Menu
Přikrmování ptactva
Hned na úvod si troufám říci, že je mnoho lidí, kteří se přikrmováním ptactva baví a blíže se o toto téma zajímají. A to nemusí být ani znalí ornitologie, což je věda o ptactvu. V současné době, kdy prožíváme pandemické období plné různých zákazů a nuceného pobytu doma, si lidé hledají cestičky zpět k přírodě. A jednou takovou je i přikrmování ptactva, které zaznamenává v tomto období jakýsi boom. A proč ne, mnohdy je to hemžení za okny a štěbetání třeba jen vrabců a sýkorek více zajímavé než stále se opakující negativní zprávy, které na nás útočí ze všech stran.
Proč a jak přikrmovat?
Hlavní přikrmovací sezónou je podzim až jaro, tedy listopad až březen. V začínajících chladných dnech a během následné zimy s mrazy ptactvo strádá a pod sněhem se jen těžko dostane ke kvalitní potravě, aby ukojilo své potřeby a doplnilo si tak tukovou zásobu nejen na noc. Spousta druhů díky přikrmování přežívá a přečká i celou zimu.
A jak na to?
Stačí obyčejné krmítko, které si dnes lze vyrobit z čehokoliv od dřeva přes kokosové ořechy až po plast. Mnohá krmítka se dají koupit za přívětivou cenu a některé také s označením certifikace České společnosti ornitologické. Výběr je tedy opravdu pestrý. Pak už je třeba jen doplňovat a pozorovat.
Zde je alespoň zevrubný výčet druhů ptactva, které můžete na svých krmítkách potkat: sýkory, zvonci, čížci, dlaskové, hýli, vrabci, pěnkavy, brhlíci, strakapoudi, kosi, stehlíci, konopky, strnadi, žluny drozdi, mlynaříci, sojky, zvonohlíci nebo třeba hrdličky.
Co je ještě důležité?
Aby bylo krmítko dost vysoko a ptáci měli dostatečný rozhled i mnoho únikových cest před predátory, jako jsou dravci a kočky.
Krmení vždy co nejlépe chráníme před deštěm a vlhkem - pokud to neuděláme, může potrava plesnivět a kazit se.
Krmení se doplňuje pravidelně. Existuje ho mnoho druhů - nejoblíbenější jsou asi slunečnice, často ve spojení s prosem či jinými obilovinami, lojové koule, sušený hmyz, ovesné vločky, čerstvé ovoce (jablka), oříšky... POZOR: Nikdy nedávejte do krmítek kořeněné, uzené, přepálené či solené zbytky z kuchyně - mohu i zabít!
Hodně diskutovanou formou přikrmování je také instalace pítka. Ano, je důležité dávat ptákům i přes zimu pít, ale není to nezbytně nutné, máte-li v blízkosti vodní tok či nádrž, rybník nebo třeba sud s dešťovou vodou. Ptáci pijí také ze sněhu. Já osobně instaluji pítko jen v létě, kdy má širší využití.
Dnes jsou k dispozici velmi zajímavé varianty krmítek - od klasiky (dřevěná krmítka) přes různé tubusové zásobníky plastové s možností násypu sypkých směsí a zásobníky na lojové koule, které jsou kovové a plastové. Dnešní trh je těmito výrobky hojně zásoben...
U nás doma máme dvě krmítka ze dřeva, jedno plastové s přísavkami na sklo, jedno plastové jako zásobník pro sypké směsi a také dvě plastová na lojové koule. Rovněž používáme i jedno pítko - to instalujeme hlavně v letních a parných dnech.
Přikrmování se mi stalo koníčkem, relaxací a jako ornitologickému nadšenci a členu ČSO také milou povinností.
Co dodat, snad se ještě musím zmínit o oficiální akci České společnosti ornitologické s názvem Ptačí hodinka, což je sčítání ptáků na krmítku či krmítkách a v jejich okolí. Jedná se o výzkum prováděný touto společností a je určen nejen odborné, ale hlavně široké laické veřejnosti. Za účast obdržíte profil vašeho krmítka. Ptačí hodinka probíhá vždy v lednu každého roku.
Jestli jste se rozhodli přikrmovat a pozorovat, tak je to správně. Pokud ne, nevadí.
Zdroj: Frankie12, 10.02.2021
Diskuse ke slohové práci
Přikrmování ptactva
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Vlčák Kazan housle obraz josefa lady Lyrické básně manželská nevěra minuta strachu čtyři knihy sonetů jambický verš william golding esej zamyšlení Otčenáš spokojenost Krysař 1915 rozlučkový projev okresní město nabucco neurčité číslovky Stanislav Neumann strom a člověk Dětské knížky oranžové blues neil gaiman rodinný kruh dokonal v jeskyni zápas obydlí Můj přítel Jirka moje cesta paní bovaryová
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 571 842
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí