ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.49
Hodnoceno: 105x Prosím, ohodnoť práci

Závojnatky a barevní kapři

Historie okrasných neboli barevných kaprů začala v Japonsku před více než dvěma tisíci lety. Výchozí formou pro šlechtění se stal divoký kapr obecný, který byl postupně vyšlechtěn v kapra "Koi", ten se od obyčejného kapra odlišuje štíhlým tvarem těla a zvláštním zabarvením šupin. Kapr Koi byl nejprve chován v hliněných miskách, a proto byl napohled nejhezčí seshora, poté co byla vymyšlena prosklená akvária, byla vyšlechtěna dnes již důvěrně známá podoba závojnatek, nápadně barevných ze všech stran, s dlouhými závojovými ploutvemi a menším, zaoblenějším tvarem těla.
Zrak není u zlatých rybek moc vyvinut, přesto pokusy prokázaly, že ryby vidí barevně. Kvůli častému zakalení vody a výskytu řas poznávají předměty pod vodou nejvýše na vzdálenost 10-12m, což ovšem těmto druhům nevadí, protože k hledání potravy používají zejména hmat a čich. Čich je u ryb velmi důležitý, zejména pro vypátrání potravy, takže je dobře vyvinut a často používán. Také chuť je u rybek téměř dokonalá, právě proto na ni nejvíce spoléhají na dně ryjící ryby a kapři, kteří sbírají potravu ze dna řek a jezírek. Chuťové buňky se nacházejí zejména v tlamě, kde jsou shromážděny do polštářkovitého tvaru, a na vouscích, které mají barevní kapři čtyři. Vousky slouží také jako hmatový orgán. Charakteristickým smyslovým a orientačním orgánem je u ryb tzv. orgán postranní čáry, umožňující zlatým rybkám a kaprům skvělou orientaci i v té největší tmě. Jestliže se ryba přibližuje k nějaké překážce, vzniká přitom na příslušné straně těla mírný tlak, který podráždí smyslové orgány a přenese signál do mozku. Sluch je též vyvinut výborně. Ryby dokáží zaznamenat zvuk o rozsahu osmi oktáv. Při vnímání zvuku jim silně napomáhá plynový měchýř, sloužící jako zesilovač i toho nejtiššího zvuku. Ryby informují o teplotě okolní vody termoreceptory, které ?vyhlásí poplach? a mohou vyvolat i různé reakce z nachlazení.
Závojnatky jsou mírumilovné ryby, které jsou stále při chuti a neúnavně hledají potravu. Často stojí jedna vedle druhé hlavou dolů nade dnem a s radostí v něm ryjí. Jakmile objeví něco k snědku, vypoulí pohyblivé pysky, vnoří se do dna a vysají jedním pohybem kořist. Zlaté rybky se velmi rychle učí. Po krátké době se shromažďují na jednom místě, kde je pravidelně někdo krmí.
Zlaté rybky a barevní kapři patří k nenáročným domácím zvířatům, která se spokojí i se skromnými podmínkami. Nejkrásnějších šlechtěných forem je rozmanité množství. K nejoblíbenějším druhům patří formy s vystouplýma očima (teleskopky a nebehledky), se sraženým tělem (bublinoočky), se zvlněnou zdvojenou ocasní ploutví (dračí oka) a s výrůstky na hlavě (holandské lví hlavy).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Závojnatky a barevní kapři







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)