ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Válka (mluvní cvičení)

  • zamyšlení nad tématem Válka formou mluvního cvičení (proslov ke třídě)

Válka - každý z vás asi ví, co si pod tímto pojmem představit (ozbrojený konflikt mezi alespoň dvěma stranami), takže bez nějaké zdržování můžu přejít rovnou k věci.

Velkou ironií na válkách je, že nejlepší způsob, jak se jim vyhnout, je se na ně připravit. Protože vždy se najde někdo, kdo má zálusk na něco, co máte vy, nebo někdo, komu se prostě jen nelíbíte. A pokud útočník zjistí, že se v podstatě nemáte jak bránit, určitě vás nenechá jen tak na pokoji. To je asi hlavní důvod, proč války nikdy úplně nevymizí...

Války doprovází lidstvo už od počátku své existence a spolu s ním se i vyvíjejí. Na začátku spolu bojovaly tlupy lidí, které se později organizovaly do větších celků, až vznikla první stálá armáda. Postupně se zlepšovaly strategie i zbraně, což jen přispívalo k hrůzám války.
Nejhorší na tom je, že většinou nezůstane pouze u jednoho konfliktu, protože ve válce může zvítězit vždy jen jedna strana. Ta druhá pak čeká na svou možnost, jak jí to vrátit, a když se jí naskytne, tak tu máme další válku.

Pěkný příklad z historie jsou například punské války. Jejich hlavní příčinou bylo, že jak Kartágo, tak i Řím usilovaly o nadvládu nad celým středomořím, což logicky muselo vyústit v ozbrojený konflikt, jenž nakonec vyhrál Řím. Jenže Kartágo se za pár desítek let vzpamatovalo, na porážku nezapomnělo a vyhlásilo Římu další válku, kterou ovšem taky prohrálo. To je krásný příklad toho, že poražení se s tím nesmíří tak lehce a když dostanou příležitost, neváhají rozpoutat druhou válku.
Na příkladu třetí punské války se zase můžeme podívat, jak se dá další válce zabránit. Římané v ní - aby už k žádné další nedošlo - raději srovnali celé Kartágo se zemí.

Dalším, asi nejznámějším příkladem je první a druhá světová válka. První vnikla nejspíše z rozporů mezi světovými mocnostmi v zápase o sféry vlivu, kolonie, zdroje surovin a odbytiště. Všichni víme, jak dopadla, takže se rovnou přesunu ke druhé světové válce. Ta zase vznikla z nespokojenosti s výsledkem první světové války. Ale nespokojené nebyly jen poražené strany (Německo), ale i vítězné (Itálie, Japonsko), které také nedosáhly toho, co chtěly.
Druhá světová válka byla dost strašná a kdyby měla vzniknout ještě třetí, tak tu už by lidstvo s dnešními technologiemi pravděpodobně nepřežilo. Jedním z důvodů, proč se ještě nerozpoutala, je vynález atomové a vodíkové bomby, který způsobil, že strach o zničení celé Země předčil všechny možné důvody pro vyhlášení války.

Ale válka není jen záležitostí člověka. V přírodě normálně platí, že silnější vítězí a některá zvířata (například mravenci nebo šimpanzi) mezi sebou vedou něco jako války. Takže i když by se mohlo zdát, že války jsou vlastně přirozené, podle mě by k nim alespoň u lidí docházet nemělo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Válka (mluvní cvičení)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)