ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Srovnání vývoje dívčího skautingu

  • porovnání vývoje českého a světového dívčího skautingu
  • jaké jsou rozdíly a co (historicky) ovlivnilo český dívčí skauting

Stejně jako chlapecký skauting vzniká na západě v Anglii, tak rovněž i zde má svůj počátek skauting dívčí.
První krůčky nově vznikající organizace předává Robert Baden-Powell (B-P) své sestře Agnes, po které se její funkce ujímá Baden-Powellova žena Olave - první a poslední náčelní této organizace. Nicméně, B-P příliš nefandí tomu, že by děvčata mohla dosahovat takových kvalit a dovedností jako chlapci.

Český chlapecký skauting se nechává inspirovat tím světovým, když na české půdě vzniká jakási napodobenina anglických skautů, přetvořena v obraz český (ABS, Chodové, Sokol...).

Český dívčí skauting až na výjimky vychází z chlapeckého, avšak pozor - toho českého! První družina českých skautek - Sasanek, vedených Velkou Vlastou - se nechává vést prvním oddílem chlapeckým = Dvojka, který vede Václav Jelen. A tou výjimkou, která také přispěla do hrníčku československého dívčího skautingu, byla Popelka Biliánová. Nutno říci, že její výchova nebyla špatně myšlená, ale byla scestná, to proto, že se chtěla toliko odlišit od výchovy chlapců. A co zvládne synek, zvládne přeci i dívka, to byl názor většiny, včetně zakladatele ABS.

Zatímco tedy v jiných státech rostou dívčí skautské organizace samostatně vyčleněné od těch chlapeckých, u nás v Československu i nyní v Česku funguje jednotná organizace pro obě pohlaví. Mnohé oddíly jsou dokonce koedukované. Například světové skautské organizace, které dlouhá léta byly odděleny na chlapeckou větev WOSM a tu dívčí WAGGGS (1928 jsme tuto organizaci pomáhaly zakládat spolu s 25 světovými státy), jsou jasným rozdílem mezi světovým a českým pojetím. Nyní jsou i děvčata pod vlajkou WOSM.

A nesmíme zapomenout ani na světlušky, jejich historie je také zajímavá. Dříve byly malé dívenky nazývány Šotky neboli Brownies - skřítky. U nás se tak dělo až do roku 1939. Šotci - toto pojmenování není ani dívčího rodu, ani se toto pojmenování k dívčímu dorostu moc nehodí. Návrh přejmenovat je na světlušky vznesla Míla Žáková-Brožková, která svou inspiraci hledala v Karafiátových Broučcích. Tyto světlušky se sdružují v šestkách a rojích a co je hlavní, svítí lidem na cestu. S rozšiřováním skautského hnutí do dalších zemí se rozšířily postupně i světlušky.

Co máme společného? Základy, Den sesterství/zamyšlení, mezinárodní setkávání, světovou konferenci a neopakovatelný ženský rozměr, který přináší nové pohledy na nejen světový skauting.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Srovnání vývoje dívčího skautingu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)