Menu
Ztráta paměti
McKinley se jednoho dne rozhodl vyjet na výlet do Evropy. Chtěl poznat i něco jiného než Anglii. Jako šlechtic má dokonce povinnost poznat trochu svět. Uvědomil si, že většinu času se potuluje po Manchesteru a okolí, kde vyšetřuje různé zapeklité případy a na sebe si sám neudělá ani čas, vyšetřování je jeho jediným koníčkem. Bláhově si myslel, že bude mít klid a náhoda tomu chtěla, že na nádraží na něj čekal detektiv Norman s případem, se kterým si neví rady. A McKinley jako zkušený fantasta do kriminalistiky, samozvaný nástupce Sherlocka Holmese, je tím pravým, který by to mohl rozluštit.
Ztratil se člověk a jak se zdá, tak už ho nikdo nikdy nenajde, alespoň ne živého. McKinley, protože ho ten případ tak moc zaujal, svou dovolenou odložil a odjel s Normanem na stanici pro bližší informace.
Jedná se o jistého Adama Clintona, ředitele fabriky zabývající se výrobou pneumatik. Ztratil se i s vozem před týdnem, naposled ho viděl vrátný, když odjížděl z práce, pak už o něm vůbec nikdo neslyšel. Jeho kolegové i nejbližší jeho zmizení nemůžou uvěřit, sám byl prý velice klidný a vyrovnaný člověk a co se týče nepřátel, tak jako ředitel velké společnosti jich měl hodně málo. Bylo to vše velmi podivné, Norman se domnívá, že se mu stala nehoda, možná naboural či sjel z útesu, denně projížděl zkratkou, lesem se skálami, kde se mohlo stát cokoliv, jenže policie skoro celý les prošla a vůbec nic nenašla, ani stopy po pneumatikách, protože den po jeho zmizení pršelo. Zdálo se, že tento případ vypadá vskutku záhadně, skoro až nadpřirozeně. McKinley nebyl příznivcem tajemna, měl rád rozumná vysvětlení, ale aspoň si musel připustit, že by se mohlo stát, že se Clinton prostě vypařil jako pára nad hrncem.
McKinley četl čas od času i Doyleovy jiné výtvory, než Sherlocka Holmese, Doyle totiž věřil v duchy a sám prováděl spiritistické seance. Ovšem McKinley byl skeptik a nevěřil v jakési oživlé průhledné mrtvé. Kdyby s tím přišel za Normanem, už by mu nedal žádný případ, ačkoliv je rozhodně zvláštní, jak se zčistajasna vytratil, jako by se propadl do jiné dimenze. Možná si teď sedí v autě někde na válečném poli za napoleonských válek či na nějaké lodi směřující do nové objevené Ameriky, takové věci se snad vskutku dějí, ale je to velmi diskutabilní. Fotka nikde není a údajnému "cestovali časem" se nedá věřit, nejspíš se na nějakou dobu ukryje tam, kde ho nikdo nenajde, načež se objeví a poví, že si třásl ruku s Mohamedem. Co když to samé udělal Clinton? Třeba se za dva dny objeví a světu bude vyprávět příběh, který se stal například před 100 lety. Kde hledat pravdu a jak poznat lež? Někdy je to těžší, než si myslíte.
McKinley byl v tomto případě v koncích, poprvé nevěděl, jak přijít s rozumným vysvětlením. Poprvé byl nucen Normanovi oznámit, že neví jak dál. Norman tedy musel požádat kriminálku přímo z Londýna, aby mu pomohla s vyšetřováním, ale i ta největší kriminalistická esa selhala, po výslechu rodiny, známých i kolegů nenašli nic, co by je dovedlo aspoň k důvodu jeho zmizení. Clintona popisovali za normálního člověka, lépe řečeno, jaký má člověk být: vstřícný, pracovitý, důvtipný, důvěřivý...a nakonec takhle zblbne: zmizí a nikdo o něm nic neví.
Asi po půlroce objevila policie v Hamburku muže, jenž se po městě potuloval jako spící pana. Podle popisu to byl Clinton, po kterém je vyhlášeno mezinárodní pátrání. Když ho policisté vyzvali, aby se jim představil, dokola pořád jen opakoval lost. Policisté se mu snažili říct jeho pravé jméno, ale neposlouchal je, jen dokola opakoval to samé, tak jej tedy odvezli do Londýna, aby se s ním nemuseli zlobit. Tam ho zkoumali různí vědci, lámali si nad jeho podivnou chorobou hlavu, vypadalo to, že ztratil paměť a ještě k tomu zešílel, stále se kroutil a nebyl sto říct jiné slovo než lost - tedy ztracený v překladu z angličtiny. Co to může znamenat?
Po pár dnech Clintona našli mrtvého, oběsil se na prostěradle v blázinci a po zdech ještě předtím pomaloval ono lost. McKinley, který si o tom jeho prazvláštním nalezení přečetl v novinách, to vše pochopil. Lost byl on, to on byl ztracený, propadl se do dimenze, kde takových byla fůra: utopený, zabitý, rozprášený. Propadl se do jakéhosi světa neživých a on se z něj vymanil, leč zcela zničený a beztak odkázán k záhubě. To, kde byl půl roku, nikdo nezjistil, jen jeho vůz našli zaparkovaný v malém lesíku u vesničky Lost na severu Británie...
Zdroj: Getner, 22.09.2019
Diskuse ke slohové práci
Ztráta paměti
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
ist emil hakl květa legátová můj+koníček:+atletika básen mateřídouška Kenilworth čivava moudří blázni Slohové postup A. S puškin osoba která v orient expresu NEVINNÝ přes palubu poezie pro děti Historika letopisy narnie lev názory na vraždu Vánoční pohoda žně sportovní idoly demokracie pel oheň a bič Dceřina+kletba leto u vody můj ostrov úhoři oblíbený herec Typy promluv
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 709 004 844
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí