Menu
Pamatník písemnictví
Rajhradský klášterní komplex, který jsme jednoho příjemného zářijového odpoledne navštívili, byl vystavěn v 11. století významných knížetem Břetislavem a ještě v tomto století se stal útočištěm benediktýnských mnichů z pražského Břevnova. Klášter byl v průběhu 13. - 17. století několikrát poškozen. V roce 1619 byl moravskými stavy dokonce zcela zrušen, ale po Bílé hoře se řeholníci vrátili. Opravy zdevastovaného kláštera provedl významný architekt té doby Jan Blažej Santini a mohu říct, že monumentálnost jeho stavby zanechala v každém z nás hluboký dojem.
Ještě před vstupem do kláštera jsme zavítali do přilehlého kostela svatého Petra a Pavla, dominanty Santiniho komplexu. Výjimečnost jeho skvělého architekta jen podtrhoval nádherně zdobený barokní strop, který stále srdnatě odolává všeničícímu zubu času. Náš prvořadý úkol byl ale nenechat se příliš rozptýlit jeho krásou a pokud možno soustředěně pokračovat k cíli naší exkurze - samotnému klášteru, který je od prázdninových měsíců minulého roku zpřístupněn veřejnosti jako Památník písemnictví na Moravě.
Rajhradský klášter byl od svého založení významným centrem vzdělanosti, jehož součástí bylo i tzv. skriptorium, kde byly zhotovovány (tedy především ručně opisovány) již tehdy velmi cenné knihy. Rukopisů se však zachoval jen omezený počet. "Rajhradské rukopisy nechránily pevné městské hradby přede všemi těmi vpády, válkami a nájezdy, které pustošívaly převážně jižní a východní oblasti Moravy, zbavujíce je, na rozdíl od chráněnějších Čech, architektonických i jiných památek," uvádí historik Vladislav Dokoupil v publikaci Soupis rajhradských rukopisů. Veřejnosti je nyní zpřístupněna jen malá část kláštera, který po internaci benediktinů v roce 1950 zoufale chátral. Rozsáhlý komplex je pro nedostatek financí opravován postupně. V právě zrekonstruovaných místnostech sídlí i vzácná benediktýnská knihovna s téměř 65000 historickými svazky mnohými již z 12. století. Přičemž za každým z nich se skrývá bezpočet hodin náročné a neskutečně přesné práce. Troufám si tvrdit, že jen málokteří z nás si umí představit, kolik peněz každoročně stojí údržba takové knihovny. Peníze jsou všude nedostatkovým zbožím. Vždy byly a budou, obzvláště pak v našem státním rozpočtu. Když si večer zapnu zprávy, tak mi začíná být jasné, proč jde přibližně desetkrát víc peněz do armády než do kultury, bez které lidstvo jako by nebylo. Jakýsi středověký nádech předimenzované moderní společnosti. Je to smutné, ale je to tak.
Zdroj: deni, 01.10.2006
Diskuse ke slohové práci
Pamatník písemnictví
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
neopětovaná láska první jarní den neobyčejného prostý popis Příběhy přísloví e-knihy moderní upíři NEZVAL, Vítězslav císařovy nové šaty jsme to co jime VIDEO neumělecký spisovatelka Confiteor I. - III. Otfried Preussler Bílý sníh věta zvolací zmrzlina Koza a osel psaní na počítači bajaja Kořist Jmenuji se Ester bagřík Válečný kůň v zámku HOřkej svět Romance o Karlu Prezidentův vězeň shledání
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 884 849
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí