ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Tělovýchova v Tlučné

Co se stalo prvních 10 let?

Roku 1908 byla založena první Tlučenská DTJ - Dělnická tělovýchovná jednota, která byla nejdříve na základě místodržitelství v Praze odmítána, ale díky valné hromadě z 1. října za účasti zájemců z Plzně, Nýřan a Vejprnic byla DTJ v Tlučné založena. Zároveň se určil první výbor v čele se starostou Václavem Rackem. Zápisné do DTJ bylo 40 haléřů a měsíční příspěvek činil 40 haléřů za muže a 20 haléřů za ženu. Na této valné hromadě byl vytyčen úkol vychovávat dělnickou mládež tělesně i duševně.

V roce 1919 se tlučenští jednotáři poprvé zúčastnili veřejného cvičení. Byl též založen fond k podpoře úrazem nebo nemocí postižených členů.

1910 byl rok, kdy se v Tlučné konalo první veřejné vystoupení. Zúčastnilo se celkem 352 cvičících.

Rok 1913 byl přelomový hlavně pro ženy, které již nemusely být jen přispívajícími členkami, ale mohly se stát právoplatnými členkami a začaly s pravidelným docházením. Dále byl založen cestovní fond, avšak bohužel byla zaznamenána krádež pokladničky.

V roce 1914 se začalo trénovat na Olympiádu 2015 v Praze, ke které nedošlo z důvodu první světové války. Ze stejného důvodu vysoce poklesla činnost DTJ.

Jubilejní desátý rok nastává roku 1918. Byla též vyhlášena Československá republika, což posílilo činnost DTJ.

Osobnosti DTJ

Mezi největší osobnosti DTJ Tlučná patří Václav Kouřil, Karel Cepník, Václav Janouš, Jaroslav Filip, Jindra Filipová a Jan Liška.

Jan Liška
(sportovec a trenér Dukly Praha)

Narodil se roku 1928 v Tlučné. Vychodil obecnou školu v Tlučné a měšťanku za války v Líních. Vyučil se strojním zámečníkem a poté vystudoval vyšší průmyslovou školu strojní. Po výkonu vojenské služby nastoupil na Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Odešel do Košic, kde dělal trenérské činnosti v lehkoatletickém oddílu.
Později přesídlil do Prahy, kde se stal trenérem běžců a poté hlavním trenérem Dukly Praha a následně i jejím předsedou. Založil populární atletický Dukla Meeting, který je jen se změněným jménem jedním ze závodů světové série Grand Prix.
Honza Liška, nyní coby podplukovník v záloze, tráví léto na chalupě u Horažďovic. I tam si stále nedá s organizací sportu pokoj a pravidelně pořádá Dětský sportovní den. Už se mu podařilo objevit i pár talentů.
Napsal publikaci "50 let atletiky Dukly Praha" a dále dvoudílnou odbornou knihu "Běhy na střední a dlouhé tratě".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tělovýchova v Tlučné







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)