Menu
Přikrmování ptactva
Hned na úvod si troufám říci, že je mnoho lidí, kteří se přikrmováním ptactva baví a blíže se o toto téma zajímají. A to nemusí být ani znalí ornitologie, což je věda o ptactvu. V současné době, kdy prožíváme pandemické období plné různých zákazů a nuceného pobytu doma, si lidé hledají cestičky zpět k přírodě. A jednou takovou je i přikrmování ptactva, které zaznamenává v tomto období jakýsi boom. A proč ne, mnohdy je to hemžení za okny a štěbetání třeba jen vrabců a sýkorek více zajímavé než stále se opakující negativní zprávy, které na nás útočí ze všech stran.
Proč a jak přikrmovat?
Hlavní přikrmovací sezónou je podzim až jaro, tedy listopad až březen. V začínajících chladných dnech a během následné zimy s mrazy ptactvo strádá a pod sněhem se jen těžko dostane ke kvalitní potravě, aby ukojilo své potřeby a doplnilo si tak tukovou zásobu nejen na noc. Spousta druhů díky přikrmování přežívá a přečká i celou zimu.
A jak na to?
Stačí obyčejné krmítko, které si dnes lze vyrobit z čehokoliv od dřeva přes kokosové ořechy až po plast. Mnohá krmítka se dají koupit za přívětivou cenu a některé také s označením certifikace České společnosti ornitologické. Výběr je tedy opravdu pestrý. Pak už je třeba jen doplňovat a pozorovat.
Zde je alespoň zevrubný výčet druhů ptactva, které můžete na svých krmítkách potkat: sýkory, zvonci, čížci, dlaskové, hýli, vrabci, pěnkavy, brhlíci, strakapoudi, kosi, stehlíci, konopky, strnadi, žluny drozdi, mlynaříci, sojky, zvonohlíci nebo třeba hrdličky.
Co je ještě důležité?
Aby bylo krmítko dost vysoko a ptáci měli dostatečný rozhled i mnoho únikových cest před predátory, jako jsou dravci a kočky.
Krmení vždy co nejlépe chráníme před deštěm a vlhkem - pokud to neuděláme, může potrava plesnivět a kazit se.
Krmení se doplňuje pravidelně. Existuje ho mnoho druhů - nejoblíbenější jsou asi slunečnice, často ve spojení s prosem či jinými obilovinami, lojové koule, sušený hmyz, ovesné vločky, čerstvé ovoce (jablka), oříšky... POZOR: Nikdy nedávejte do krmítek kořeněné, uzené, přepálené či solené zbytky z kuchyně - mohu i zabít!
Hodně diskutovanou formou přikrmování je také instalace pítka. Ano, je důležité dávat ptákům i přes zimu pít, ale není to nezbytně nutné, máte-li v blízkosti vodní tok či nádrž, rybník nebo třeba sud s dešťovou vodou. Ptáci pijí také ze sněhu. Já osobně instaluji pítko jen v létě, kdy má širší využití.
Dnes jsou k dispozici velmi zajímavé varianty krmítek - od klasiky (dřevěná krmítka) přes různé tubusové zásobníky plastové s možností násypu sypkých směsí a zásobníky na lojové koule, které jsou kovové a plastové. Dnešní trh je těmito výrobky hojně zásoben...
U nás doma máme dvě krmítka ze dřeva, jedno plastové s přísavkami na sklo, jedno plastové jako zásobník pro sypké směsi a také dvě plastová na lojové koule. Rovněž používáme i jedno pítko - to instalujeme hlavně v letních a parných dnech.
Přikrmování se mi stalo koníčkem, relaxací a jako ornitologickému nadšenci a členu ČSO také milou povinností.
Co dodat, snad se ještě musím zmínit o oficiální akci České společnosti ornitologické s názvem Ptačí hodinka, což je sčítání ptáků na krmítku či krmítkách a v jejich okolí. Jedná se o výzkum prováděný touto společností a je určen nejen odborné, ale hlavně široké laické veřejnosti. Za účast obdržíte profil vašeho krmítka. Ptačí hodinka probíhá vždy v lednu každého roku.
Jestli jste se rozhodli přikrmovat a pozorovat, tak je to správně. Pokud ne, nevadí.
Zdroj: Frankie12, 10.02.2021
Diskuse ke slohové práci
Přikrmování ptactva
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
ANGLICKÉ LISTY Měsíc září william styron calderon Sheila čím bych chtěla být pečení ukradeny spis notebook mrtvola prvorozený piercing po kom jsem Ilustrovaný muž Alkoholy Geralt z Rivie Henry Fielding kometa ráchel loupežníci Úvah Minotauros frinta zdroje energie Obyčejný život velká samota izák šaman co chci Neobyčejný model
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 997 573
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí