ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 49x Prosím, ohodnoť práci

Bylo by správné legalizovat měkké drogy?

Bylo by správné legalizovat měkké drogy? To je otázka, která poslední měsíce často vyplouvá na hladinu. Než ale začneme objektivně zhodnocovat, zdali by to opravdu bylo správné tyto takzvané "měkké drogy" legalizovat, musíme je správně klasifikovat a vymezit.

Měkké drogy jsou označovány jako měkké, protože mají jen malé psychické a fyzické účinky na intoxikovaného. Mezi tyto drogy patří v prvé řadě marihuana, dále pak LSD, lysohlávky, následuje extáze a často opomíjený, ale zato legální tabák. Většina měkkých drog, jako jsou třeba marihuana, "kouzelné houbičky" (lidový výraz pro lysohlávky) a LSD, má účinky psychoaktivních depresantů, kdežto na druhé straně stojí extáze s tabákem, které mají účinky ryze stimulující. Psychoaktivní sedativa na intoxikovaného působí hlavně co se týče změn vidění (pokřivení reality, barevné vjemy, méně často halucinace), uklidňují mysl, zpomalují činnost mozku a zejména marihuana pomáhá koncentrovat se.

Kladů na měkkých drogách lze najít mnoho. Zaměřím se ale pouze na konopí, které má mnoha studiemi ověřené účinky zejména v lékařství. Tyto studie zjistily, že konopí účinně zastavuje šíření rakovinotvorných buněk. Bohužel nedokáže tyto buňky odstranit úplně, pouze zmírňuje průběh rakoviny. Dále jako hlavní klad vidím léčbu pacientů postižených Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. U těchto pacientů je zaznamenáno výrazné zmírnění příznaků, to jest ztráta krátkodobé i dlouhodobé paměti, třes v končetinách, neschopnost pohybu. Je nechvalně tradováno, že pacienti - hlavně starší ročníky - musí inhalovat kouř pálených palic samičího květenství cannabisu, aby se dostavily účinky. Toto není pravda. Je dokonce prokázáno, že podání konopí je nejúčinnější skrze zapečení do jídla. Domácí koláčky, bábovky a v poslední době i muffiny se tedy těší mezi uživateli konopí čím dál tím větší oblibě. Molekuly THC, tedy aktivní látky marihuany, se vážou hlavně na molekuly lipidů, tedy tuků. Vezmeme-li v úvahu tuto skutečnost, nejlepší výsledky by měly mít takzvané "Fénixovy slzy", vysoce koncentrovaný olej. Ten ale není jednoduchý na výrobu, je tedy nepřístupný valné většině pacientů. Nezůstávejme ale u kladů konopí pouze v lékařství. Oděvní průmysl poslední dobou nachází boom právě v konopných vláknech. Nejsou totiž tak drahá a náročná na výrobu jako bavlna, vyznačující se svojí typickou pevností a jsou rovnocenně pohodlné na nošení jako bavlněný textil. Jelikož je cannabis velmi přizpůsobivá a absolutně nenáročná dřevina, což už napovídá anglický výraz pro konopí "weed" - plevel -, lze ji pěstovat opravdu všude. Dokonce i v českých podmínkách mají pěstitelé skvělé výsledky.

Já sám konopí pěstuji. Úmyslně konám přestupek proti zákonu a jsem si plně vědom možného trestu. Česká legislativa je v tomto ohledu ale tak špatně a nepřizpůsobivě nastavena, že každý, kdo chce dnes cannabis pěstovat, koná přestupek. V našich zákonech stojí, že pěstování až 4 těchto květin je přestupek postižitelný pokutou. Opravdový problém může nastat, pokud se rozhodnete i jenom jednu jedinou květinu usušit, to ve výsledku můžete jít i do vězení. Co ale nechápu, je postoj českých zákonodárců ke změně zákona. Někteří se totiž navenek tváří, že by změnu rádi navrhli a prosadili, ale bojí se postihu ze strany velkých farmaceutických společností, jako jsou Zentiva, GlaxoSmithKline a další. Tyto společnosti totiž fakticky stojí za zpožďováním nástupu konopí na farmaceutickou scénu. Bojí se vytlačení jejich předražených produktů nahrazením levnějšími a účinnějšími léky z konopí, tudíž mají strach ze snížení, ba dokonce zmizení svých astronomických zisků. Toto všechno nejspíš zní až přespříliš konspiračně, ale já jako porušitel zákona to tak vidím a dává mi to největší smysl.

Nelze ale měkké drogy pouze vychvalovat. Uživatelům extáze se často zastaví srdce z náhlé dehydratace organismu. "Tripaři", alias lidé pod vlivem LSD a lysohlávek, zase mají tendenci nezvládat nové vjemy a upadají do hlubokých depresí. Na rakovinu plic umírá stále více kuřáků cigaret. Ani proklamovaná marihuana není nijak svatá. Jelikož ji stále většina uživatelů kouří, postihují je stejné problémy jako regulérní kuřáky. Dále potom musím zmínit, že intoxikovaní jsou velkou hrozbou za volantem vozidla, protože takoví řidiči mají zpomalené reakce.

Takže bylo by správné legalizovat měkké drogy? Ne, nebylo. Ne plně legalizovat, minimálně však dekriminalizovat. Dekriminalizace by očistila menší pěstitele, ale zároveň zachovala alespoň nějaký řád v obchodování s konopím. Bližší limity, kolik gramů konopí u sebe člověk může mít, by se ovšem musely odborně přezkoumat. Největší výhoda dekriminalizace ale nespočívá v očištění malopěstitelů, ale v následném snížení pouliční kriminality. Proč by dealeři prodávali na ulici konopí za přemrštěné ceny, když si ho bude moci každý vypěstovat? V tom to cele tkví, ale to český zákonodárce bohužel nevidí. Což je smutné, když tito lidé jsou zástupci lidu a reprezentují názory tohoto lidu. A ten si z velké části přeje dekriminalizaci konopí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bylo by správné legalizovat měkké drogy?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)