Menu
Ruční omítání cihelného zdiva (pracovní postup)
Než začneme zdivo omítat, je nutné ho důkladně připravit. V případě omítání starého zdiva je třeba jej zbavit staré omítky i nečistot a spáry proškrábat zednickou skobou. Důležitý je rovněž výběr vhodné maltové směsi, jíž použijeme k omítání. Můžeme například použít vápenocementovou maltu, která je nejpoužívanější, cementovou či sádrovou maltu anebo některou ze speciálních malt - kupříkladu sanační na vlhké zdivo. Po volbě správné maltové směsi můžeme začít omítat.
K omítání budeme potřebovat také nářadí: zednickou lžíci, lat na strhávání, hladítko, vodováhu, popřípadě dřevěné či ocelové omítníky. Nesmíme též zapomenout na ochranné pracovní pomůcky jako rukavice a ochranné brýle.
Správná vrstva malty na zdivu by měla být kolem 1,5 cm, při větších nerovnostech zdiva je dobré nejprve zdivo prohodit, aby se snížila vrstva malty a zamezilo se tím trhání či praskání omítky.
Na začátku omítání na cihelné zdivo nejprve naneseme maltové terče o průměru 25-30 cm, které od sebe budou vzdáleny přibližně 1,5 m. Po nanesení terčů je srovnáme a vyvážíme pomocí vodováhy a latě. Vyrovnané a vyvážené terče se vzájemně spojí svislými maltovými omítníky. Tím je zajištěna stejnoměrná tloušťka a rovina omítky po celé ploše stěny. Pro urychlení práce se někdy místo maltových pásů používají ocelové omítníky, které se jedním zahnutým zašpičatělým koncem zatlučou do zdiva a v maltě srovnají do roviny. Vyvažuje se první a poslední omítník, všechny ostatní se rovnají pomocí šňůry podle nich. Po dokončení omítání se ocelové omítníky musí vyjmout a omítka se musí vyspravit.
Maltová směs se na plochu nahazuje vždy zdola nahoru, od podlahy ke stropu. Malta se musí nahazovat prudce, aby pevně přilnula ke zdivu a vnikla do spár. Nahozenou omítku je nutné co nejdříve zatřít a strhnout latí, a to odspodu vzhůru šikmými pohyby ze strany na stranu. Přebytečnou strženou maltu vrátíme zpět do nádoby k dalšímu zpracování. Stržená omítka se vyhlazuje hladítky, aby byl povrch rovný a bez děr. Přechod omítek mezi stěnami a stropem se provádí ostře pravoúhlým úhelníkem, u stropů do půlkulata, tzv. fabion. Zárubně a jiné předměty znečistěné maltou se musí před zaschnutím pečlivě očistit. Omítka se musí nechat dostatečně vyschnout a vyzrát, aby se mohlo pokračovat v nanášení štukové nebo jiné finální úpravy.
Zdroj: DavN, 25.01.2010
Diskuse ke slohové práci
Ruční omítání cihelného zdiva (pracovní postup)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Rodinný sjezd zloději Knižní veletrh Deltora balada fortunina mluvní cvičení Příběhy Pata Hobbyho biografie magický realismus výskat povidla Závody ptáci hrozba kornerov návod popis auta rolandovi filozofická pohádka neopětovaná láska tržiště senzací zajímavá akce Občan Brych Narcis a Goldmund Krok a jeho dcery secese otci, matičce ministr antoine de saint adrenalinové sporty
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 580 112
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí