Menu
Obrázek ďábla z rukopisné knihy Codex gigas (popis obrázku)
- obrázek ďábla se v kodexu Codex gigas nachází na straně 290
Pro svůj popis obrázku jsem si zvolil vyobrazení ďábla z rukopisné knihy Codex gigas (Codex Gigas: The Devil's Bible), též zvané Ďáblova bible, který se nachází taktéž na hlavní stránce těchto internetových stránek.
Autorem tohoto kodexu i obrázku je údajně mnich, jenž se jmenoval Hermann, přezdívaný jako Samotář či Osamělý, který díky této ve 13. století napsané knize proslavil nejen podlažický klášter nacházející se u Chrudimi a jeho řád tehdejších benediktinů (známých také jako černí mniši, neboť jejich křesťanský náboženský směr se zaobíral smrtí), ale i celou Českou republiku. Můžeme tak směle tvrdit, že jde o naši nejstarší a nejznámější rukopisnou knihu ve světě.
Na unikátním obrázku můžeme pozorovat ďábla o velikosti téměř padesáti centimetrů, který zabírá skoro celou plochu jedné strany knihy Codex gigas. Vyobrazen je sám v prázdné krajině, již rámují dvě velké věže. Je nakreslen tehdy velice typickým způsobem, kdy tělo přebírá většinovou podstatu satyra, jenž se stal předlouhou pro veškerá ztvárnění padlých andělů. Jedinou výjimkou jsou zde nohy, kde namísto kopyt použil autor pařáty se čtyřmi prsty, aby tak umocnil tvorovu děsivost.
Výraz děsu, který v nás má tento obraz vyvolat, představuje orlí postoj (tzv. spreadeagle), krví zarudlé drápy, rozeklaný jazyk, ostré zuby, oči připomínající rozpálené uhlíky, čertovské podlouhlé rohy a hlavně zelenkavý obličej, co byl v době svého vzniku dozajista barevně sytější.
Bílá hermelínová bederní rouška nejspíš symbolizuje jeho nadřazenost a vysoké postavení vůči nám, smrtelníkům.
Jak je z obrázku patrné, autorem je laik, samouk, který - ač se pokusil vytvořit co nejpřesnější (tehdy známé) vyobrazení ďábla - udělal přespříliš chyb patrných nejspíše zcela každému. Příkladem může být drobná nesourodost pravé a levé části, výraz ve tváři, jenž namísto hrůzostrašné agonie vzteku nabírá dojmu jakéhosi zmatení samotného ďábla, nebo nepříliš propracovaný nos.
Přesto na mně obrázek, ačkoliv není dokonalý, zanechává dojem strachu, a to zejména díky své padesáticentimetrové velikosti, jež byla tehdy víc než jen troufalým počinem, který mohl být brán jako zvelebení padlého anděla.
Diskuse ke slohové práci
Obrázek ďábla z rukopisné knihy Codex gigas (popis obrázku)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
roland Adolf Hejduk o založení Prahy marcus aurelius Na co slova nestačí Báje harry styles pracovn citron graf Omyl označená škola noci Národní báchorky spleen Shoda dopis Karlu IV. mýty filip jánský 18.narozeniny kázeň zatoulané kotě aslan Vlčice a divka židovka beznaděj parabola letní počasí pohádky tisíce alegorie popis věci
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 046 236
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí