ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.62
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Čteme, abychom objevovali člověka a svět

Proč číst knihy? Jsou knihy ještě pořád tak oblíbené jako v dobách minulých? Proč už se knihy tolik nečtou?
Jako by mnozí z nás už zapomněli, čím nás čtení obohacuje. Je to nejspíše moderní uspěchanou dobou...

Vezměme si třeba jen televizi - snad každá druhá knížka byla zfilmována. Možná se ptáte: "Proč bychom si měli týden číst knihu, když ji za necelé dvě hodiny můžeme zhlédnout v televizi?" Lidé v tomto směru dost zpohodlněli. Jenže film vám nikdy zcela nenahradí pěkně napsanou knihu. Děj je většinou zkrácený, do filmu se prostě nedokáže vše vměstnat. Nerozvíjí ani tolik vaši fantazii, režisér vám příběh ukáže svýma očima.

Určitě přiznávám, že v dnešní době si člověk zřídkakdy přečte nějakou pěknou knížku. Internet, mobilní telefony a bůhvíco ještě nahradily náš čas, kdy jsme posedávali u čaje a četli si naši oblíbenou knihu. Zkuste se zeptat dnešních teenagerů, zdali čtou alespoň povinné četby, které dostávají ve škole za domácí úkoly. Drtivá většina odpoví, že nemají čas ani chuť něco takového číst. Všechno, co k životu potřebují, je na Internetu.

Ale nechci kritizovat jen mladé lidi, samozřejmě že i dospělí si našli mnohem méně času na čtení. Více práce? Nebo spíš méně chuti? Když se doma rodičů zeptám, jestli čtou, otec odpoví slovy: "Rád bych četl, ale dnes je tolik jiných věcí, které se dají dělat!" A je to pravda. Hraní her na počítači není jen pro malé děti.
A noviny? Skoro všechny informace se dřív objeví na Internetu než v papírových novinách, tak proč za ně utrácet peníze? Když už si je člověk koupí, přelétne je jen očima a konec.

Pravděpodobně řada dnešních náruživých čtenářů našla svoji zálibu ke knize až ve stáří, kdy nebylo takříkajíc co dělat. Aby se to změnilo, měli by dospělí - obzvláště v dnešní době - své děti nabádat ke čtení knih již odmala. V pozdějším věku si pak samy jistě najdou četbu, která je tak napínavá, že z ní ani nebudou moci usnout. Objeví tak jejich kouzlo a budou je pak číst i svým dětem.

Zdá se, že dnešní doba k tomu však nespěje a někteří lidé se leckdy dívají na čtenáře, jako by byl z úplně jiné planety. Sami ovšem netuší, o co se okrádají. Ať už jde jen o naučnou knihu, dlouhý román nebo sci-fi. Každý člověk má tak trochu jiný vkus a podle toho své knihy vyhledává.

Čtení knih je dokonalá regenerace, ale i přes odpočinek se spoustu věcí dozvíme do vlastního života.
Já osobně čtu knihy ráda. Je to osvobozující. Vždy se tak dokonale vtáhnu do děje, že to vnímám, jako bych tam byla - v jiném světě, v jiné době. Náladu mám přesně podle toho, co se zrovna odehrává. Hlavně v dnešní době mám z četby takový ten dobrý pocit, že dělám něco pro sebe, svůj život, svoji slovní zásobu... A proto doporučuji čtení knih vám všem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Slohová práce Čteme, abychom objevovali člověka a svět ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čteme, abychom objevovali člověka a svět







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)