Menu
Muzikál Excalibur
Premiéra muzikálu se konala 3. listopadu 2003 v Karlově 8 v divadle Ta Fantastika. Jako první s nápadem napsat muzikál o Artuši a jeho době přišel Kamil Střihavka. Svoji myšlenku svěřil Michalu Pavlíčkovi a ten se spojil s producentem Petrem Kratochvílem a přizvali si i Karla Steigerwalda a Vladimíra Morávka. Pak zvolil základní motiv, ve kterém se mezi dvěma muži objeví jedna krásná žena. "Druhé téma jsem pak věnoval kouzelníkovi Merlinovi a jeho konkurentce Morganě," říká Steigerwald.
Tento muzikál není klasickým muzikálem - velmi se tu střídají žánry písní. Dále ten, kdo je zvyklý na příběh doladěný kulisami, bude zklamaný - jediné rekvizity jsou zde kočky, trůn a meč. Za to zde není problém vydat díky technice jinak upravený tón hlasu: normálně, s ozvěnou, prostorově...
Legenda krále Artuše byla ztvárněna mnohokrát, přesto je toto dílo původní a žádné nekopírovalo. Příběh o Artuši a jeho meči, Ginevře, Lancelotovi, kouzelníku Merlinovi a čarodějnici Morganě je opravdu ztvárněno na mnoho způsobů. Pojďme si ale představit muzikál Excalibur.
Mezi nejvýraznější postavy zde překvapivě nepatří král Artuš, ale kouzelník Merlin a čarodějnice Morgana - oba jsou průvodci celým muzikálem. Merlin je zastáncem dobra a lásky a Morgana je jeho opakem a věří ve zlo. Ti dva spolu soupeří v tom, kdo z nich má pravdu a ví jaké je lidstvo. Merlin pro lidstvo stvoří meč Excalibur a chce svého "krále nad králi". Uvidíme, co ukáže tento muzikál.
Král Uther se chtěl pomilovat s královnou Igrain, ženou jeho soka Cornwalla. Z jejich společného souznění se zrodí levoboček Artuš, který bude vychováván jako panoš a až nastane jeho čas, vytáhne ze skály Excalibur a bude spravedlivým vládcem.
Jak Merlin chtěl, tak se stalo. Artuš vytáhl meč, zamiloval se do krásné Ginevry a pojal ji za svou královnu. Morgana ale vyčkává. Zaseje pomluvu, že Ginevra se oddává radovánkám s Artušovým nejlepším přítelem Lancelotem. Ginevřinu čest v souboji přijede obhájit sám Lancelot. Artuš je šťastný, že mu jeho paní nebyla nevěrná a chce se s ní pomilovat. Toho využije Morgana, která se vydává za Ginevru a Artuš se stává otcem jejího syna Mordreda. Mezitím Ginevra s Lancelotem zradí Artuše. Na konci prvního dějství překvapivě Artuš zabije sebe, Ginevru i Lancelota a náš příběh přichází o hlavní postavy.
Na začátku druhého dějství Merlin vrátí čas zpět. Artuš se rozhodne řešit zradu tentokrát jinak. Pošle Ginevru do kláštera a Lancelota do vyhnanství. Excalibur ale opět zatne do skály a vydává se hledat svatý grál.
Mezitím začne na jevišti zářit Morgana a Modred za světel kabaretu. Mordred se chystá zmocnit trůnu. Merlin si zoufá, kde že je to dobro a utápí se v alkoholu.
Po čase se Artuš s nepořízenou vrátí z hledání svatého grálu, v čase, kdy jeho Ginevra v klášteře umírá. Setká se svým synem Mordredem a ten vyzve Artuše na souboj. V tomto otcovražedném souboji umírá jak Mordred, tak i Artuš, za kterého bojoval i vyhnaný Lancelot. Zákeřná Morgana na konci tohoto boje uroní i slzičku.
Závěr tohoto muzikálu je opět překvapivý. Merlin přeci jen nevzdává naději na dobré lidstvo a tento příběh mění v báj a z jeviště odchází s malou Morganou, ještě nezkaženou s nadějí v dobro.
ÚRYVEK Z POSLEDNÍHO OBRAZU:
Souboj. Mordred porazí Artuše. Artuš se z posledních sil vztyčí a probodne Mordreda.
DÍTĚ: Co se stalo? Co se děje, Merline?
MERLIN: Král Artuš je mrtev! Připravte ebenová nosítka!
Nechť šest slonů ho nese na cedrovou bárku!
