ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Co dává člověku kniha proti jejímu filmovému zpracování?

To je velmi dobrá otázka k zamyšlení. Někdo si raději přečte knihu, jiný si zajde s přáteli do kina, nebo si sám zhlédne například na počítači film. Jsou i tací, co si přečtou knihu, a pak se i rádi podívají na film, který je zaujal v knize, nebo naopak chtějí si přečíst příběh, který se jim líbil jako film. Ale co je pro nás výhodnější? Filmová nebo knižní verze?

Především záleží na člověku, jaký je. Někdo je čtenář tělem i duší. Kniha je jeho přítelkyně, se kterou si rozumí. Tento člověk samozřejmě sáhne po knize. Co mu kniha předá? Člověk si rozšíří svou slovní zásobu, získá přehled a vědomosti. Rozvijí svou fantazii. Neví, jak vypadá hlavní hrdina, musí si ho představit, většinou dle obrazu svého. Vidí okolí svýma očima, s napětím čeká, co se v knize odehraje. Vrací se k ní a čte, dokud ji nedočte a nezjistí, jak vše skončilo. Snílek si sám představuje děj příběhu.
Dále jsou tu lidé, co si s knihou nerozumí, mají ji spíš za trest než pro potěšení. Ti raději zajdou do kina či na film. Co jim předá film? Především si nerozšíří svou fantazii, vidí hrdinu očima režiséra. Většinou jsou filmy s titulky. Člověk si vylepší jazykové vědomosti a zlepší pozornost, musí sledovat děj a zároveň číst text. Tedy čte, i když si to nepřipustí. Slyší a vidí své hrdiny a může být jimi ovlivněn. Stejně jako reklamou, která nikdy nechybí.
A nakonec jsou tu nadšenci, kteří si nejen přečtou knihu, ale zhlédnou i film. Nejvíc pochytí, ale člověk může zažít jak zklamání tak i radost. Autor napíše knihu, která je světovým bestsellerem. Jdete do kina a zjistíte, že režisér si upravil text podle svého uvážení. Odebral, či přidal nějaké scény a náhle je to téměř jiný příběh. A celá vaše představa se hroutí.
Příkladem může být Pán prstenů od J.R.R.Tolkiena, autor nedal v první části své trilogie Společenstvo Prstenu velkou roli elfce Arwen, ale to se nelíbilo slavnému režisérovi Peterovi Jacksonovi, a tak její roli rozšířil na úkor jiné postavy, Bomabadila, která se mu nezdála důležitá a vypustil ji úplně. Elfka díky tomu může zachránit hobita sama svými čáry a nečtenáři nezjistí, že v knize vůbec nemá tyto zásluhy, stejně tak jako neví, že existuje nějaký lesní muž Bombadil.
Výhoda těchto lidí je, že můžou porovnat filmovou a knižní verzi, hledat rozdíly, co se jem líbilo více a co méně. A že si hobita nepředstavovali zrovna jako Elijaha Wooda? Ale proč vlastně ne! Postavy dostaly své určité obličeje a krajina své určité obrazy a přesné tvary... A že je to právě Nový Zéland, proč ne! Turisté se rádi podívají na místo, kde se natáčel slavný film Pán prstenů.
Stále ještě váháte, zda knihu nebo film? Zkuste oboje. Kniha potěší, když nemáte náladu. Jste-li osamělí, vemte si knížku a buďte nápomocni Frodovi s jeho nelehkým posláním. Máte-li náladu být s přáteli, zajděte si do kina a zhlédněte si film. Je to jedno, jestli kniha nebo film, oboje vám něco předá a snad i potěší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co dává člověku kniha proti jejímu filmovému zpracování?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)