ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.39
Hodnoceno: 38x Prosím, ohodnoť práci

Jak pěstovat bonsaje (popis pracovního postupu)

Pěstování bonsají má své kořeny v Číně, kde vzniklo zhruba před 15 stoletími a dlouhou dobu se vyvíjelo. Postupem času, tedy v 6. - 9. století se dostalo do Japonska, kde se proslavilo. V Evropě se toto umění pěstování malých stromečků objevuje až po 2. světové válce. Konečný boom miniatur se však objevuje teprve v posledních desetiletích.

Pokud se rozhodneme pro tento koníček, musíme se obrnit dostatečnou trpělivostí a také dostatkem finančních prostředků. Ještě než začneme sázet a pěstovat, je nutné si obstarat výbavičku. Nejprve je dobré si o bonsajích něco přečíst, pak si nakoupíme misky všech různých tvarů, hlínu, granulát (nejlépe jílovitý = akadama), různé typy nůžek a kleštiček, dráty různých tvrdostí i šíře, košťátko, konvičku, hnojiva, vosk na rány, pletivo, oblázky, rozprašovač atp. Pak je potřeba se někde poohlédnout po semenáčcích a malých stromečcích, které vám poslouží jako učební materiál. Nejlepší jsou borovice, jedličky či jalovce. Prozkoumejte také zapadlé kouty květinářství, jestli tam nemají nějaký slušný exemplář. A pokud to všechno nashromáždíte, můžete už opravdu začít.

Nejvhodnější rostlina je ta, která má pevnou a bohatou kořenovou základnu.
Na spodek misky umístíme pletivo tak, aby překrývalo odtokové otvory, a můžeme k němu rostlinu přidrátovat. Zasypeme oblázky, přidáme speciální bonsaj hlínu a na povrch dáme vrstvičku granulátu - akadamy.
Pokud je akadama suchá nebo začíná osychat, je to znamení, že musíme zavlažovat. Zavlažujeme pravidelně každý den nebo obden, ale především podle typu stromečku. Přesazujeme na podzim, na jaře zase zaštipujeme konečky a odstřiháváme přebytečné větve. V zimě si dáváme pozor na mráz, který by naše rostliny mohl zničit, a v létě pro velké teploty dostatečně zavlažujeme. Přemokření se nemusíme bát, protože se voda z velké části odpaří. Hnojíme ob jeden až dva týdny. V zimě je zálivka mírnější, protože rostliny jsou ve vegetativním období.

Pokud chcete s bonsajemi opravdu začít, jděte určitě do toho! Nenechte se odradit párem uschlých stromků, ale jděte si za svým snem, že jednou budete mít zahradu jako císař nebo že se váš domov promění v zelený lesní ráj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak pěstovat bonsaje (popis pracovního postupu)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)