Palte salvy z děl, váš král je mrtev...
DÍTĚ: A dál? Jak je dál ta báj?
MERLIN: Nijak. Král Artuš zemřel. Rozednilo se. Nic víc.
DÍTĚ: Je ti smutno Merline?
MERLIN: Ne.
DÍTĚ: A co bude s těmi mrtvými? Král Artuš, Ginevra. Všichni zemřeli?
MERLIN: Nejsou mrtví.
DÍTĚ: To se jen zdají?
MERLIN: Asi.
Co mi ještě zbývá vylíčit k tomuto netradičnímu muzikálu? Snad rozdíly mezi jednotlivými protagonisty.
Jako král Artuš se vám může představit Kamil Střihavka, kterému jeho role dokonale padne a má možnost zde ukázat své pěvecké kvality. Jan Toužimský vkládá do svého "Artuše" svůj mladistvý elán a Petr Kolář? Toho jsem neviděla...ale Petr je určitě také zárukou kvality.
Ginevru výborně ztvárnila Lucie Bílá. Její Ginevra byla něžná a opravdu procítěná a prostě měla samá nej. Zato Iva Marešová se tváří znuděně a její Ginevra projde u diváka bez povšimnutí. Ale abych jí nekřivdila - naposledy, co jsem ji viděla, přidala do své role alespoň jeden procítěný výraz a konečně prošla suverénně jako královna. Určitě krásně zpívá, ale moc nehraje. Martinu Čechovou jsem bohužel neviděla.
Jako Mordred exceluje Radim Schwab. Hraje toho "nejobludnějšího" Mordreda. Kdybych nevěděla, že je to jeho role, možná bych se bála. Vilda Čok hraje Mordreda svým typickým komickým výjevem. Dana Hůlku jsem neviděla.
Morgany byly zprvu celkem čtyři, ovšem Ivana Jirešová po čase odešla na mateřskou. Ostatní tři se strašně moc liší. Lucka Vondráčková nehraje Morganu, ona jí opravdu po celý děj je. A scéna, jak na konci pláče, kdekoho dojme. Míša Zemánková skvěle tančí a je to asi moje nejoblíbenější Morgana. To s jakým výrazem se pohybuje po jevišti nabuzuje pocit vzrušení a napětí. Naopak Lucie Bílá je nejvíce komediální Morgana. Během představení se snaží bavit diváka maličkostmi, což je pro ni také přirozené.
Morganina postava byla asi nejlépe napsána, má mnoho prostoru a její charakter je dobře prokonstruovaný a důkladně promyšlený - zpočátku chladná jako skála a ke konci je to plačící matka.
Merlina ztvárňuje Michael Kocáb, kterého jsem neviděla. Komediálně a přitom s napětím ho můžete vidět v podání Martina Pošty, který mi v této roli přirostl nejvíce k srdci, zato Vladimír Marek, jenž patří mezi mé oblíbené herce, se mi v Excaliburu nelíbil. Je to spíše herec než zpěvák, ale zase když vypadne text, skvěle improvizuje.
Jako Lancelot mě uchvátil Viktor Dyk, který vtěsnal do Lancelota cit a něžnost rytíře.
Dalšími postavami jsou Vortinger, Markéta, Igrain, Uther, Lamorak, Převorka, Jeptiška, Iwain, Erec a dítě.
Poprvé jsem viděla tento muzikál 9. května 2004 a musím přiznat, že jsem byla zklamaná. Za prvé jsem nevěděla, o čem vypráví příběh a chyběly mi kulisy(a řadila jsem se ještě mezi děti), ale o rok později 28. května 2005 jsem dala tomuto muzikálu ještě jednu šanci a naprosto mě uchvátil. Za ten rok jsem přečetla o artušovské legendě mnoho a choreografie a texty a hudba mi přišly úžasné. Ale posuďte sami. Nemusíte ani do divadla, ale máte možnost poslechnout si CD s výběrem písní a na jaře 2006 by měl vyjít Excalibur i na DVD.
Zdroj: Pája delfínek, 01.01.2006
Diskuse ke slohové práci
Muzikál Excalibur
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
trhlina františek gellner koníček oprava cena hněv krize akce město věží když napadl sníh pes a lev spolupráce pepin veselé vánoce až budu dědečkem léto, zima tess z d urbervillu white milton co by o mně řekl... O církvi tank barva pleti hlaholice čechov wladyslaw szpilman pohorská+vesnice Diviš Linhartová smoking revue
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 908 980
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí