ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Četník

Za protektorátu nebylo policií jen gestapo, ale i četnictvo. Mnozí však byli právě pod vlivem gestapa. Jeden ovšem stále věřil ve spravedlnost a svobodu. Byl to mladý Matěj Havelka, strážmistr na četnické stanici v Brně. Matěj byl jediný na stanici, kdo nespolupracoval s Němci. Proto svým stoupencům nedůvěřoval. Jednou se mu však jeho dobrota vymstila...

V teplý srpnový den se Matěj vydal na pochůzku. Náhle zahlédl v centru nově stojící obchod s ovocem a zeleninou. Řekl si: "Koupím si svačinu." Už se k obchodu blížil, když vtom se zarazil. U vystavených kusů ovoce a zeleniny se před obchodem potloukal malý človíček v černém potrhaném kabátu a v zašpiněných šedých kalhotách. Nenápadně si strčil dvě jablka do kapsy. Matěj to uviděl a běžel k muži. Stojící mužíček nebyl schopen pohybu, asi věděl, co by nastalo v případě útěku - střelba z četníkovo ruční pistole.

Matěj zastavil půl metru před ním, odtud zpozoroval Davidovu hvězdu na pravé straně saka. Jednalo se tedy o Žida. Matěj k Židovu překvapení vytáhl z kapsy pár mincí, které mu pak nabídl. Dotyčný s velikým vděkem popadl mince a zamířil do obchodu zaplatit to, co chtěl ukrást.

Matěj, jakoby nic, se opět vrátil ke své práci. Bohužel netušil, kdo ho pozoruje zpoza rohu o pár domů dál. Byl to samotný velitel brněnské četnické stanice. Matěj si zatím klidně pobrukoval, to mu vydrželo až na stanici. Tam ho čekalo velké překvapení, žádný z jeho kolegů tam nebyl. Vešel do svého pokoje, kde byli schovaní příslušníci gestapa. Najednou jeden z nich zařval: "Teď!" Ze skříně, z pod stolu i postele, prostě ze všeho možného se na něj vyvalila skupina gestapáků. Vrhli se na udiveného Matěje, jenž neměl pražádnou naději se jim ubránit.

Rázem se ocitl v obrněné dodávce před stanicí, odkud byl dovezen na velitelství gestapa. Se svázanýma nohama a rukama byl donucen podrobit se výslechu. Přiznal hned, z čeho byl obviněn, protože o mučících praktikách gestapa dobře věděl.

Poté byl odveden do své cely, kde měl počkat na soud. Ten se konal za několik dní.
V soudní den do cely přišlo gestapo, dovedlo jej ke stejné obrněné dodávce, jakou přijel a převezlo ho rovnou před soudní budovu. Druhým vozem dorazil i ten Žid, kterému dal těch pár drobných.

Soudní přelíčení netrvalo ani hodinu a už byl znám rozsudek: "Trest smrti zastřelením pro oba!" Matěj zaplatil za svou dobrotivou pomoc Židovi, Žid za zabití německého vojáka. Z obžaloby bylo jasné znát, co Žid udělal. Byl hledaný už několik dní po celém protektorátu, protože na nádraží v Písku ubodal strážícího německého vojáka. Matěj neměl tušení, co je zač, to mu ale nikdo nevěřil.

Okamžitě byli vyhnáni na dvůr a ve světlech přijíždějícího německého mercedesu zastřeleni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Četník







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)