Menu
Svobodné zednářství
Toto hnutí je zasvěceno společnému cíli (morální a intelektuální zdokonalení lidstva) skrze rituály a obřady. Šířilo se v Anglii zmítané idejemi, deismem a osvícenstvím a vzniklo v této zemi roku 1717.
V Německu a rakouské monarchii si osvícenství ponechalo většinou "křesťanský nátěr" - zvláště pokud šlo o víru v Boha. Křesťanská filozofie v dosavadní formě však byla nelítostně odmítána. Svobodní zednáři i jejich tajuplná společnost vyvolávala zájem a až emotivní názory i v 19. a 20. století.
Založení prvních zednářských lóží v 1. polovině 18. století bylo mj. znamením toho, že od počátku třicetileté války křesťanské církve přestaly zachovávat jednotu křesťanské kultury, jak tomu bylo ve středověku. Krutá a dlouhotrvající válka byla tehdy vyvrcholením evropské krize i v tomto směru. Proto mnozí idealisté chtěli raději vsadit "na zdravý rozum". Tehdy panující filozofie deismu vedla také k založení zednářského hnutí.
Samotné zednářství se časem rozdělilo na různé proudy, tzv. obedience. Až doposud se mluví o lóžích skotského ritu. Čestná priorita náleží levitským lóžím, které jsou nejvíce zaměřeny humanisticky, některé z těchto lóží mají orientaci teistickou, a tím se přibližují k liberálnímu křesťanství.
V 18. století se zednářské hnutí rozštěpilo a část stoupenců se začala projevovat agnosticky a ateisticky (především ve Francii). Dosud platí, že Lóže francouzského stylu jsou nejvíce v napětí s křesťanstvím.
V rakouské monarchii zednáři radikálními ateisty nebyli, naopak, věřili ve slučitelnost křesťanských zásad s členstvím v zednářských lóžích. Mezi členy byli i početní církevní hodnostáři, dokud se Řím nevyslovil k zednářství negativně. Napětí mezi katolickou církví a zednáři nastalo tehdy, když se jezuité projevili jako zásadní odpůrci zednářských idejí. Je však také třeba uznat, že kladem lóží - zejména těch deistických - bylo a je výrazné podílení se na dobročinných a kulturních akcích.
Mimořádný vliv mělo zednářství na severoamerickém kontinentu, kam přišlo již roku 1730. Zednářský deismus měl rozhodující podíl na utváření amerického vlasteneckého vědomí - tzv. vlastenecké náboženství, které je dodnes v USA živé a silné; například na dolarových bankovkách je klasický zednářský symbol nekonečné pyramidy a Božího oka nad ní.
Počet zednářů v celosvětovém měřítku se odhaduje na 4-6 milionů. Většina lóží je stále jen mužskou záležitostí. V českých zemích existují zednářské lóže od roku 1741. Veliká lóže České republiky se vzájemně uznává se 155 regulérními a uznanými Velikými lóžemi z celého světa. Od roku 2004 se počet lóží v ČR rozšířil na 23. Veřejně se málo prezentují a jejich činnost je opředena mnoha mýty, tajemstvími a různými konspiračními teoriemi.
Zdroj: Frankie12, 30.11.2022
Diskuse ke slohové práci
Svobodné zednářství
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Pavilon č.6 peněženka tři králové automobil titul hudební na frontě lejhar ano masaryk Lakomec lévi přelet nad Kateřina Tučková Predátor ariosto zimní sporty Rudyard Kipling tahák Tři lilií V šedých tónech J.Suchý klášter sázavský zboží studánka bel Bilbo huckleberryho zajímavá akce Sapkowski ptáci
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 568 046
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí