Menu
Výroba měděných krystalů (popis experimentu)
- poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2014 znělo Pokus z biologie, chemie či fyziky a jednalo se o popis pracovního postupu vybraného experimentu
Každý správný chemik ví, že Beketovova řada nám seřazuje kovy dle jejich elektrodového potenciálu a rozděluje je tak na ušlechtilé a neušlechtilé. Jak její princip funguje v praxi, si ukážeme na pokusu výroby měděných krystalů.
Potřebné pomůcky a chemikálie naleznete v každé školní laboratoři. Připravte si kádinku o objemu 400 ml, sklenici s víčkem, vatu, houbičku a lžičku. Z chemikálií si nachystejte modrou skalici (CuSO4•5H20), hrubou kuchyňskou sůl (NaCl), železo ve formě hřebíků, saponát a destilovanou vodu.
Nejdříve ze všeho si vyrobíme v kádince asi 200 ml nasyceného roztoku chloridu sodného. Poté si vezmeme dostatečně velkou sklenici, nasypeme na dno asi 5 mm modré skalice a na to ještě 5 cm hrubé kuchyňské soli. Navrch rozprostřeme vatu a položíme na ni několik odmaštěných hřebíků. Takto připravenou sklenici lehce nakloníme a velmi opatrně ji zalijeme nasyceným roztokem.
Soustavu necháme stát po dobu 2 týdnů na klidném místě. V průběhu čekání musíme dbát na to, aby zůstalo železo opravdu po celou dobu ponořené. Proto se doporučuje stav hladiny pravidelně kontrolovat a případně roztok doplňovat.
Po uplynutí 14 dní sklenici opatrně přemístíme do umyvadla pod kohoutek s velmi slabým proudem teplé vody. Tím rozpustíme přebytečný chlorid sodný a zůstane nám na dně pouze lesklá měď. Konečně tak můžeme pozorovat krásu a strukturu krystalů, které tvoří jehličky a malé krychle, dohromady pak připomínají třpytivý stromeček.
Vysvětlení pozorovaného jevu není složité. Redukční potenciál v Beketovově řadě klesá zleva doprava. Proto se železo, ležící více vlevo, snaží vytěsnit ušlechtilou měď, jež naopak raději přechází do ryzí podoby. Chemicky lze reakci zapsat jako:
Fe (s) + Cu2+ (aq) --> Fe2+ (aq) + Cu (s)
Tento experiment se váže se ke středoškolskému učivu a vyžaduje dostatek času i zručnosti, proto se nehodí pro úplné začátečníky. Pokud byste si však přesto chtěli měděné krystaly vyrobit, požádejte o pomoc vašeho učitele. S ním byste měli pokus hravě zvládnout.
Zdroj: Pan T, 10.04.2019
Diskuse ke slohové práci
Výroba měděných krystalů (popis experimentu)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Heinrich Heine poslední magnát brigáda brna domov je místo Klobása 007 koně se splašili přívlastek počkej na mě radko moje sestřenice zkusit zdobeni stromečku Romantismus Dva kohouti před maturitou sangvinik Publicistický styl purkyně pohadkova postava cesta kolem světa lékařka opu čechov lazarillo Kruté mládí city a pocity rta Deníky Jiřího Ortena Grosman hirošima
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 574 052
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí