilton, budoucí vévoda Hamilton, se kterým se roku 1936 seznámil na olympijských hrách. Hamiltonovým prostřednictvím se Hess pokoušel dojednat mír již v roce 1940 v domnění, že osobní kontakt zlepší vyhlídky na úspěch. Hamilton, instruovaný britskou tajnou službou, však na pokusy o kontakt nereagoval, a tak byl Hess zatčen hned, jak se dostal do Británie. Jeho pokus skončil totálním fiaskem. Churchill, jenž Hesse vnímal spíše jako případ pro psychiatra, požadoval, aby se s ním zacházelo se vší důstojností, Hess tedy skončil v londýnském Toweru.

V Německu mezitím Hitler nesl velmi těžce zradu svého bývalého přítele a po Göringovi druhého vůdcova nástupce.
Označen spolunacisty za šílence, strávil Rudolf Hess ve vězení zbytek války. Norimberský soud ho v roce 1946 odsoudil na doživotí ve věznici Spandau, kde 17. srpna 1987 spáchal sebevraždu oběšením. Dodnes se ale o okolnostech jeho smrti pochybuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rudolf Hess







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)