ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Udidla

Pod pojmem udidlo si představíme tyčku, kterou vkládáme koni do huby za účelem ježdění čí vodění koně. Vyčnívají pouze kroužky udidla a část udítka. Existuje nepřeberné množství variant - lomené, nelomené, gumové, kovové, plastové, řetízkové... Na koni se samozřejmě dá jezdit bez udidla, ale pro sportovní ježdění udidlo povinné je a bude.

Nejzákladnějším parametrem, který určuje ostrost udidla, je tloušťka udítka. Obecně lze říci, že čím je udítko tlustší, tím méně je ostřejší a naopak. Ale to nejtlustší nemusí být to nejlepší. V koňské hubě je totiž relativně málo místa. Udidlo tak může tlačit na patro a jazyk koně, i když jezdec za otěže netahá. Ideální je tedy zvolit zlatou střední cestu - udidlo, které koni v hubě nepřekáží a zároveň není nad naše jezdecké schopnosti.

Zatímco s tloušťkou udidla můžeme experimentovat, s délkou bychom neměli. Zde je pouze jeden rozměr, který pasuje. Příliš krátké udidlo tlačí kroužky na koutky koně, jenž z toho může mít oděrky. Příliš dlouhé udidlo způsobí, že když jezdec zatáhne za obě otěže najednou, udidlo se zlomí do tvaru V a zabodne se koni do patra. Šířky udidel se od sebe liší pouze po centimetru, ne méně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Udidla







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)