ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Výroba měděných krystalů (popis experimentu)

Každý správný chemik ví, že Beketovova řada nám seřazuje kovy dle jejich elektrodového potenciálu a rozděluje je tak na ušlechtilé a neušlechtilé. Jak její princip funguje v praxi, si ukážeme na pokusu výroby měděných krystalů.

Potřebné pomůcky a chemikálie naleznete v každé školní laboratoři. Připravte si kádinku o objemu 400 ml, sklenici s víčkem, vatu, houbičku a lžičku. Z chemikálií si nachystejte modrou skalici (CuSO4•5H20), hrubou kuchyňskou sůl (NaCl), železo ve formě hřebíků, saponát a destilovanou vodu.

Nejdříve ze všeho si vyrobíme v kádince asi 200 ml nasyceného roztoku chloridu sodného. Poté si vezmeme dostatečně velkou sklenici, nasypeme na dno asi 5 mm modré skalice a na to ještě 5 cm hrubé kuchyňské soli. Navrch rozprostřeme vatu a položíme na ni několik odmaštěných hřebíků. Takto připravenou sklenici lehce nakloníme a velmi opatrně ji zalijeme nasyceným roztokem.

Soustavu necháme stát po dobu 2 týdnů na klidném místě. V průběhu čekání musíme dbát na to, aby zůstalo železo opravdu po celou dobu ponořené. Proto se doporučuje stav hladiny pravidelně kontrolovat a případně roztok doplňovat.

Po uplynutí 14 dní sklenici opatrně přemístíme do umyvadla pod kohoutek s velmi slabým proudem teplé vody. Tím rozpustíme přebytečný chlorid sodný a zůstane nám na dně pouze lesklá měď. Konečně tak můžeme pozorovat krásu a strukturu krystalů, které tvoří jehličky a malé krychle, dohromady pak připomínají třpytivý stromeček.

Vysvětlení pozorovaného jevu není složité. Redukční potenciál v Beketovově řadě klesá zleva doprava. Proto se železo, ležící více vlevo, snaží vytěsnit ušlechtilou měď, jež naopak raději přechází do ryzí podoby. Chemicky lze reakci zapsat jako:

Fe (s) + Cu2+ (aq) --> Fe2+ (aq) + Cu (s)

Tento experiment se váže se ke středoškolskému učivu a vyžaduje dostatek času i zručnosti, proto se nehodí pro úplné začátečníky. Pokud byste si však přesto chtěli měděné krystaly vyrobit, požádejte o pomoc vašeho učitele. S ním byste měli pokus hravě zvládnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Výroba měděných krystalů (popis experimentu)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)